Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

#FakeHunter Challenge, czyli wielkie polowanie na fake newsy

telepolis.pl, 28 października 2020 r. Polska Agencja Prasowa razem z GovTech Polska startują z międzynarodowym konkursem #FakeHunter Challenge, którego ideą jest wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych informacji w sieci. Konkurs odbędzie się w dniach 13-15 listopada.

O tym, jak ważna jest walka z fake newsami, pokazał czas pandemii koronawirusa, kiedy w sieci zaczęły pojawiać się fałszywe informacje i teorie spiskowe, próbujące udowadniać, że np. noszenie maseczek jest groźne dla zdrowia, a chorobę Covid-19 wywołuje technologia 5G. Organizatorzy konkursu chcą, by podstawą do wyrabiania sobie opinii przez odbiorców, były rzetelne informacje.

Konkurs #FakeHunter Challenge skierowany jest do wszystkich użytkowników Internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W ciągu trzech dni zarejestrowane zespoły, liczące do 5 osób, za pomocą m.in. specjalnej aplikacji, będą mogły zgłaszać fake newsy, tworzyć raporty fact checkingowe i podawać źródła nieprawdziwych informacji. Czytaj więcej…


Facebook z pozwem w sprawie Instagrama. Chodzi o fałszywe lajki generowane przez boty

wirtualnemedia.pl, 29 października 2020 r. Facebook wniósł pozew dotyczący dwóch firm marketingowych działających w środowisku Instagrama. Są one oskarżane o to, że wykorzystując boty generowały one fałszywe lajki oraz sztuczną liczbę obserwujących na konkretnych kontach. – Wykorzystywanie botów przynosi jedynie krótkofalowe korzyści. Ewentualni reklamodawcy dadzą się nabrać tylko raz – ocenia Mariusz Politowicz z firmy Marken.

Należący do Facebooka serwis Instagram, podobnie jak inne platformy społecznościowe zmaga się od lat ze zjawiskiem rozmaitych oszustw. Już w 2015 r. oceniano, że 24 mln kont na Instagramie to fałszywe profile przeznaczone do sztucznego podbijania popularności w serwisie. Aby zapobiec temu zjawisku Instagram stosuje rozmaite sposoby, jednym z nich było wprowadzone jesienią ub.r. ukrywanie liczby polubień na kontach użytkowników. Czytaj więcej…


Reklamodawcy chcą wydawać pieniądze w telewizji, ale widzowie nie chcą jej oglądać

wirtualnemedia.pl, 26 października 2020 r. Wiosenny lockdown wywołany pandemią koronawirusa spowodował wzrost oglądalności telewizji. Od kilku miesięcy widownia jednak maleje. Odczuwają to w największym stopniu duże stacje – TVP, TVN i Polsat. Tymczasem reklamodawcy zaczęli zwiększać swoje budżety marketingowe i chcą więcej inwestować w reklamę telewizyjną. To doprowadziło do sytuacji znaczącej nierównowagi popytu i podaży na rynku reklamy telewizyjnej, a telewizje nie mogą w pełni realizować zleceń. Według ekspertów z domów mediowych taka sytuacja najprawdopodobniej potrwa do końca bieżącego roku i powinna być sygnałem dla poszczególnych biur reklamy, aby zastanowić się, w jaki sposób w przyszłym roku podejść do sprzedaży.

We wrześniu br. łączny udział czterech największych stacji w rynku ogladalności zmniejszył się do 33,62 proc. z 36,96 proc. we wrześniu 2019 roku (wg danych Nielsen Audience Measurement Polska).

Pierwsze miejsce zajęła TVP1. Średni dobowy udział kanału względem września 2019 roku zmniejszył się o 2,86 proc. i wyniósł 9,51 proc. Drugi był Polsat, którego udział w analizowanym okresie zmalał o 7,95 proc. do 8,92 proc. Podium uzupełnia TVN. Udział stacji w zeszłym miesiącu wyniósł 7,64 proc., po spadku względem września ub.r. o 14,45 proc. Jednocześnie była to największa strata wśród dziesięciu czołowych stacji. Czwarta była TVP2 (stacja miała 7,55 proc. udziału; w dół o 11,70 proc.). Czytaj więcej…