Fałszywe konta na Facebooku najczęściej mają na celu wyłudzenie np. danych osobowych lub danych do logowania. Jakiej technologii używa Facebook, aby przeciwdziałać temu niebezpiecznemu problemowi?

Naukowcy pracujący na platformie, którzy zajmują się danymi to matematycy, informatycy i obserwatorzy trendów w jednym. Ich zadaniem jest dostrzegać anomalie cyfrowe, które mogą wskazywać na nieuczciwą aktywność na platformie. Może to być znajoma marka, ktoś twierdzący, że wygrałeś konkurs, lub osoba pozująca na celebrytę, ale chcąca wyłudzić coś od niczego nieświadomych użytkowników. Zazwyczaj chodzi o pieniądze, dane osobowe lub dane do logowania. Oszuści osiągają swoje cele, kierując użytkowników z platformy do witryn, na których ich dane i informacje o nich są mniej bezpieczne.

Jakby tego było mało, fałszywe konta są często pierwszym krokiem do innych problemów. „Fałszywe konta to szczyt góry lodowej dla większości nadużyć na stronie” – mówią eksperci. Smutna prawda jest taka, że założyciele tych kont pokazują zarówno determinację, jak i innowacyjne podejście. „Wykorzystują szereg metod, aby uzyskać dostęp do witryny i uniknąć wykrycia. I mimo że wciąż widzimy wiele stosunkowo naiwnych prób, odkrywamy także te znacznie inteligentniejsze”.

Stojąc w obliczu takiego wyzwania, Facebook musi wykazać się równie zdecydowaną postawą w zwalczaniu fałszywych kont. „Dostosowanie się do taktyki oszustów, zanim zdołają oni wyrządzić szkodę na platformie, jest i prawdopodobnie zawsze będzie, największym wyzwaniem. Ale zawsze próbujemy zrobić jak najwięcej, aby zwalczać nawet te najbardziej wyrafinowane próby”.

Facebook wykorzystuje różnorodne techniki do radzenia sobie z fałszywymi kontami. „Projektujemy i wdrażamy technologie, takie jak wykrywanie anomalii, modele uczenia maszynowego w czasie rzeczywistym, posiadamy też program zwany «klasyfikatorem». Innymi słowy, aby być jak najbardziej kreatywnymi, korzystamy z szeregu działań, z których każde ma swoje mocne strony”.

Jak więc często Facebook musi zmieniać kierunek wychodząc naprzeciw takiemu problemowi adaptacyjnemu? Odpowiedź brzmi: ciągle. Platforma ma taktykę średnio i długoterminową, która jest odzwierciedleniem trendów makro, obserwowanych w całej społeczności. Posiada jednak również dynamiczny plan, aby mogła skutecznie reagować na większe zagrożenia.

Dobrą wiadomością jest to, że Facebook osiąga niesamowite wyniki w walce z fałszywymi kontami. „Nasz potężny klasyfikator wykrywania, który jest w stanie zidentyfikować nadużycia w ciągu kilku sekund od utworzenia konta, jest wbudowany w nasze systemy bezpieczeństwa”.

„Wsłuchujemy się również w opinie naszej społeczności – badania użytkowników są prowadzone na całym świecie w celu zbadania treści lub kont, które potencjalnie naruszają nasze zasady. Dostarczając takie informacje do systemów wykrywania, które uczą się w czasie rzeczywistym, jesteśmy w stanie szybko i kompleksowo reagować na podobne fałszywe zachowania.”

Przede wszystkim to ludzie pracujący nad bezpieczeństwem na Facebooku odgrywają największą rolę. Zespół ten składa się bowiem z najbardziej zmotywowanych i różnorodnych ludzi, którzy są w stanie rozwiązywać problemy patrząc na nie z różnej perspektywy.

Źródło: telegraph.co.uk