Świat korzysta z social media bardziej niż kiedykolwiek, ponad 2,45 miliarda ludzi aktywnie korzysta z Facebooka. To tylko jedna z wielu platform social media. Niektóre osoby mają obsesję na punkcie pozyskiwania obserwujących i polubień lub zastanawiają się, o czym będzie ich następny post…

Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, korzystanie z mediów społecznościowych jest nierozerwalnie związane z naszym zdrowiem psychicznym. Jakie są zatem negatywne i pozytywne aspekty korzystania z social media, o których należy pamiętać?

Media społecznościowe uzależniają

Nic dziwnego, że serwisy społecznościowe są tak zaprojektowane, aby wykorzystywać nasze nawyki. Twórcy spędzili lata budując swoje marki, więc oczywiście chcą, aby użytkownicy jak najlepiej dopasowali się do ich strategii. Powód, dla którego te witryny są tak uzależniające, sprowadza się do naturalnego społecznego zachowania człowieka: FOMO lub strach przed pominięciem.

Social media zaspokajają naszą potrzebę bycia między ludźmi, ale też powodują poczucie zagubienia, jeśli nie jesteśmy gdziekolwiek zalogowani. Krótko mówiąc czujemy, że coś ważnego nas omija. Nawet krótkie zaangażowanie w obraz pojawiający się na jakimkolwiek portalu może dać przyjemne doznania.

Uzależniająca natura mediów społecznościowych to fakt. Zadanie mamy jednak dodatkowo utrudnione, bo dzięki rozwojowi technologizmu możemy zalogować się na nasze konta za pomocą naszych telewizorów, telefonów, komputerów itp. Social media są po prostu wszędzie.

Obniżają poczucie wartości

Kiedy jesteśmy stale wystawieni na wyidealizowane wersje życia innych ludzi (np. na Instagramie), zapewne będziemy prędzej czy później porównywali swoje życia do ich życia (nawet gdy jesteśmy świadomi, że to wszystko może nie być prawda)

Zobacz także: Aplikacja, która śledzi użytkowników. Czy TikTok jest bezpieczny?

Oceniamy siebie na tle innych i jest to dramatyczne w skutkach dla naszego zdrowia psychicznego. Psychologowie znaleźli dowody łączące korzystanie z mediów społecznościowych z obawami dotyczącymi postrzegania naszego ciała.

Social media to po prostu rynek zbytu

Jednak media społecznościowe nie są tylko i wyłącznie złe. To może być fantastyczny sposób na wyrażenie siebie. To świetne miejsce dla kreatywnych dusz, które będą dzielenić się swoją pracą i budować kontakty. Wiele osób odniosło sukces, pokazując swoje talenty w social media, a Instagram jest do tego portalem idealnym.

Upewnijmy się, że wypełnimy swoje kanały w social media odpowiednimi typami ludzi, którzy inspirują i napełniają radością. Dzięki temu nie tylko nasze życie będzie lepsze, ale i Internet stanie się zdrowszym miejscem.

Social media to też dobro – miłość i randki

Ludzie odkrywają miłość online od wielu lat, a badania sugerują nawet, że relacje online mogą trwać dłużej niż pozyskiwane tradycyjnymi metodami. Social media mają zdolność wspierania poczucia wspólnoty, nawet jeśli ludzie nie mają takiego w prawdziwym życiu. Istnieje wiele stron internetowych, które są tworzone dla określonych grup – np. religijne, dotyczące seksualności itp. – i grupy te pozwalają ludziom czuć się mniej samotnym.

Zobacz także: Nowa aplikacja pokaże, jak rozpoznać bota na Twitterze

Sieci społecznościowe mogą być rozwiązaniem dla osób, które chcą komunikować się w zaciszu własnego domu. Social media mogą uniemożliwić im całkowitą izolację. Panuje przekonanie, że media społecznościowe sprawiają, że jesteśmy mniej towarzyscy.

Facebook, Instagram i Twitter są niezwykle potężne i mogą mieć negatywny wpływ na nasz stan umysłu. Social media mogą sprawiać, że czujemy się odizolowani i samotni. Mają jednak również moc, dzięki której czujemy się inaczej, lepiej. Wszystko zależy od tego, jak zdecydujemy się z portali korzystać. Ważne jest, aby od czasu do czasu wycofywać się ze świata cyfrowego w celu lepszego inwestowania tego czasu – na przykład w zdrowie lub naukę.