W dzisiejszej analizie zbadaliśmy jak pod względem aktywności w sieci wypadały popularne marki słodyczy – Mentos, Haribo, Zozole i Chupa Chups. Okres badania obejmuje daty od 21.04 do 23.07.2023 r.

Największą aktywnością, zarówno pod względem zasięgu, ilości wzmianek, jak i generowanych przez nie interakcji, cechowała się marka Mentos. Wysoką liczbę wzmianek uzyskało Haribo, nieco mniejszą Zozole, jednak te drugie charakteryzowały się stanowczo wyższym zasięgiem, a publikacje o wiele bardziej angażowały odbiorców (wysoka liczba interakcji). Najmniej widoczny w polskojęzycznej sieci był światowy producent lizaków – Chupa Chups.

.

.

Najszersze dyskusje, które jednocześnie wygenerowały najwyższy zasięg dla marki Mentos związane były z konkursem opublikowanym na fanpage FB firmy oraz wpisami IG foodnewspolska oraz biedronkowe.love polecającymi nowe napoje Mentos z kawałkami galaretki kokosowej.

W przypadku marki Haribo dyskusje pobudzane były przez nowości, które trafiły na sklepowe półki – kwaśne żelki Haribo Rainbow Pixel wege, żelki o smaku grejpfrutowym, kwaśne żelki paski. Produkty rekomendowane były przez profil na Instagramie foodnewspolska i cieszyły się dobra opinią komentujących. W kanałach własnych uwagę zwrócił post nt. kwaśnej odsłony złotych misiów Haribo. Zainteresowanie wzbudził film w kanale YouTube opublikowany przez Focix –  SPEŁNIAM ŻYCZENIA 10 LETNIEJ SIOSTRY! – w nagraniu pojawia się box słodyczy marki.

Najszersza dyskusja związana z marką Zozole wywiązała się pod filmem YouTube Palion Games – OTWORZYŁEM SWOJĄ FABRYKĘ SŁODYCZY w ZOZOLE LAND TYCOON!

W połowie lipca zanotowano pobudzenie aktywności tematu Chupa Chups. Wzrost związany był głównie z pojawieniem się w sklepach nowych smaków napoju Chupa Chups Sour – zielone jabłko i jagoda. O nowościach informował profil IG foodnewspolska – komentujący zwracali uwagę na problemy z dostępnością produktów w sklepach. Drobną dyskusję wzbudził także tweet użytkownika Kacper Kapsa, zawierający informację, że logo marki Chupa Chups zostało zaprojektowane przez artystę Salvadora Daliego.

.

.

Nowości od Haribo przyczyniły się do wzrostów zasięgów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na tweety Janusza Piechocińskiego z początku czerwca, które dotyczyły: rezygnacji ze sprzedaży produktów marki w dyskontach Lidl; wykrycia w zagranicznych produktach Haribo Matador Mix zanieczyszczenia cząstkami metalu; strajków pracowników Haribo, Bahlsen, Storck i Nestlé.

Zarówno wzrost zasięgu jak i pobudzenie dyskusji dla marki Zozole miały miejsce końcem kwietnia, podczas trwania akcji promocyjnej Loteria Zozole. Akcja szczególnie widoczna była w kanale TikTok.

Najwyższy zasięg dla marki Chupa Chups miał miejsce w drugiej połowie maja i wygenerował go post foodnewspolska rekomendujący lody wodne – publikacja budziła pozytywne reakcje. Produkty te polecane były również przez Dealz Polska. Następnie wysoki zasięg zanotowano w czerwcu wraz z postem IG lovin_maternity polecającym książkę „Olé! Hiszpania dla dociekliwych”. Post zawierał ciekawostkę dot. Salvadora Daliego, który zaprojektował logo firmy. W pierwszej połowie lipca do piku zasięgu przyczynił się wspomniany już wpis foodsewspolska oraz film YouTube Michała Wrzoska – Ile cukru jest w napoju Chupa Chups?

.

.

Pozytywnym wydźwiękiem charakteryzował się post konkursowy Mentos opublikowany na FB. Natomiast nowe napoje marki z kawałkami galaretki kokosowej budziły mieszane emocje. Produkty Chupa Chups chętnie polecane były przez instagramowy profil foodnewspolska. Publikacje generowały raczej pozytywny wydźwięk. Wątki negatywne związane były z dostępnością produktów w sklepach oraz cenami. Wśród przychylnych komentarzy nt. produktów Haribo powtarza się opinia, że marka produkuje najlepsze kwaśne żelki dostępne na polskim rynku. Pozytywne reakcje budziła również Loteria Zozole.

.

.

Najczęściej używane słowa w dyskusjach były bezpośrednio związane produktami analizowanych marek – szczególnie wyróżniały się frazy Zozol i Mentos. Pozostałe popularne hasła budziły raczej pozytywne skojarzenia – warto zwrócić uwagę na wysoką częstotliwość używania haseł takich jak: mam, chce, dobry, nowe – hasła te używane były wprost do oceny produktów badanych firm.

.

.

Podsumowując, badanie wykazało, że w analizowanym okresie najbardziej widoczna była marka Mentos, uzyskując wysoki zasięg i liczbę interakcji. Tuż za Mentosami plasowały się Haribo i Zozole. Haribo co prawda uzyskało większą liczbę wzmianek, jednak wpisy nt. Zozoli o wiele bardziej angażowały odbiorców. Najmniej widoczny w sieci był Chupa Chups. Główne wątki dotyczyły nowości jakie marki oferowały swoim klientom. W dyskusjach dominował sentyment pozytywny.