Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Kora Jackowska jeszcze wystąpi. Pomoże hologram

cyfrowa.rp.pl, 16 listopada 2020 r. Dla fanów zmarłej przed dwoma laty piosenkarki to będzie bezprecedensowe wydarzenie. Rodzimy startup Leia Display System wraz z firmą ART-73, specjalizującą się w promocji polskiej kultury, ożywili ikonę krajowej muzyki rockowej Korę Jackowską.

Stało się tak za sprawą najnowszych technologii holograficznych oraz sztucznej inteligencji. W projekt zaangażował się mąż artystki Kamil Sipowicz, który udostępnił wizerunek gwiazdy. Do stworzenia wirtualnej Kory wykorzystano technologię Deep Fake, bazującą na sieciach neuronowych i AI, która potrafi się uczyć ludzkich twarzy, bazując wyłącznie na zdjęciach.

W algorytm wgrano kilka tysięcy zdjęć wizerunku artystki z lat 90. Tak przygotowany model twarzy został nałożony na twarz aktorki Aleksandry Popławskiej, która zaangażowała się w projekt, wykonując jeden z hitów Kory „Po prostu bądź”. Taki obraz wyświetlany jest w powietrzu dzięki specjalnym urządzeniom Leia Display System. Efekt jest tak wiarygodny, że praktycznie nie da się rozpoznać manipulacji. Czytaj więcej…


Rośnie liczba fake newsów dot. szczepień przeciwko COVID-19

cyberdefence24.pl, 16 listopada 2020 r. Optymistyczne zapowiedzi wprowadzenia do użycia pierwszych szczepionek przeciwko COVID-19 sprawiły, że coraz częściej w internecie pojawiają się absurdalne wręcz fake newsy, zniechęcające do ich stosowania – ostrzega BBC.

Według antyszczepionkowców preparaty chroniące przed koronawirusem SARS-CoV-2 mają zawierać mikrochipy, dzięki czemu – poprzez podanie szczepionki – “masowo będzie można je wszczepiać ludziom”. Szczepionki te mają też zmieniać DNA i u większości osób powodować działanie niepożądane. Ale żadne z tych twierdzeń nie jest prawdą – przekonują eksperci cytowani przez BBC.

Najczęściej ostatnio rozpowszechniane fake newsy dotyczące tego, że szczepionki przeciwko COVID-19 będą zawierać mikrochipy, powstał prawdopodobnie w związku z tym, że propagatorem szczepień i największym ich fundatorem na świecie jest Bill Gates, twórca firmy Microsoft. Gates wraz z żona Melindą założył fundację finansującą szczepienia, głównie w krajach rozwijających, a także wspierającą badania nad nowymi szczepionkami, np. przeciwko wirusowi HIV (której wciąż nie udaje się uzyskać). Czytaj więcej…


YouTube nie opublikuje w 2020 roku zestawienia Rewind

socialpress.pl, 13 listopada 2020 r. Rok 2020 jest z pewnością inny niż dotychczasowe lata. Zaskoczył wszystkich, lecz niestety – nie pozytywnie. Trud sytuacji, w jakiej się znajdujemy dostrzega także YouTube, który tym razem rezygnuje z corocznego YouTube Rewind.

YouTube Rewind

Co rok, od 10 lat, YouTube prezentował podsumowanie danego roku. Było to zestawienie filmów i teledysków, które użytkownicy oglądali najchętniej. Powstaje ono na podstawie liczby wyświetleń materiałów wideo a także udostępnień, komentarzy oraz zdobytych pozytywnych ocen danego materiału. W tym roku będzie jednak inaczej – serwis poinformował w social media, że tegorocznego zestawienia po prostu nie będzie. Czytaj więcej…