Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Moc internetu. Połowę nastolatków dotyka mowa nienawiści. Anonimowość w sieci to mit

przelom.pl, 20 października 2020 r. Co drugi nastolatek w Polsce zetknął się z hejtem w sieci. Prawie co piąty – był poniżany i ośmieszany w internecie przez swojego rówieśnika. Mowa nienawiści rozlewa się w sieci szeroką falą. Nastały czasy internetowej kultury wyśmiewania wszystkiego. Nastolatki rzadko pamiętają, że w sieci, po drugiej stronie, znajduje się człowiek, a nie wirtualna postać.

Usuwanie negatywnych treści, opinii i komentarzy z Internetu

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podczas tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie niesie szczególnie codzienna komunikacja młodzieży w sieci. Dorośli nie mają nad nią kontroli, bo to jest świat, do którego często nie mają dostępu. Tymczasem życie w sieci to dla dzieci świat równoległy. Tam się spotykają, rozmawiają, prowadzą życie towarzyskie. Co więcej, ochoczo korzystają z nieustannie pojawiających się nowych rodzajów mediów społecznościowych, gier komputerowych, wszystkie są z możliwością komentowania. A komentowanie często staje się nowym narzędziem do wykluczania i hejtowania. Czytaj więcej…


PAP i GovTech Polska zapraszają do konkursu #FakeHunter Challenge

radio.opole.pl, 19 października 2020 r. Polska Agencja Prasowa razem z GovTech Polska startują z międzynarodowym konkursem #FakeHunter Challenge, którego ideą jest wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych informacji w sieci. Konkurs odbędzie się w dniach 13-15 listopada.

Konkurs #FakeHunter Challenge skierowany jest do wszystkich użytkowników Internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W ciągu trzech dni zarejestrowane zespoły, liczące do 5 osób, za pomocą m.in. specjalnej aplikacji, będą mogły zgłaszać fake newsy, tworzyć raporty fact checkingowe i podawać źródła nieprawdziwych informacji. Czytaj więcej…


Instagram nielegalnie przechowuje dane niepełnoletnich w UE?

euractiv.pl, 19 października 2020 r. Irlandzki urząd ds. ochrony danych (DPC) wszczął dochodzenie ws. gromadzenia i przetwarzania przez Facebooka informacji o europejskich użytkownikach. O co dokładnie oskarżany jest amerykański gigant cyfrowy?

W Irlandii siedzibę mają największe amerykańskie firmy technologiczne, w tym m.in. Facebook oraz należący do amerykańskiego giganta cyfrowego Instagram – popularny portal do udostępniania zdjęć. Irlandzki urząd poinformował, że jeszcze w ubiegłym miesiącu wszczął dwa dochodzenia dotyczące Facebooka w odpowiedzi na skargi odnośnie niewystarczającego zabezpieczenia danych małoletnich internautów przez Instagrama.
Czytaj więcej…