Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Trwa walka z fake newsami o szczepionce na COVID-19

zdrowie.trojmiasto.pl, 14 stycznia 2021 r. Szczepienia przeciw COVID-19 od początku budzą wiele emocji i dyskusji. Podobnie jak w przypadku pandemii koronawirusa tu również pojawia się wiele nieprawdziwych informacji. Począwszy od mitu o mikrochipach, przez twierdzenia, że szczepionka spowoduje zmiany w DNA bądź doprowadzi do niepłodności aż do rysunków technicznych, które w rzeczywistości okazują się np. schematem instrumentu. Walkę z fake newsami prowadzą już media społecznościowe, teraz można też zgłaszać je przez specjalną stronę.

Pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 od początku towarzyszy epidemia nieprawdziwych informacji. Nasiliła się ona jednak zdecydowanie bardziej od czasu pojawienia się informacji o powstaniu pierwszej szczepionki i rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19. Czytaj więcej…


TikTok zwiększa ochronę dzieci przed pedofilami

cyberdefence24.pl, 13 stycznia 2021 r. Platforma do dzielenia się krótkimi nagraniami wideo TikTok wprowadza nowe mechanizmy chroniące dzieci przed pedofilią w sieci. Firma ogłosiła w środę, że wszystkie konta użytkowników poniżej 16 roku życia będą domyślnie miały najsilniejsze ustawienia prywatności.

TikTok to platforma należąca do chińskiej firmy ByteDance, której od niemal dwóch lat zarzuca się, iż nie chroni w dostateczny sposób swoich najmłodszych użytkowników. Światowe media wielokrotnie zwracały uwagę na ten problem, m.in. w materiałach powstałych w 2019 r. w oparciu o śledztwo dziennikarskie brytyjskiego nadawcy publicznego BBC, który wykazał, iż platforma nie podejmuje działań wobec pedofilów grasujących na platformie i nie blokuje ich kont na TikToku. O podobnej sprawie pisała również amerykańska edycja magazynu “The Sun” w 2020 r., według którego ta platforma to “magnes dla pedofilów”. Jak czytamy, już ośmioletnie dzieci były na TikToku narażone na ataki ze strony pedofilów oraz “bombardowane wiadomościami z podtekstem seksualnym”. Czytaj więcej…


“Dziś nożyczki cenzora trzymają wielkie medialne korporacje”

cyberdefence24.pl, 14 stycznia 2021 r. Dopiero po likwidacji kont społecznościowych Donalda Trumpa wiele osób uświadamia sobie, że należy bronić się przed ideologiczną cenzurą – powiedziała PAP dyr. Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wiceprezes SDP, dziennikarka i medioznawca dr Jolanta Hajdasz.

Według niej dopiero po ostatnich wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, m.in. likwidacji kont społecznościowych urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa, do wielu internautów dotarło, jak łatwo dziś medialnym korporacjom stosować cenzurę i jak niebezpieczna jest tzw. cenzura ideowa. “Dzisiaj nożyczki cenzora trzymane są w rękach właścicieli gigantycznych medialnych, społecznościowych korporacji” – podkreśliła Hajdasz.

„To kilka osób na świecie, które mogą wpływać na to, o czym będziemy mogli się dowiedzieć lub nie, o tym, czy coś znajdzie się w przestrzeni publicznej lub nie” – powiedziała. „Musimy znaleźć narzędzia, aby bronić się szczególnie przed cenzurą ideologiczną, bo nigdy nie wiemy, w którym momencie właściciel, na przykład medium społecznościowego, coś wyłączy, a coś innego zechce promować, czy czemuś sztucznie zawyżać tzw. zasięgi” – dodała. Czytaj więcej…