Przeciętny Polak spędza w ciągu roku w internecie ponad 760 godzin, czyli cały miesiąc – wynika z badań Gemiusa. Zdecydowana większość pozostaje online nawet w trakcie letnich wakacji. Niehigieniczne korzystanie z technologii cyfrowych połączone z przebodźcowaniem i nadmiarem informacji powoduje, że mózg nie jest w stanie efektywnie odpoczywać.

Badanie przeprowadzone na zlecenie momondo w 2017 roku pokazało, że tylko 13 proc. Polaków decyduje się na całkowite wyłączenie urządzeń mobilnych w trakcie letniego urlopu. Na jeszcze mniejszy odsetek wskazuje Mobile Travel Report 2018 przygotowany na zlecenie wyszukiwarki Kayak, z którego wynika, że tylko 1 proc. na wakacjach jest offline, natomiast prawie połowa Polaków jest podłączona do internetu w trakcie całego urlopu, a co czwarty sprawdza na wakacjach służbową pocztę.

Jak wskazuje, złe nawyki i niehigieniczne korzystanie z technologii cyfrowych utrudniają efektywny wypoczynek. Można to jednak zmienić, wprowadzając kilka zasad.

Podczas wyjazdu na wakacje najczęściej sięgamy po urządzenie mobilne, by sprawdzić prognozę pogody (62%) lub skorzystać z mapy odwiedzanego miejsca (55%). Respondenci równie chętnie sprawdzają na smartfonie opcje przemieszczania się po odwiedzanym miejscu (41%) oraz godziny otwarcia i opinie o lokalnych atrakcjach turystycznych (40%), a także szukają znajdujących się w pobliżu kawiarni, restauracji czy barów (40%).

W czasie urlopu to kobiety zdecydowanie częściej poszukują informacji o lokalnych wydarzeniach, atrakcjach (47%) i ciekawych lokalach (49%). Tego typu wyboru mobilnie dokonuje zaledwie co trzeci mężczyzna (odpowiednio 33% i 30%).

Z raportu wynika także, że co drugi polski turysta (51%) używa smartfonu do rezerwowania hoteli, lotów lub samochodów na wynajem w odwiedzanym miejscu. Okazuje się, że w tej kwestii jesteśmy większymi entuzjastami rezerwacji mobilnych niż Brytyjczycy (11%), Austriacy (31%), Niemcy (40%).

Współautorka książki „Spa dla umysłu” Urszula Dąbrowska zwraca uwagę na to, że przy obecnym, powszechnym dostępie do technologii ludzki mózg jest przebodźcowany, bombardowany codziennie nadmiarem informacji z mediów, internetu, portali społecznościowych. Żeby poradzić sobie z przemęczeniem, potrzebuje regularnego wypoczynku.