“Fake news” – fałszywe informacje – problem, który w błyskawicznym tempie rozrasta się w dobie dominacji sieci społecznościowych i coraz łatwiejszej komunikacji. Wielu niedoinformowanych użytkowników Internetu wpada w pułapkę i udostęnia dalej obrazy, artykuły czy filmy, które mogą znacząco wpłynąć na innych.

Według badań przeprowadzonych przez Ipsos, tylko 54% Francuzów jest w stanie wykryć różnice pomiędzy informacją prawdziwą i fałszywą, gdy zaoferowany im zostanie artykuł w sieci.

Liczby ujawnione przez Ipsos są dość zaskakujące. Odkrywamy, że w przypadku fałszywych informacji 27% Francuzów uważa, że ​​są wykorzystywane przez polityków lub media do zdyskredytowania innych. Według Yvesa Bardona, szefa wspomnianej organizacji badawczej, poziom nieufności wobec wyszukiwanych iinformacji pozostaje niższy, niż oczekiwano

Jak wyjaśniono na wstępie, zaledwie54% Francuzów jest w stanie rozpoznać fałszywe informacje i je zidentyfikować. Jest to dość przerażające, gdyż wiemy, że “fake news” rozprzestrzenia się obecnie w sieci już nie tylko w mediach społecznościowych, ale też na tzw. stronach konspiracyjnych.

Aktualnie giganci sieci (Facebook czy Twitter, ale również koncern Google) próbują walczyć z “fake news”. W tym gronie jest też firma Apple, które w ostatnich dniach zdecydowało się całkowicie zablokować Alexowi Jonesowi (prawicowej figurze internetu) emisję informacji związanych tematycznie ze spiskami (InfoWars) w swoim systemie App Store. To pierwszy krok i sygnał, ale na pewno nie ostatni.

Źródło: begeek.fr