Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

UE tworzy jednolity rynek danych. Punkt zwrotny w wyścigu technologicznym?

cyberdefence24.pl, 30 listopada 2020 r. Unia Europejska opublikowała projekt regulacji, która ma wprowadzić nowe standardy zwiększające kontrolę Europejczyków nad ich danymi. Proponowane prawo ma wesprzeć europejskie firmy w rozwoju innowacji i tym samym ograniczyć dominację amerykańskich oraz chińskich koncernów technologicznych. Wspólnota poprzez bezpieczne środowisko zarządzania danymi chce zdynamizować rozwój społeczny, opierając się na obowiązujących przepisach. Czy inicjatywa sprawdzi się w praktyce?

Komisja Europejska opublikowała proponowany projekt regulacji dotyczącej zarządzania danymi (ang. Data Governance Act – DGA). Nowe przepisy mają stać się podstawą europejskiej polityki w zakresie danych na następną dekadę i wpisują się w szerszą Europejską Strategię Danych (ang. European Strategy for Data – ESD). Czytaj więcej…


Jak budować wizerunek marki w internecie. 5 zasad, które pomogą ci odnieść sukces

wyborcza.pl, 30 listopada 2020 r. Trudno dziś wyobrazić sobie prężnie działającą markę bez działalności w social mediach. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy myślisz o budowaniu jej wizerunku i nie dysponujesz dużym budżetem reklamowym.

Na portalu społecznościowym marki klienci szukają różnych rzeczy, np. rozrywki, inspiracji, pomocy, dlatego lepiej nastawić się na zaspokojenie potrzeb klienta niż serwowanie mu agresywnej promocji. Ludzie chętniej kupują od tych, których lubią i na pomoc których mogą liczyć. Ważna jest też interakcja i responsywność ze strony firmy. Komentarze, pytania i prywatne wiadomości nie mogą zbyt długo pozostawać bez odpowiedzi.
Zadbaj więc o odpowiednią moderację, bo nie każdą sprawę warto i należy komunikować bezpośrednio na profilu. W delikatnych sprawach lepiej przejść z użytkownikiem na komunikację w wiadomościach prywatnych. Czytaj więcej…


Użytkownicy nie dbają o siłę haseł. Prosta droga do utraty danych

cyberdefence24.pl, 27 listopada 2020 r. Najpopularniejsze hasła do aplikacji i platform cyfrowych to łatwe do złamania sekwencje liczb, słowo „hasło” oraz „picture1” – informuje „Die Welt” powołując się na raport firmy NordPass. Jej specjaliści administrują ponad 275 mln haseł używanych na komputerach i telefonach komórkowych na całym świecie.

Sekwencja „123456” jest stosowana przez ponad 2,5 miliona użytkowników NordPass. Na drugim miejscu znajduje się „123456789” z ponad 900 tys. użtkowników, a dalej „picture1”, „password” (ang. hasło), „12345678”, „111111”, „123123”, „12345”, „1234567890” oraz „senha” (port. hasło).

W drugiej dziesiątce najczęściej używanych haseł znajdują się również „qwerty”, „abc123” czy „iloveyou” (ang. kocham cię) i tak jak wymienione wyżej, według NordPass, można je złamać w mniej niż sekundę. Czytaj więcej…