Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Blisko połowa dzieci korzysta z serwisów SVOD

wirtualnemedia.pl, 17 listopada 2020 r. Już niemal połowa dzieci korzysta z płatnego video na żądanie, a wśród dzieci w wieku 7-12 lat ponad połowa korzysta z internetu na własnym smartfonie. Pandemia przyspieszyła digitalizację gospodarstw domowych – wynika z 5. edycji badania “Dzieci w sieci multiscreen” zrealizowanego przez Mediafarm i Zymetrię.

Z raportu wynika, że konieczność zdalnej nauki i pracy oraz zamknięcie w domach jeszcze bardziej przyspieszyły trendy obserwowane we wcześniejszych edycjach badania – poprawę wyposażenia rodzin w sprzęty do korzystania z internetu oraz wzrost popularności stricte cyfrowych form spędzania wolnego czasu.

Serwisy SVOD podbiją polskie domy

Abonamentowe video na żądanie to już nie tylko domena wielkomiejskich millenialsów. Okazuje się, że Netflix i inne serwisy SVOD są oglądane już niemal w co drugim gospodarstwie domowym, w którym mieszkają dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkoły podstawowej sprzed reformy edukacji (3-12 lat).

Uwagę zwraca nie tylko wysoki odsetek gospodarstw domowych – 46 proc., ale przede wszystkim tempo wzrostu rok do roku – 23 punkty procentowe od wiosny 2019 roku. Internet dostępny jest już od lat w ponad 98 proc. gospodarstw domowych z dziećmi, zatem to Covid’19 i lockdown odpowiadają za skokowy wzrost powszechności usług płatnego VOD. Czytaj więcej…


Reuters Institute: w mediach praca zdalna sprzyja efektywności, a szkodzi kreatywności

press.pl, 2 listopada 2020 r. Z powodu pandemii COVID-19 media musiały przeorganizować działanie redakcji, a większość zdecydowała się przejść na pracę zdalną. Badanie Reuters Institute dowodzi, że praca z domu pozytywnie wpływa na wydajność pracowników, ale utrudnia utrzymywanie relacji z zespołem.

Reuters Institute zapytał liderów z branży mediów, jaki wpływ na ich redakcje miały zmiany wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa. Według ponad połowy respondentów (55 proc.) praca zdalna poprawia efektywność. Jednak aż 42 proc. przekonuje, że z powodu pracy z domu ucierpiała kreatywność, a ponad trzy czwarte (77 proc.) twierdzi, że praca zdalna utrudnia budowanie i utrzymywanie relacji w zespole. Czytaj więcej…


Kamil Stoch w kampanii społecznej Cartoon Network “Bądź kumplem, nie dokuczaj” (wideo)

media2.pl, 16 listopada 2020 r. Właśnie rozpoczęła się 6. edycja kampanii społecznej Cartoon Network “Bądź kumplem, nie dokuczaj”, której celem jest promowanie życzliwych postaw i przeciwdziałanie dokuczaniu. Akcja jest częścią globalnej inicjatywy “CN Be a buddy, not a bully”, której celem jest dotarcie z prokoleżeńskim komunikatem do dzieci w wieku szkolnym, podejmując temat dokuczania w formie przystępnej dla uczniów. W tym roku ambasadorem kampanii został Kamil Stoch:

– Z przyjemnością dołączyłem do grona ambasadorów kampanii Cartoon Network “Bądź kumplem, nie dokuczaj”! Wartości takie jak życzliwość i fair play są mi szczególnie bliskie. Od kiedy pamiętam, kierowałem się nimi zarówno w sporcie, jak i w życiu. Dobro powraca – z tym przekazem chciałbym dotrzeć do każdej miejscowości, do każdej szkoły, do każdego dziecka. Apeluję do nauczycieli, opiekunów i rodziców: bądźmy w jednej drużynie, wspólnie realizujmy odpowiedzialną misję szerzenia wzajemnego szacunku[/i] – komentuje Kamil Stoch. Czytaj więcej…