W sieci mamy do czynienia z nieustającą falą dezinformacji. Spotkania rodzinne mogą być cennym czasem na rozmowę o nieprawdziwych wiadomościach ze starszymi pokoleniami. Jak ostrzec seniorów przed zagrożeniem?

„Chodzi o członków społeczeństwa współpracujących ze sobą” – mówi Claire Wardle, dyrektor wykonawczy First Draft, organizacji non-profit zajmującej się badaniem wprowadzających w błąd informacji. Programy edukacyjne nie są w stanie w pełni nauczyć kogoś jak wykrywać fake news. „Musimy się z tym pogodzić i dzielić odpowiedzialność” – dodaje Wardle.

„Fake newsy to nie tylko problem świata on-line. Coraz częściej ludzie widzą tylko jedną stronę problemu. I to jest właśnie problem.”

Starsze pokolenia, które nie dorastały w czasach, kiedy wiadomości można znaleźć w Internecie, mogą być bardziej i prawdopodobnie są na dezinformację. Jedno z ostatnich badań wykazało, że osoby w wieku powyżej 65 lat najczęściej klikają i udostępniają fake newsy. Nie jest oczywiście tak, że młodzi ludzie są na nie całkowicie odporni. Dwie trzecie uczniów szkół średnich również nie jest w stanie odróżnić sponsorowanych treści od treści newsowych.

apostołowie opinii

Fake news – uczmy się nawzajem

Zamiast stawiać na młodsze pokolenia nauczające dziadków, warto szanować wzajemne doświadczenia. „Mamy w zwyczaju mówić: „Hej, wujku, mylisz się”. I to zazwyczaj kończy rozmowę. Uczenie się nawzajem w bezpiecznej przestrzeni ma prawdziwą wartość” – mówi Wardle.

Zobacz także: Fake news powielany w sieci sprawia, że staje się prawdą

Wardle sugeruje stosowanie zaimków „my” i „nas” oraz podkreślanie, w jaki sposób każdy jest narażony na dezinformację. Na przykład: „Wiele osób próbuje nas zmanipulować. Dałem się zwieść temu w ostatni weekend, kiedy prawie uwierzyłem, że historia jest prawdziwa. Jak myślisz, dlaczego ludzie próbują nami manipulować w ten sposób?”

Joel Breakstone, dyrektor SHEG, również odradza taktykę zawstydzania. „Zamiast mówić komuś, że się mylą, warto rozmawiać o strategiach weryfikacji informacji” – mówi. Kluczowe pytania obejmują: kto stoi za tymi informacjami, jaka jest ich motywacja, jakie są dowody i co mówią inne źródła? SHEG wyprodukowało już całą serię filmów pokazujących, jak dokonać takich ocen.