Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Kosecki bez hamulców. “Hejt mnie nakręca”

sportowefakty.wp.pl, 9 marca 2021 r. – Nie używam, nie czytam, bo dla mnie media społecznościowe to wielkie gó***. Ludzie kłamią na swój temat. Każdy jest teraz modelem, influencerem albo “ekspertem” – mówi Jakub Kosecki, który po kilku latach wrócił do Polski.

Jakub Kosecki nieoczekiwanie rozstał się z poprzednim klubem po 2,5 latach gry w drugiej lidze tureckiej i wrócił do polskiej ligi. Pięciokrotny reprezentant Polski opuszczał naszą ligę ze względów finansowych, czego nie ukrywał. Do kraju wrócił natomiast, jak to określił, w promocji.

Kosecki rozegrał dla Adany Demirspor w sumie 48 meczów (gol i 8 asyst). W polskiej ekstraklasie dla Legii, Lechii Gdańsk, Śląska Wrocław i Cracovii wystąpił 104 razy. Piłkarz opowiada nam o swoich planach na przyszłość i podsumowuje ostatni etap kariery. Czytaj więcej…


Dzieci z Ujazdu są bezpieczne w sieci. Wiedzą co to hejt i jak się go wystrzegać (ZDJĘCIA)

echodnia.eu, 19 marca 2021 r. W lutym i marcu, w Publicznej Szkole Podstawowej w Ujeździe przeprowadzony został cykl spotkań z dziećmi, mający na celu uczenie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, kształtowanie właściwych postaw wobec praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych.

Przedsięwzięcie w szkole w Ujeździe, rozpoczęły warsztaty przeprowadzone przez dzielnicowego gminy Iwaniska aspiranta sztabowego Radosława Krakowiaka.

Policjant przypomniał podstawowe zasady netykiety i przestrzegał przed zagrożeniami wynikającymi z nierozsądnego użytkowania Internetu. Poinformował także o konsekwencjach wykorzystania przestrzeni wirtualnej do działań niezgodnych z prawem. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest hejt, jakie są jego przyczyny i konsekwencje. Czytaj więcej…


FBI ostrzega przed deepfake. “Nadchodzi era bezbłędnych falsyfikatów”

komputerswiat.pl, 20 marca 2021 r. Agencja FBI wypowiedziała się w sprawie tzw. deepfake. W notatce wysłanej do firm na terenie Stanów Zjednoczonych agencja ostrzegała przed potencjalnymi zagrożeniami w tym zakresie.

FBI w tzw. PIN (Private Industry Notification) ostrzegło amerykańskie firmy, że mogą istnieć złośliwe podmioty, które wykorzystają takie sztucznie tworzone treści do wywierania wpływu w operacjach zagranicznych w najbliższych 12-18 miesiącach. To pierwsza taka nota FBI, która wyraźnie odnosi się do stosunkowo nowego zjawiska deepfakes.

FBI uważa, że powoli nadchodzi era „bezbłędnych falsyfikatów”. Na szczęście opanowanie tej technologii w takim stopniu nie jest takie proste – Chris Ume, który stoi za niedawnymi klipami z fałszywym Tomem Cruise’em, jest specjalistą w zakresie efektów specjalnych i sam uważa, że niebezpieczeństwo jest przesadzone. Jak stwierdza: nie da się tego zrobić, po prostu naciskając przycisk. Oczywiście to prawda, ale z drugiej strony deepfake’ami na pewno zainteresowały się już szeregi wyspecjalizowanych trolli i przestępców w cyberprzestrzeni. Czytaj więcej…