Fakespot – strona internetowa, która pomaga śledzić fałszywe recenzje – szacuje, że więcej niz 30 proc. opinii na stronach marek tj. Amazon czy Walmart to fikcja generowana głównie przez roboty lub osoby, którym zapłacono za napisanie dobrych recenzji.

W zeszłym miesiącu BuzzFeed News również pisał o fałszywych recenzjach, które nękają Amazon. W ostatnich latach Yelp również zajmował się kontrowersjami związanymi z fałszywymi opiniami. Airbnb także znalazł się pod ostrzałem ze względu na fałszywe recenzje. Na tym portalu właściciele domów celowo anulowali pobyty gości w ostatniej chwili. Następnie poprzez używanie fałszywych opinii zwiększali atrakcyjność swoich ofert.

Fałszywe recenzje zalewają TripAdvisor

Co więcej, pojawił się dobry powód do większego sceptycyzmu wobec recenzji w TripAdvisor. Jest to ogromna witryna turystyczna znana głównie z opinii użytkowników na temat atrakcji turystycznych, hoteli i restauracji. Według nowego raportu Eatera, reporterka Diana Hubbell omawiała kilka restauracji w dzielnicy Nowy Jork, które są jednymi z najlepszych w mieście. Dzięki jej odkryciom warto było przyjrzeć się niektórym opiniom na temat tych najwyżej ocenianych restauracji.

„Ponad 60 proc. pięciogwiazdkowych recenzji na stronie Olio e Piú pochodzi z profili użytkowników, którzy nigdy nie recenzowali innej restauracji” – napisała o stronie jednej restauracji na Manhattanie. „W niektórych przypadkach identyczny lub prawie identyczny tekst recenzji, w tym nazwy serwerów, pojawił się w opinii o wielu restauracjach. Mnóstwo kont używało tych samych zdjęć do swoich zdjęć profilowych”.

Podobny tekst niekoniecznie musi oznaczać, że są to fałszywe recenzje. Jednak bardziej podejrzane było to, że wielu recenzentów, którzy dawali najwyższe oceny różnym miejscom, recenzowali wyłącznie restauracje należące do tej samej sieci.

Podsumowując, rankingi TripAdvisor są również niezwykle łatwe do manipulowania. Weźmy na przykład obecną najwyżej ocenianą restaurację w San Francisco na TripAdvisor. Ma ona tylko 185 recenzji, w porównaniu do 1128 recenzji restauracji znajdującej się na drugim miejscu. Najwyżej oceniana restauracja w Miami ma 197 recenzji, a druga prawie 4000.

Zawsze dobrze jest być sceptycznym, jeśli chodzi o witryny z opiniami. Powtarzanie niektórych słów lub wyrażeń może być na ogół oznaką, że są to fałszywe recenzje. A te, które wydają się wskazywać pewne oferty czy promocje, również mogą być znakiem, że mamy do czynienia z fałszerstwem.