Sąd nakazuje Facebookowi usunięcie linków do 33 fałszywych wiadomości związanych z kandydatem na wiceprezydenta Fernando Haddada.

Brazylia zbliża się do kulminacyjnego momentu najbardziej spolaryzowanych wyborów w najnowszej historii, a naukowcy i przedstawiciele tamtejszego rynku cyfrowego twierdzą, że kampania może zostać zagłuszona przez istne tsunami kłamstw rozprzestrzeniających się na Facebooku oraz poprzez komunikator WhatsApp.

Brazylijski sąd w trybie wyborczym nakazał Facebookowi usunięcie linków do 33 fałszywych wiadomości na temat D’Ávila, polityka partii komunistycznej i kandydata na wiceprezydenta Fernando Haddada z partii robotniczej.

Partia D’Ávila uznała tę decyzję za zwycięstwo, ale jeden z ekspertów ds. mediów cyfrowych powiedział, że to tylko kropla w morzu.

„To jest nic. To nieistotne, jeśli chodzi o skalę kłamstw i ataków podczas tych wyborów” – powiedział Pablo Ortellado, profesor na Uniwersytecie w São Paulo, który prowadzi projekt monitorujący debatę publiczną poświęconą mediom społecznościowym.

W wyroku sądu wyborczego sędzia Sérgio Banhos dał Facebookowi 24 godziny na dostarczenie adresów IP komputerów używanych do rejestracji kont, które opublikowały fake newsy, oraz danych osobowych administratorów stron. Facebook powiedział, że będzie przestrzegać orzeczenia, a linki zostały już przez serwis usunięte.

Zgodnie z treścią dokumentacji sądowej, strony zawierały wideo zawierające obrazkiz demonstracji w Rio de Janeiro, zdjęcia dwóch nagich ludzi kopiących krucyfiksy, D’Ávila opowiadającego o kampanii przeciwko homofobii i „obrazy, które hiperseksualizowały dzieci”.

Niektórzy internauci i działacze z tzw. lewej strony sceny politycznej kłamali o propozycjach kandydata Bolsonaro dotyczących m.in. zniesienia podatków dla Brazylijczyków, którzy zarabiają mniej niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia – około 977 funtów miesięcznie – zamiast tego twierdząc, że zamierza on zwiększyć opodatkowanie najuboższych. Inni rozpowszechniali fałszywe historie, twierdząc, że atak nożownika, który poważnie ranił kandydata, został zmyślony przez samego kandydata, by zwiększyć jego szanse w wyborach.

W ciągu ostatnich 10 tygodni Comprova – projekt monitorujący sieć utworzony przez 24 organizacje medialne – zbadał 110 rzekomych fałszywych wiadomości w kanałach WhatsApp i Facebook. Coraz więcej fałszywych wiadomości jest rozpowszechnianych w sieci WhatsApp, której nie da się w żaden sposób kontrolować ani nawet monitorować, ponieważ większość grup dyskusyjnych w tym kanale jest prywatna.

Źródło: theguardian.com