Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Twitter zapowiada dalszą walkę z dezinformacją. Użytkownicy będą ostrzegani przed polubieniem treści oznaczonych jako fake newsy

wirtualnemedia.pl, 25 listopada 2020 r. Twitter zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań mających zwiększyć skuteczność walki z dezinformacją na platformie. Użytkownicy będą ostrzegani przed polubieniem treści oznaczonych przez serwis jako fake newsy na rozmaite tematy i kierowani do wiarygodnych źródeł w tym zakresie.

Największe serwisy społecznościowe na świecie od wielu miesięcy zmagają się z problemem rosnącej fali dezinformacji dotyczących takich obszarów naszej rzeczywistości, jak wybory w poszczególnych krajach czy globalna pandemia koronawirusa.

Ostatnio Facebook, YouTube i Twitter zapowiedziały wzajemną współpracę oraz ściślejsze współdziałanie z organizacjami typu fact–checkers, które ma doprowadzić do skuteczniejszej walki z dezinformacjami na temat pandemii koronawirusa. Chodzi przede wszystkim o fake newsy związane ze szczepionką przeciwko Covid-19. Czytaj więcej…


Zagórski ostrzega przed oszustwami podczas Black Week

cyberdefence24.pl, 24 listopada 2020 r. Podczas największych w roku wyprzedaży przy okazji Black Friday i Black Week sprawdzajmy wiarygodność internetowych sprzedawców – zaleca sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. Radzi, żeby nie ulegać presji czasowej przy tzw. superokazji.

Według resortu cyfryzacji, w tym roku, z wiadomych względów, jeszcze więcej z nas zrobi zakupy, w tym świąteczne, w internecie. Tegoroczny Black Friday wypada 27 listopada, ale w tym roku sprzedawcy ogłosili Black Week, czyli cały tydzień zniżek – czytamy.

Jak wskazuje szef cyfryzacji, żeby bezpiecznie kupować w internecie, zawsze trzeba sprawdzić wiarygodność sprzedawcy. Pomogą nam w tym opinie na portalach aukcyjnych, forach i w komentarzach. Dane, takie jak e-mail, numer telefonu lub numer skrzynki pocztowej nie wystarczą, aby uznać przedsiębiorcę za zaufanego. “Przed dokonaniem zakupów, warto zadzwonić pod podany na stronie numer telefonu. Jeśli nie możecie go znaleźć, powinna Wam się zapalić czerwona lampka” – ostrzega. Czytaj więcej…


Parler – świątynia teorii spiskowych czy szansa na lepsze social media?

antyweb.pl, 18 listopada 2020 r. Social media i polityka to trudny i patologiczny związek. Dzięki ich zasięgom, a także danym które o nas zbierają, polityczne public relations zmieniło się dziś niemal całkowicie. Działania znane całościowo pod nazwą afery Cambridge Analityca potrafiły doprowadzić do zaskakujących wyników wyborczych, a zasięgi na twitterze i facebooku w odpowiednich rękach mogą stać się przepustką do parlamentu.

Równolegle do walki o zasięgi i dane, toczy się pojedynek o przekaz. Każdy, kto korzysta z social mediów wie, że liczba fake newsów jest dziś wręcz przerażająca, ale metody walki z nimi, także nie budzą zaufania. Próby usuwania czy opatrywania oceną treści publikowanych za ich pośrednictwem stawiają sporo pytań o zakres wolności słowa i cenzury. Nie ma co ukrywać, najważniejsi technologiczni giganci z tej branży mają dziś pozycję quasi-monopolistyczną. Czytaj więcej…