17 sierpnia 2023

Wolność słowa w social media; Skradziona tożsamość i zdjęcia w sieci

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Krótki przewodnik po fake newsach o koronawirusie [Aktualizacja 05.01.2021]

cyberdefence24.pl, 5 stycznia 2021 r. Spiskowe narracje i fake newsy są zawsze tam, gdzie występuje niepewność, strach oraz panika. Informacji odnośnie koronawirusa pojawia się tak wiele, że niezbędna jest ich selekcja, aby nie paść ofiarą nieprawdziwej informacji lub co gorsza, aby nie przelać swoich środków na konto czekających na chwilę nieuwagi przestępców. Co nowego, lecz nieprawdziwego w sprawie koronawirusa już wiemy?

W ostatnich tygodniach koronawirus stał się niemalże numerem jeden we wszystkich telewizjach informacyjnych. Obecnie w mediach praktycznie żadne informacje poza tematyką patogenu się nie pojawiają. Za coraz dynamiczniej rozwijającą się pandemią, dzielnie próbują nadążyć cyberprzestępcy oraz “producenci” fake newsów. Czytaj więcej…

Wolność słowa w social media – frazes czy realna wartość?

socialpress.pl, 12 lutego 2021 r. W jaki sposób social media i algorytmy wpływają na wolność słowa? Czy serwisy społecznościowe łamią ją usuwając treści? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Ostatnio dużo dyskutuje się o wolności słowa w kontekście social media. Jedni jej nadużywają, inni twierdzą, że już nie istnieje. My postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej. Dlatego o wyjaśnienie poszczególnych kwestii poprosiliśmy również ekspertów m.in. z zakresu prawa, komunikacji czy psychologii. Czytaj więcej…

Skradziona tożsamość i zdjęcia w sieci. Jakie są nasze prawa?

dobreprogramy.pl, 26 marca 2021 r. Kradzież tożsamości to problem, który dosięga coraz większej liczby osób. Niestety niejednokrotnie sami ułatwiamy sprawcy przejęcie naszych danych osobowych, ostrzega radomska policja. Ostatnio bardzo dużo mówi się tym, że cyberprzestępcy wyłudzają dane swoich ofiar, by zaciągnąć kredyt lub uzyskać dostęp do bankowości internetowej.

Często jednak efekty kradzieży tożsamości są mniej widoczne, co nie oznacza, że mniej poważne. Przekonała się o tym 20-latka, która znalazła swoje zdjęcia na jednym z portali randkowych. Na fałszywy profil młodej kobiety natknął się jej brat, a poszkodowana zdecydowała się o wszystkim powiadomić policję. Radomska policja niezwłocznie zajęła się sprawą. Czytaj więcej…