Wszyscy wiemy jak łatwo jest marnować czas prowadząc swoją własną stronę na Facebooku, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele jest opcji, dzięki którym nasza firma także traci czas w internecie.

Aby uniknąć potencjalnych przeszkód, które stają na drodze pełnej wydajności Twojej strony, rozpisaliśmy listę 9 sposobów jakie możesz użyć, by skutecznie marnować czas w mediach społecznościowych.

1. Tworzenie za dużo promocyjnych treści.

Prawdopodobnie słyszałeś już wcześniej tę radę, ale warto ją powtórzyć. Tworzenie treści jest czasochłonne i na pewno nie chcesz marnować godzin ciężkiej pracy. Jeśli zastanawiasz się nad przyczyną drastycznego spadku zasięgu organicznego Twojej firmy, prawdopodobnie nie słyszałeś informacji nawołujących do powstrzymania tworzenia nadmiernie promocyjnych treści.

Facebook zachęca twórców treści do zastąpienia prostego materiału promocyjnego historiami, które dodają wartości lub zapewnią więcej emocji Twoim klientom. Algorytm Facebooka faworyzuje posty, które nie są nadmiernie promocyjne. Pomocne i udostępniane treści mają większe szanse na zdobycie większej oglądalności.

2. Publikowanie dokładnie tej samej treści na wielu różnych portalach społecznościowych.

Oto proces myślowy, który może brzmieć znajomo: Instagram działa na pięknych obrazach. Obrazy zwiększają zaangażowanie na Facebooku. Instagram jest częścią Facebooka. Więc powinienem automatycznie dodawać wszystkie moje zdjęcia z Instagrama na moją stronę na Facebooku, prawda?

Nawet jeśli może się to wydawać techniką oszczędzania czasu, aby automatycznie publikować tę samą aktualizację w wielu sieciach społecznościowych, może to kosztować spadek na obu portalach. Na początek profil Instagram Twojej marki i fanpage na Facebooku mogą służyć różnym celom, więc treść z jednego może nie pasować do ogólnego tonu komunikatów z drugiego.

Twoja publiczność w różnych miejscach może być drastycznie inna, więc to, co wywołuje interakcje z twoimi obserwatorami na Instagramie, może nie do końca współgrać z twoimi fanami na Facebooku. Jeśli chcesz ponownie wykorzystać to samo zdjęcie, bądź pewien, że zapewnia ono wystarczającą ilość odpowiedniego kontekstu, tak, aby miało ono jak największą wartość dla odbiorców.

Na zakończenie, te posty po prostu nie wyglądają dobrze. Kiedy automatycznie udostępniasz post na Facebooku z konta na Instagramie, podpis i hashtagi są z nim niezgodne. Jeśli ktoś oznaczył kogoś tagiem na pod zdjęciem na IG, będzie wyglądać to dziwnie w postach na Facebooku, ponieważ nazwy użytkowników na tym pierwszym nie są takie same jak na drugim. Jeśli używałbyś mnóstwo hashtagów, na FB będą one wyglądać po prostu dziwnie.

3. Pierwsze wojny z komentarzem

Od kwietnia 2017 r. Facebook Messenger ma już ponad 1,2 miliarda aktywnych użytkowników na całym świecie. Przy tak dużej liczbie użytkowników istnieje spora szansa, że to właśnie może być odpowiedni kanał komunikacji z niezadowolonym klientem. Jeśli takowy klient zamiast zadzwonić, woli komentować w nieprzychylny sposób Twoje wpisy musisz reagować i odpowiadać szybko, na przykład za pomocą komunikatora Messenger.

Może to oczywiste, ale warto też trzymać się z dala od negatywnych komentarzy od konkurencji. Ważne jest, aby być świadomym tych rozmów, ale uczestnictwo w nich nie jest konieczne – szczególnie, jeśli żadne z negatywnych twierdzeń nie jest uzasadnione. Ryzykujesz większą szkodę dla swojej reputacji online, jeśli zaangażujesz się w wojnę na komentarze ze swoją konkurencją – szczególnie, jeśli odbywa się to kosztem zaangażowania ze strony obserwujących i fanów.

4. Cieszyć się nieodpowiedzialnością

Podobnie jak każdy inny użytkownik Facebooka, menedżerowie stron na Facebooku mogą polubić posty i strony innych osób. W podobny sposób firmy, które lubisz na Facebooku pojawiają się na pasku bocznym „polubione” na twoim fanpage’u, więc musisz zachować ostrożność, naciskając przycisk „Lubię to”. Nie chcesz przecież, aby odwiedzający Twoją stronę widział strony, które są Twoją konkurencją lub są nieodpowiednie czy niepasujące do profilu Twojej strony.

Wybierz kilku partnerów lub klientów do polubienia, a Twój pasek boczny „Polubione” podkreśli Twoje zawodowe relacje. Co więcej, polubienie strony upoważnia nowe aktualizacje do pojawiania się w Twoim kanale informacyjnym, a Ty nie chcesz przecież rozpraszać swojej uwagi, lubiąc strony, które będą udostępniać nieistotne dla Ciebie treści.

5. Niekorzystanie z reguł automatycznych

Ciągłe monitorowanie i optymalizacja reklam na Facebooku może być czasochłonne. Dzięki regułom automatycznym „możesz tworzyć reguły w Menedżerze reklam, które automatycznie się aktualizują lub powiadamiają Cię o zmianach w kampaniach, zestawach reklam lub reklamach”.

Zamiast ciągle sprawdzać i optymalizować aktywne kampanie, automatyczne reguły mogą to zrobić za Ciebie. Możesz na przykład utworzyć reguły, które:

– Wyłączą reklamę, gdy nie działa ona dobrze,

– Zwiększą budżet reklamy, gdy więcej osób ją kliknie,

– Wyślą powiadomienie na Twój adres e-mail, gdy liczba osób, które wyświetlają reklamę przez określony czas, zmniejszy się o pewną liczbę,

Zautomatyzowane reguły pomogą zaoszczędzić czas optymalizując reklamę, ale nadal ważne jest, aby na bieżąco sprawdzać ogólną skuteczność kampanii, by zapewnić sobie jej sukces.

6. Pomijanie testów A / B dla twoich reklam na Facebooku

Facebook umożliwia firmom przeprowadzanie testów dwóch reklam, aby zobaczyć, która z nich działa lepiej. Oznacza to wysłanie dwóch nieznacznie różniących się wersji reklam, aby zobaczyć, który z nich otrzymuje większe zaangażowanie i więcej interakcji od użytkowników.

Kluczowe obszary do przetestowania obejmują:

– Wezwanie do działania: wypróbuj różne sposoby poproszenia odbiorców o zaangażowanie. Możesz na przykład sprawdzić, czy „kup teraz” działa lepiej niż „dowiedz się więcej”.

– Tekst: Przetestuj długość tekstu reklamy (liczba znaków), styl (pytanie kontra oświadczenie), użycie emoji, interpunkcji i tonu głosu.

– Efekty wizualne: testuj różne obrazy i filmy, posty z samym tekstem w porównaniu z obrazkami, zwykły obraz kontra GIF, obrazy ludzi lub produktów w porównaniu do wykresów lub infografik i różne długości filmów.

– Format: testuj ze sobą różne formaty, takie jak reklamy karuzelowe, reklamy na płótnie, reklamy promujące instalację aplikacji, reklamy wideo, reklamy wiodące, reklamy kolekcjonerskie, reklamy w pokazie slajdów i zwykłe reklamy fotograficzne.

– Hashtagi: dowiedz się, czy hashtagi pomagają lub szkodzą Twojemu potencjałowi konwersji. Przetestuj użycie wielu hashtagów w stosunku do pojedynczego hashtagu i sprawdź co przyniesie lepszą konwersję.

– Docelowi odbiorcy: sprawdź swoje reklamy pod kątem różnych segmentów odbiorców, aby sprawdzić, które z nich najlepiej pasują do celów biznesowych. Wypróbuj różne odmiany z każdą tworzoną reklamą i zwróć uwagę na zwycięzcę tej kategorii. Nie tylko to zaoszczędzi ci trochę czasu, ale zwiększy ROI twoich reklam na Facebooku.

7. Za dużo czasu na stworzenie aktualizacji na Facebooku

Nie ma nic złego w poświęcaniu czasu na tworzenie wysokiej jakości treści dla odbiorców. Zajęci menedżerowie mediów społecznościowych często nie mają czasu, aby stworzyć jeden nowy post. Jeśli Ty także nie masz czasu lub weny, przejrzyj strony i aktualizacje innych i znajdź inspirację.

Innym rozwiązaniem jest poproszenie swoich kolegów o radę. Przedstaw istniejące posty doświadczonym współpracownikom, aby zobaczyć, jakie ulepszenia można wprowadzić i jakie sugestie mają dla Twoich nowych treści.

8. Przesyłanie filmów wideo ze źródeł zewnętrznych

Organizacja analityki mediów społecznościowych Quintly obejrzała 6,2 miliona postów w 2016 roku i stwierdziła, że ​​natywne filmy z Facebooka działają lepiej niż treści osadzone. Filmy przesyłane natywnie na Facebooku miały średnio 110 procent więcej interakcji i 611 procent więcej akcji.

Dodatkowo funkcja autoodtwarzania w natywnym narzędziu wideo Facebooka zachęca Twoich obserwatorów do spędzania większej ilości czasu na angażowaniu się w oglądane treści. Rejestruje się to za pomocą algorytmu sieci i ułatwia oglądanie wideo przez odbiorców docelowych.

9. Nie wypełnianie sekcji Informacje

Czasami lepiej zainwestować więcej czasu, aby zaoszczędzić czas. Jeśli nie umieścisz na swojej stronie FB wszystkich niezbędnych informacji o swojej firmie, ryzykujesz zamieszanie wśród tych, którzy zwracają się do tego konta społecznościowego, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat Twojej firmy.

Jeśli chcesz uniknąć poświęcania czasu na odpowiadanie na te same pytania, podaj szczegółowy opis w sekcji Informacje na stronie. Obejmuje to krótki opis misji Twojej marki, listę produktów i usług, które sprzedajesz, link do oficjalnej strony internetowej i adres fizyczny (jeśli twoja firma je posiada). Pomyśl o tym jako o sekcji często zadawanych pytań (FAQ).

źródło: hootsuite.com