Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Czy Facebook i Twitter uzależniają? CEO tych firm musieli odpowiedzieć i pokazali swoje podejście

businessinsider.com.pl, 18 listopada 2020 r. Czy Facebook i Twitter uzależniają, a jeśli tak – to czy obie firmy o tym wiedzą? Do tej pory szefowie obu firm nie musieli odpowiadać na podobne pytania pod presją. Aż do wtorku 17 listopada, kiedy to jeden z senatorów w USA – Lindsey Graham – zapytał o to Marka Zuckerberga i Jacka Dorseya podczas przesłuchania w Kongresie. Ich odpowiedzi pokazują, jak różne podejście do tych spraw mają szefowie obu spółek.

Kongres przesłuchiwał CEO Twittera Jacka Dorseya i CEO Facebooka Marka Zuckerberga w związku z dezinformacją przy wyborach w USA. Pytano m.in. o fake news i cenzurę. Jeden z senatorów, republikanin Lindsey Graham, postanowił jednak zadać nieco inne i ciekawie skonstruowane pytanie. Czytaj więcej…


Fake newsy także w świecie sportu

przegladsportowy.pl, 22 października 2020 r. Rzecz w tym jednak, że fake newsy także w świecie sportu zyskują coraz większą moc. Tu też wojny plemienne zyskują na popularności – pisze Sebastian Parfjanowicz.

Plemię kontra plemię – lubimy być podzieleni, musimy być podzieleni, tak to w XXI wieku działa, bo wtedy fake newsy zyskują wiarygodność i łatwiej tym wszystkim sterować. Nami sterować, znaczy. Takie smutne wnioski z bardzo mocnego dokumentu „Dylemat Społeczny”, który obejrzeć możecie na Netfliksie. Warto, żeby zrozumieć, jak łatwi do trafienia jesteśmy przez to, że swoje życie przenieśliśmy niemal w całości do tego małego pudełka z dotykowym ekranem.

Nie tylko facebook umie na tym zyskać. Nie tylko pieniądze, rzecz jasna, są w grze. Wspólny zespół złożony z przedstawicieli brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu ustalił właśnie, jak bawili i bawią się w olimpijskiej sieci Rosjanie, sportowo z igrzysk na jakiś czas wykluczeni. Rachunki wyrównują więc innymi sposobami. Czytaj więcej…


Google podpisał umowy z francuskimi wydawcami

pb.pl, 19 listopada 2020 r. Google podpisał umowy dotyczące praw autorskich z sześcioma francuskimi gazetami i czasopismami, w tym z dziennikami “Le Monde” i “Le Figaro”, pisze Reuters powołując się na wpis amerykańskiej firmy na jej blogu.

Umowa jest następstwem miesięcy negocjacji między Google a francuskimi wydawnictwami na temat unijnych przepisów dotyczących praw autorskich, które pozwalają wydawcom prasy żądać opłaty od platform internetowych pokazujących fragmenty ich artykułów.

Największa wyszukiwarka na świecie początkowo walczyła z pomysłem płacenia za treści, twierdząc, że witryny, na których były publikowane, korzystały z większego ruchu generowanego przez Google. Czytaj więcej…