Internet to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu możemy rozwijać swój biznes i budować wizerunek, który podlega ochronie. Jednak w sieci możemy się spotkać z sytuacją, w której wystąpi naruszenie naszego dobrego imienia czy też renomy firmy. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Jakie mamy prawa i narzędzia do ochrony wizerunku? Co jeśli naruszenie naszych dóbr osobistych stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?

Budowanie wizerunku w sieci

W dzisiejszych czasach prawie każdy korzysta z popularnych portali w Internecie. Niedawno treści w mediach społecznościach służyły jedynie do rozrywki. Obecnie firmy i osoby publiczne wykorzystują je do budowania i rozwijania biznesów. Dlatego budowa wizerunku musi być odpowiednio przemyślana i mieć odpowiednio zaplanowaną strategię. Należy pamiętać, że jest to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości.

Dzisiejsze media społecznościowe

Chcąc zaistnieć w Internecie trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać. Budowanie wizerunku to długofalowy proces, który musi być dobrze zaplanowany krok po kroku. Na sukces trzeba zapracować i poczekać, jest to rzecz, która wymagana konsekwencji w działaniu. Do dyspozycji mamy spory wybór mediów społecznościowych, które różnią się przeznaczeniem.

W dzisiejszych czasach nie brakuje w Internecie różnego rodzaju portali rekrutacyjnych, które można wykorzystać do budowy wizerunku zawodowego, jak również do rekrutacji. Są to świetne miejsca do celów biznesowych – jednak trzeba potrafić się nimi odpowiednio posługiwać. Co chwilę powstaje jakiś nowy portal, który pozwala na wiele możliwości zawodowych, natomiast nie każdy z nich jest na tyle dobry, żeby był warty uwagi. Dlatego, aby móc jak najlepiej rozwijać swój biznes, należy być na bieżąco.

Jakie czynniki wpływają na nasz wizerunek?

Pomimo, że wiele osób twierdzi, że nie interesuje ich, co na ich temat mówią i myślą inni, to w rzeczywistości jest jednak inaczej. Każdy choć odrobinę się tym przejmuje. Dlatego warto wiedzieć od czego zależy postrzegają nas inne osoby. Jest to przede wszystkim nasze zachowanie, zainteresowania, sposób ubierania się czy temperament. Sprawa wygląda jednak trochę inaczej jeśli chodzi o wizerunek w Internecie.

Podczas budowania wizerunku w sieci należy zwracać szczególną uwagę na to, co piszemy jak i gdzie piszemy oraz co udostępniamy. Nie możemy w byle jaki sposób wyrażać się w mediach społecznościowych, każde nasze działanie będzie śledzone przez innych i zapamiętane, a każdy błąd wytknięty i udostępniony dalej. Dlatego każdy post należy dobrze przemyśleć. Jeśli mamy problemy z zadbanym, stylistycznym i bezbłędnym pisaniem, to nim zdecydujemy się na publikację czegokolwiek w Internecie, warto sprawdzić, czy nasz tekst poruszający dany temat jest poprawnie napisany – w tym celu możemy wykorzystać mnóstwo dostępnych narzędzi, które szybko i sprawnie zrobią to za nas.

Znaczenie ma również to, co znajduje się na naszych profilach społecznościowych. Niezwykle istotna jest ochrona wizerunku. Czasem niektóre sprawy, które mogłyby popsuć nasz wizerunek lepiej ukryć – wiele portali internetowych daje taką możliwość. Chodzi tutaj o różnego rodzaju zdjęcia, publikacje, informacje, statusy, czy nasze komentarze.

Internet to bardzo cenne i przydatne miejsce, jednak należy wiedzieć, jak odpowiednio się w poruszać w tym środowisku. Jeśli chcemy zbudować dobrze prosperujący biznes w sieci, to musimy właściwie zadbać o nasz wizerunek, równie ważna jest także ochrona wizerunku – jeśli zależy nam na zdobyciu jak największej ilości potencjalnych klientów to musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie.

Jak przebić się w Internecie?

Wiele osób, które chce zbudować i rozwijać swój biznes za pomocą Internetu, zastanawia się, co jest najważniejsze, na co zwracać największą uwagę. Bez wahania się dojdziemy do wniosku, że tym czymś jest strona internetowa. Jeśli chcemy zbudować dobrze prosperujący, poważny biznes w Internecie, to strona www jest absolutnie podstawową rzeczą jakiej potrzebujemy. Oczywiście nie może ona być byle jaka – musi dobrze wyglądać, a jej treści muszą być dobrej jakości. Jest niezwykle ważne, ponieważ to spowoduje czy przykuje uwagę potencjalnego klienta i zostanie on na stronie, czy szybko ją opuści.

Należy jednak pamiętać, że strona internetowa firmy to nie wszystko. Potrzebne są też regularne i dobrze przemyślane kampanie reklamowe, które umożliwiają dotarcie do większego grona potencjalnych klientów. Jeśli kampania nie będzie właściwie zaplanowana i zorganizowana to nie przyniesie zamierzonego efektu, a dodatkowo może jeszcze zaszkodzić. Oczywiście trzeba również pamiętać, że wszystkie nasze działania w sieci wpływają na opinie o nas, dlatego wszystkie nasze czynności pozostawiające ślad w Internecie powinny być wykonywane z największą starannością, abyśmy mogli dostawać jedynie pozytywne opinie na nasz temat.

Znaczenie Internetu we współczesnym świecie

Pomimo, że obecnie prawie każdy korzysta z Internetu, to wciąż wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy jak duże źródło możliwości stanowi sieć. Dzięki jego pomocą możemy zdobyć wymarzoną pracę, mieć dostęp do niezliczonej ilości danych, czy też zdobywać wiedzę, uczęszczać na zagraniczne kursy i szkolenia, jak również zaistnieć na rynku. To wachlarz ogromnych możliwości, które niestety nie każdy potrafi wykorzystać, używając sieci wyłącznie do rozrywki, w tym także naruszenia czyjegoś dobra osobistego. Internet wykorzystywany jest do budowania wizerunku przez prawie wszystkich – w tym także polityków, co stanowi doskonały przykład na to, że Internet to właściwe miejsce do zbudowania własnego wizerunku, autorytetu i grona odbiorców.

Budowanie wizerunku w sieci to niełatwe zadanie, które wymaga systematyczności i cierpliwości. Swój wizerunek budujemy długofalowo, małymi kroczkami. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, co nie powinno znajdować się w sieci. Na przykład nie powinno się umieszczać w sieci niepoważnie brzmiącego adresu e-mail, zwłaszcza w niektórych branżach, który sprawi, że potencjalny pracodawca lub klient prawdopodobnie nie uzna nas za osobę profesjonalną. Należy też w przemyślany sposób publikować w sieci zdjęcia czy wpisy. Nic w Internecie nie ginie, nieodpowiednie zachowanie lub kontrowersyjne opinie mogą nam zostać wyciągnięte po latach. Ochrona wizerunku jest bardzo ważna i warto zacząć ją od siebie, nie publikując i udostępniając w sieci treści, które mogłyby negatywnie płynąć na nasz odbiór i wizerunek.

Hejt i czarny PR w sieci

Hejt i czarny PR w Internecie to zmora wielu przedsiębiorców. Jest to metoda, która służy zwykłemu oczernianiu wizerunku osoby lub firmy, a także forma wyłudzania pieniędzy. Walka z nienawiścią i hejtem jest niezwykle trudna i wiele jeszcze trzeba zrobić, aby udało się to zmienić. Na kryzys w sieci jest jednak sposób, który pomoże w ochronie wizerunku.

Czyszczenie Internetu z nieprzychylnych i niekorzystnych opinii, czyli mówiąc inaczej usuwanie negatywnych komentarzy na nasz temat, może być kosztowne. Każdy przedsiębiorca zna na pewno serwisy, w których zamieszczane są o nim opinie i oceny. Na takich stronach żaden pracodawca nie chce o sobie i swoim biznesie czytać negatywnych komentarzy.

Hejt, czarny PR i mowa nienawiści

Niestety walka z hejtem w sieci nie zawsze przynosi pozytywne efekty, dlatego że firmy nie stawiają na usługi profesjonalistów i starają się działać na własną rękę, co może mieć negatywne skutki. Sztuka ochrony wizerunku i walki z hejtem jest delikatna oraz trudna, a nie każda firma potrafi właściwie we własnym zakresie zaopiekować się swoją dobrą reputacją, jak wymaga tego sytuacja przedsiębiorstwa.

Od pewnego czasu niektóre serwisy internetowe, jak na przykład te z opiniami o pracodawcach, służą internetowym wyłudzaczom. Na takich stronach przedsiębiorca w bardzo prosty i niekontrolowany sposób może stać się ofiarą mowy nienawiści, pomówień i hejtu. Nieprawdziwe, negatywne opinie trafiają późnej do osób potencjalnie zainteresowanych pracą, a nawet klientów. Bez właściwej ochrony, będzie to skutkowało odstraszeniem dobrych kandydatów, a także spowoduje utratę części klientów lub kontrahentów.

Autorami negatywnych wpisów są najczęściej osoby, które nie pracowały w danej firmie lub osoby, które chcą się z jakiegoś powodu zemścić, a za swój cel obrały niekorzystne wpłynięcie na dobry wizerunek firmy. Często są to działania nieuczciwej konkurencji lub osób dyscyplinarnie zwolnionej.

Wielka moc opinii w sieci

Współczesny rozwój technologii i łatwość wrzucania do Internetu treści powoduje, że firmy nie mogą przechodzić obojętnie obok zagrożenia jakie niosą negatywne opinie w Internecie. Czarny PR i hejt będzie mieć olbrzymie, niekorzystne konsekwencje dla reputacji przedsiębiorstwa lub konkretnej osoby. Dlatego tak ważna jest ochrona wizerunku w sieci.

Żaden pracodawca z pewnością nie chce, aby firma była oczerniana i musiała mierzyć się z rotacją pracowników. Do tego dochodzą problemy z podjęciem współpracy z innymi przedsiębiorstwami, co prowadzi do braku kontrahentów i płynności finansowej, aż w końcu do zamknięcia firmy.

Dbanie o e-wizerunek jest nie tylko dobrą decyzją, ale przede wszystkim wydaje się być koniecznością. Właściwa ochrona wizerunku powinna odbywać się przy współpracy ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy monitorując Internet dotrą do każdej negatywnej opinii, by skutecznie ją usunąć lub zneutralizować jej negatywne skutki, a także sprawdzić czy nie doszło do naruszenia prawa.

Współpraca ze specjalistami od wizerunku w sieci

Przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na lekceważenie opinii publikowanych w sieci. Mogło by to doprowadzić do ogromnego kryzysu wizerunkowego. By właściwie zadbać o e-PR warto podjąć współpracę z profesjonalną agencją ochrony wizerunku, która przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu będzie pilnować wizerunku firmy i w razie potrzeby odpowiednio reagować.

Apostołowie Opinii to najstarsza na polskim rynku firma, która specjalizuje się w ochronie wizerunku przedsiębiorstw i osób w sieci. W jej skład wchodzą najlepsi specjaliści od wizerunku i osoby z wieloletnim doświadczeniem w zakresie monitoringu mediów.

Z naszym wsparciem zarządy przedsiębiorstw nie muszą obawiać się negatywnych opinii w sieci i ich konsekwencji. Nasi eksperci nie tyko zajmują się stałą kontrolą wizerunku firmy w Internecie, ale również analizą i śledzeniem mediów społecznościowych, walką z hejtem i czarnym PR-em, a także moderowaniem opinii i komentarzy. Skontaktuj się z Apostołami Opinii, dla nas ochrona wizerunku Twojej firmy jest najważniejsza.

Ochrona wizerunku w Internecie

Internet zalany jest morzem fotografii i filmów z przeróżnych eventów, spotkań czy imprez. Sami nawet możemy nie zdawać sobie sprawy na ilu zdjęciach widnieje nasz wizerunek. Jakie mamy prawa do ochrony wizerunku? W jakich sytuacjach dochodzi do naruszenia dóbr osobistych? Kiedy możemy rozpowszechniać wizerunek innej osoby bez potrzeby uzyskania jej zgody działając w zgodzie z prawem?

Ochrona wizerunku osoby w Internecie z punktu widzenia ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Wizerunek osoby chroniony jest przez przepisy polskiego kodeksu cywilnego – art. 23, jak również przez ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wizerunek zaliczamy do dóbr osobistych człowieka i zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego podlega ochronie.

Ochrona wizerunku jest również gwarantowana przez prawo autorskie. Zgodnie z ust. 2 art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w przypadku rozpowszechniania wizerunku wymaga się udzielenia zgody na rozpowszechnienie od osoby na nim przedstawionej.

Wyrażenie zgody na rozpowszechnianie wizerunku osoby

W sytuacji rozpowszechniania wizerunku zgoda nie może być konkludentna. To znaczy, że brak sprzeciwu danej osoby nie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na rozpowszechnianie wizerunku.

Zgoda na rozpowszechnienie wizerunku osoby znajdującej się na zdjęciu lub filmie powinna być wyrażona jasno, tak aby nie było wątpliwości, że nie zostały naruszone dobra osoby na nim przedstawionej.

Rozpowszechnianie wizerunku osoby bez jej zgody

Prawo do wizerunku przysługuje każdemu człowiekowi i jest zapisane w art. 23 kodeksu cywilnego, a jego naruszenie polega na bezprawnym publicznym rozpowszechnianiu wizerunku danej osoby. Co istotne, to osoba fotografująca lub filmująca musi udowodnić, że otrzymała zgodę na rozpowszechnianie wizerunku i nie narusza dóbr osobistych.

Kiedy nie trzeba uzyskać zgody na rozpowszechnianie wizerunku osoby

Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Jednak uregulowanie zamieszczone w ust. 2 art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stanowiące przepis szczególny w stosunku do uregulowań kodeksowych, przewiduje dwa przypadki, w których nie trzeba uzyskać zgody osoby na rozpowszechnianie wizerunku:

  • w sytuacji rozpowszechniania wizerunku osoby powszechnie znanej, gdy wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
  • w sytuacji rozpowszechniania wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, konferencje naukowe czy imprezy masowe.

Dodatkowo, zgodnie z art. 81 ust 2., jeżeli nie nastąpiło naruszenie prawa, w przypadku gdy rozpowszechnianie wizerunku, dotyczy osoby, która otrzymała umówione wynagrodzenie za pozowanie.

Poza wspomnianymi przypadkami, w sprawie ochrony wizerunku występują normy ochrony – art. 78 ust. 1 w związku z art. 83 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz art. 448 kc, ponieważ w obu tych przypadkach przepisy przewidują identyczne środki ochrony, a w szczególności złożenie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, zadośćuczynienie oraz przekazanie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Wizerunek osoby jako element całości

Najczęściej przeciętnej osoby będzie dotyczyła druga sytuacja. W tym przypadku wyrażenie zgody na rozpowszechnianie wizerunku nie będzie koniecznie i nie możemy tutaj mówić o tym, że dobra osobiste zostały naruszone. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy wizerunek osób umieszczony na zdjęciach czy filmach stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Należy zwrócić uwagę na to, że ten wyjątek przewidziany przez prawo autorskie nie dotyczy przypadku, w których wizerunek został skadrowany, jak również wizerunek osoby lub osób stanowi kluczowy element całości.

Fotograf pracujący podczas imprezy masowej, ma pełne prawo rozpowszechniać wizerunek sfotografowanych uczestników, jedynie gdy wizerunek danych osób stanowi szczegół całości. W innym przypadku, naruszenia dobra osobistego, pokrzywdzona osoba może żądać od fotografa usunięcia zdjęcia jak również usunięcia jego skutków, jeśli takie wystąpiły, a sprawę może rozstrzygać sąd.

Prawo do ochrony wizerunku w Internecie

Każdy z nas ma prawo do ochrony wizerunku. Gwarantuje je nam prawo autorskie zawarte w ust. 2 art. 81 i art. 23 kodeksu cywilnego. Z punktu widzenia polskiego prawa rozpowszechnianie wizerunku bez zgody osoby trzeciej jest zabronione i mamy pełne prawo do sprzeciwiania się każdorazowej sytuacji naruszenia naszego dobra osobistego oraz sprawę możemy kierować przed sąd.

Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku musi być jasna, tak aby nie było wątpliwości co do jej wyrażenia. Istnieją dwa wyjątki, kiedy zgoda na rozpowszechnienie nie jest konieczna. Spotkamy się z nimi w sytuacji gdy, rozpowszechnianie wizerunku dotyczy osoby powszechnie znanej, a wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych (w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych) lub w drugim przypadku, w którym rozpowszechnienie wizerunku dotyczy osoby stanowiącej jedynie szczegół całości.

W każdym innym przypadku potrzebne jest uzyskanie zgody osoby, której wizerunek został ujęty na filmie lub fotografii.

Czyszczenie sieci – jak pozbyć się negatywnych opinii

Czyścimy sieć z tego, co szkodzi Twojemu wizerunkowi. Każdego dnia różnego rodzaju serwisy internetowe takie jak fora, blogi, portale, czy media społecznościowe zalewane są oceanem negatywnych i oczerniających opinii, hejtem i obraźliwymi komentarzami. Bardzo często godzą one w dobre imię osoby lub instytucji.

Czyszczenie sieci – ochrona wizerunku w Internecie i budowanie wizerunku

Właśnie te osoby i przedstawiciele instytucji zastanawiają się, jak sobie poradzić z negatywnymi komentarzami i opiniami. Zostaw to zadanie specjalistom od ochrony wizerunku. Apostołowie Opinii zawodowo zajmują się usuwaniem negatywnych opinii i komentarzy oraz bezprawnych treści Internetu.

Co możemy usunąć z sieci?

Najczęściej usuwamy z sieci obraźliwe, wulgarne, a przede wszystkim nieprawdziwe (fake news) i godzące w dobre imię osób lub firm wpisy.

Ochrona reputacji firmy w sieci – dlaczego to takie ważne?

Trzeba zdać sobie sprawę, że aż ponad 70% użytkowników czyta opinie zamieszczone w Internecie. Kieruje się nimi w trakcie wybierania produktów lub usług. Ponad 80% osób poszukujących pracy sprawdza opinie o pracodawcy na różnych portalach, z czego co trzecia rezygnuje z wysłania CV do firmy, która ma złą opinię. Aby uniknąć utraty cennych pracowników lub klientów niezbędna jest właściwa ochrona, która zadba o dobry wizerunek firmy, marki lub osoby.

Stała współpraca – kreowanie i ochrona wizerunku

Apostołowie Opinii oferują jednorazowe usuwanie negatywnych komentarzy, wpisów i krytycznych opinii z Internetu jak również nawiązanie stałej współpracy polegającej na ciągłym monitoringu sieci 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i natychmiastowej reakcji na hejt.

Usuwamy z sieci obraźliwe wpisy, negatywne opinie nieuczciwej konkurencji, komentarze pomawiające firmę i ludzi. Nasze działania dotyczą również ochrony przed stalking i podszywaniem się w Internecie, a także usuwaniu wpisów zawierających poufne informacje przedsiębiorstw i naruszające dobre imię.

Naszym głównym celem jest kompleksowa ochrona wizerunku Klientów oraz dbanie o reputację on-line, którą jesteśmy w stanie zapewnić dzięki stałemu monitorowaniu sieci na bieżąco i szybkiej reakcji na pojawiające się negatywne wpisy nadszarpujące wizerunek naszych Klientów.