Pomimo wszystkich skandali z ubiegłego roku, kilka miliardów ludzi spędza około godziny dziennie na Facebooku. Jednak nowe badanie udowodniło, że czują się z tym źle. To częściowo dlatego, że mogą być uzależnieni. Chcesz się poczuć lepiej? Usuń Facebooka. Według ekspertów, spędzanie czasu na przeglądaniu platform społecznościowych jest podobne do uprawiania hazardu lub uzależnień od niektórych substancji. Podobno wylogowanie się może spowodować „niewielką, ale istotną poprawę samopoczucia”.

Podobnie jak w przypadku uzależnień, można by oczekiwać, że zaprzestanie udzielania się w mediach społecznościowych powinno doprowadzić do poprawy ogólnego samopoczucia. Nowe badania wskazują jednak na fakt, iż osiągnięcie korzyści płynących z pozbycia się Facebooka z naszego życia to bardzo długa droga.

Badanie zatytułowane „The Welfare Effects of Social Media” jest jedną z najbardziej rygorystycznych analiz przedstawiających co dzieje się z ludźmi po wylogowaniu z sieci. Wydaje się ono nieść za sobą same pozytywne aspekty. Prowadzi do zwiększenia dobrego samopoczucia, zmniejszenia negatywnego wpływu polityki na życie codzienne oraz wydłuża czas spędzany z przyjaciółmi i rodziną. Z drugiej strony może doprowadzić do zmniejszenia świadomości jeśli chodzi o nowości informacyjne.

Aby prześledzić efekty eksperymentu polegającego na odizolowaniu się od mediów społecznościowych, naukowcy zrekrutowali 2 844 użytkowników Facebooka, a następnie losowo wyznaczyli połowę z nich do tymczasowego dezaktywowania ich kont na miesiąc. Osoby te były wynagradzane za swoje wysiłki, a ich konta były monitorowane, aby mieć pewność, że badani nie oszukują. Autorzy eksperymentu regularnie pytali te osoby o ich samopoczucie.

Dezaktywacja kont na Facebooku spowodowała niewielką, ale znaczącą poprawę samopoczucia wśród badanych, w szczególności w odniesieniu do własnej samooceny, zadowolenia z życia, złagodzenia stanów depresyjnych i lęków. Co więcej, niektórzy użytkownicy biorący udział w eksperymencie byli w stanie utrzymać swoją abstynencję po zakończeniu badania.

Badanie potwierdziło jednak, że korzyści płynące z Facebooka i mediów społecznościowych są widoczne. Facebook jest nadal, ze wszystkimi swoimi wadami, ważnym sposobem utrzymywania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Jest także źródłem informacji i rozrywki, szczególnie dla tych, którzy są społecznie odizolowani.

Naukowcy konkludują: „Wyniki naszego badania jasno pokazują, że negatywny wpływ mediów społecznościowych na użytkowników jest jednak realny. Przekonaliśmy się, że cztery tygodnie bez Facebooka poprawiają subiektywne dobre samopoczucie, co sugeruje, że siły takie jak uzależnienie mogą spowodować, że ludzie będą częściej korzystać z mediów społecznościowych niż by tego chcieli.”

Źródło: theguardian.com