Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Facebook wprowadza tryb znikających wiadomości do Messengera i Instagrama. Na czym polega?

biznes.wprost.pl, 16 listopada 2020 r. Tryb znikających wiadomości to nowa funkcja, którą wprowadził Facebook w Messengerze i Instagramie. Funkcja pozwala na wysyłanie pomiędzy użytkownikami aplikacji wiadomości, które są automatycznie usuwane po opuszczeniu czatu. Tryb ten trafi także do Polski.

Z funkcji korzystają już użytkownicy m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, ale przy kolejnych aktualizacjach ma być ona dostępna również dla użytkowników z innych krajów, w tym z Polski.

Tryb znikających wiadomości. Na czym polega Vanish Mode?

Tryb znikających wiadomości jest dobrze znany użytkownikom innej popularnej aplikacji mobilnej – Snapchata. Teraz Vanish Mode ma trafić do aplikacji należących do Facebooka – Messengera i Instagrama. Tryb testuje także Twitter. Czytaj więcej…


Facebook, Twitter i Google szykują się na dezinformacyjną wojnę

ithardware.pl, 22 listopada 2020 r. Pandemia COVID-19 to w tym roku najważniejsze wydarzenie, które jest obiektem licznych spekulacji. Walczyć z tym w dalszym ciągu zamierzają Facebook, Twitter oraz Google szykujący się na nadejście kolejnej fali nieprawdziwych informacji związanych ze szczepionką na koronawirusa. Trójka gigantów technologicznych będzie współpracować z grupami naukowców oraz agencjami rządowymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indiach, Hiszpanii, Argentynie, Afryce oraz Kanadzie, by stworzyć skuteczny system reagowania na tego rodzaju fake newsy.

“Fala złych informacji związanych ze szczepionką na COVID-19 może podważyć zaufanie do medycyny, która w tym czasie odgrywa kluczową rolę. Ten projekt jest próbą wyciągnięcia wniosków z poprzedniej masy nieprawdziwych wiadomości obecnych czy to podczas pandemii, czy wyborów. Chcemy być gotowi do powstrzymania następnego tego rodzaju kryzysu, gdy się pojawi” – pisze Full Fact w komunikacie prasowym. Czytaj więcej…


Instagram się zmienia. Teraz będzie bardziej jak TikTok

spidersweb.pl, 12 listopada 2020 r. Instagram tak bardzo chce być TikTokiem, że z nowej funkcji uczyni swoją główną atrakcję.

2020 r. to rok wielkich zmian w Instagramie. Najpierw platforma połączyła się z Messengerem, by można było odpisywać na wiadomości z obydwu serwisów w jednym miejscu, a potem Instagram rozszerzył dostępność funkcji Reels na kolejnych 50 krajów (na razie nie w Polsce).

Reels to – mówiąc krótko – rozwiązanie bezczelnie skopiowane z TikToka, jak niegdyś Stories bezczelnie skopiowały Snapchata. Polega na nagraniu 15-sekundowego wideo do podkładu muzycznego i opublikowaniu go w serwisie. Tak dziś działa TikTok, a jutro będzie tak działał Instagram.

Testy w dodatkowych 50 krajach najwyraźniej przebiegają pomyślnie, bo Instagram nie tylko chce wdrożyć Reels do swojej aplikacji, ale też uczynić z nich jej centrum. Czytaj więcej…