Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Facebook 17 lat później. Błyskawiczna (r)ewolucja

rytmy.pl, 8 lutego 2021 r. Jeszcze nie tak dawno, mówiło się, że jak nie masz Facebooka, to nie istniejesz. Czy po 17 latach od premiery pierwszej wersji portalu to stwierdzenie nadal jest aktualne?

Facebook wystartował zupełnie zwyczajnie, ot, kolejny MySpace, czy Nasza-Klasa, jednak – oczywiście – w przeciwieństwie do wyżej wymienionych portali, swoje brzemię udźwignął. Znaczy to tyle, że przeszedł test czasu, chyba najistotniejszy, jeśli idzie o żywotność wszelkiego rodzaju social mediów, aplikacji, komunikatorów itd. Mark Zuckerberg, jako główny pomysłodawca oraz wykonawca projektu, uruchomił projekt 4 lutego 2004 roku. Daje to siedemnaście lat działalności, zmian oraz kontrowersji. Zapraszam. Czytaj więcej…


Kto wierzy w fake newsy? Naukowcy z projektu #Cyber_odporność znaleźli odpowiedź

komputerswiat.pl, 8 lutego 2021 r. Fake newsy to coraz większy problem, z którym na razie bardzo ciężko się uporać. Polscy naukowcy są zdania, że z takim zagrożeniem można walczyć jak z chorobami zakaźnymi, a walkę z cyfrową epidemią ma ułatwić stworzenie profilu psychologicznego osoby podatnej na fake newsy i je rozpowszechniającej.

Walka z fake newsami pojawiającymi się głównie w portalach społecznościowych ogranicza się na razie do ich usuwania lub oznaczania przez administrację serwisów jako informacje wymagające weryfikacji. Jak źle sprawdza się to rozwiązanie, może świadczyć ostatni weekend, kiedy z krótkiego postu na Twitterze dowiedzieliśmy się, że nowym ambasadorem USA w Polsce będzie Michael Carpenter. Czytaj więcej…


Influencerzy mają nie używać “wprowadzających w błąd” filtrów upiększających

wirtualnemedia.pl, 8 lutego 2021 r. Filtry nie powinny być stosowane w reklamach w mediach społecznościowych, jeśli wyolbrzymiają efekt produktu – orzekł brytyjski urząd ds. standardów reklamowych ASA (Advertising Standards Authority).

ASA zareagowała na kampanię #filterdrop, w której wezwano do obowiązkowego informowania przez influencerów, kiedy używają filtra upiększającego do promowania pielęgnacji skóry lub kosmetyków.

Sasha Pallari zaczęła kampanię #filterdrop w lipcu 2020 roku w nadziei, że zobaczy „bardziej realną skórę” na Instagramie.

Stosowanie filtrów w mediach społecznościowych jest szeroko dyskutowaną kwestią, która przyciąga uwagę nie tylko celebrytów i influencerów mediów społecznościowych, ale także polityków.

ASA przeanalizowała dwa przykłady przypadków, w których filtry zostały dodane do filmów udostępnianych przez influencerów reklamujących produkty do opalania, dodając, że wynik tych orzeczeń będzie miał zastosowanie do wszystkich brytyjskich marek, influencerów i celebrytów. Czytaj więcej…