Rok temu spędziłam miesiące pod przykrywką na popularnej aplikacji do robienia filmów, Musical.ly (została ona później przemianowana na TikTok). Używałam aplikacji podając się za dziecko, co zaprowadziło mnie w podróż do niepokojącej społeczności. Sieci, w której dzieci w wieku ośmiu lat z własnej inicjatywy wysyłają setki wideo pokazujących opcje samobójstwa – wypełnianie wanny, obrazy ostrzy, głos dziecka, mówiący, że nie chce już żyć.

Prawie każde dziecko z piątej klasy mojej córki używało Musical.ly do filmowania siebie i swoich znajomych. Ich rodzice twierdzili, że ta aplikacja jest nieszkodliwa. Byłam przygotowana na to, że moje wnioski nie będą miały odzewu. Nikt nigdy tego nie przeczyta, powiedziałam do mego męża, kiedy opublikowaliśmy powstały artykuł. Rodzice nie mają czasu, aby kontrolować takie rzeczy. Położyłam się spać tej nocy świadomie, że spędziłam kilka ostatnich miesięcy, pchając syzyfowy głaz na górę tylko po to, by prawdopodobnie odkryć, że znów spadł.

A jednak się myliłam. Rodzice nie tylko zainteresowali się tematem, ale również zaangażowali się, ujawniając rzeczy, które przeoczyłam rok temu. Artykuł został przeczytany i udostępniony przez ponad milion osób na całym świecie.

Od czasu publikacji najczęściej zadawano mi następujące pytanie: czy dajesz swojej córce smartfon do szkoły? Odpowiedź: kupiłam jej zegarek Gizmo Gadget. I to był świetny pomysł. Dzięki temu mamy ze sobą stały kontakt. W przyszłości planuję zakupić Light Phone II – telefon 4G. Jest pięknie zaprojektowany, nie uzależnia i jest inteligentny na swój sposób. Nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży, ale kiedy będzie, kupię dwa: jeden dla mojej córki i jeden dla mnie! Najwyższy czas pozbyć się smartfonów.

To pytanie jest jednym z wielu, jakie otrzymałam na temat wychowywania dzieci ograniczając im dostęp do mediów społecznościowych. Zebrałam najczęściej zadawane pytania, na które odpowiadam poniżej.

Czy rezygnując z dostępu do mediów społecznościowych twoja córka czuje się odcięta od swoich przyjaciół?

Nie. Ma swój własny iPad. Nie może potajemnie pobierać aplikacji społecznościowych, ponieważ iPad jest kontrolowany przez mój odcisk kciuka. Najlepsze jest to, że nie mieści się on w tylnej kieszeni, więc nie nosi go wszędzie ze sobą.

Jak powiedzieć 12-latce, aby zrezygnowała z tego świata, w którym nawet młodsze dzieci mają konta na Instagramie?

Konta na Instagramie często są atakowane przez boty pornograficzne. Nie można zrobić wiele, aby temu zapobiec, nawet jeśli konto twojego dziecka jest prywatne. Najlepiej w tym wypadku przeprowadzać z dzieckiem rozmowy, aby odwieść je z korzystania z tego typu aplikacji.

Czy twoja córka błaga cię o smartfona?

Tak. Ale ona także błaga o kolejnego szczeniaka, ale jestem prawie pewna, że jej życie nie jest zrujnowane, ponieważ mamy tylko jednego psa. Kiedy zaczyna się żebranie, przypominam mojej córce, że niektórzy rodzice są jeszcze bardziej rygorystyczni. Częściej jednak mówię „tak” niż „nie”. Na przykład pozwalam jej na pobieranie kreatywnych aplikacji na iPada, nawet jeśli kosztują kilka dolarów. Innym sposobem na zrekompensowanie bycia „niedobrą” mamą jest zorganizowanie dziecku „biurka artystycznego”. Posiada w nim nietypowe materiały artystyczne, które są bardziej przystępne niż smartfon. Kiedy przychodzą przyjaciele mojej córki, od razu gromadzą się przy biurku. Wszystko jest tam, w zasięgu ręki.

Czy nie powinnam przygotowywać swoich dzieci do prawdziwego świata? Czy nie byłoby lepiej, gdyby teraz nauczyli się, jak być bezpiecznym na Snapchacie, Instagramie, TikToku i innych aplikacjach mediów społecznościowych?

Czy pozwalasz swojemu 10-latkowi jeździć samochodem po mieście, więc jest gotów jechać autostradami, gdy ma 16 lat? Nie musimy przygotowywać naszego 10-latka na 13, 16 lub 27 lat. Możemy po prostu pozwolić mu mieć 10 lat. Zadaniem rodziców jest wychowywać dziecko najlepiej, jak potrafią. To niezwykła odpowiedzialność. Chcemy wychować nasze dzieci, aby były samodzielnymi, silnymi, niezależnymi myślicielami.

Media społecznościowe skłaniają ich do przesadnego obserwowania życia swoich przyjaciół, wrogów, celebrytów, YouTuberów i niekończącej się parady nieznajomych. W rezultacie może to sprawić, że dziecko poczuje się puste lub gorsze: nie będzie ładne, zabawne, utalentowane lub lubiane. Media społecznościowe to nie gra, w którą bawią się dzieci, to tożsamość online, którą kultywują.

Jeśli jeszcze nie przekazałeś swoim dzieciom kluczy do mediów społecznościowych, pozostań silny.

Źródło: humanparts.medium.com