W Internecie rozpętał się hejt na Zenka. Muzyk występuje już trzy dekady i tyle samo jest najpopularniejszym artystą disco polo. Jego występ podczas “Sylwestra Marzeń” obejrzało ponad 8 mln osób przed telewizorami i ponad 70 tys. pod sceną.

Zenek Martyniuk, urodzony w Gredelach na Podlasiu, to niewątpliwie król polskiej sceny disco. Przez jednych kochany, przez innych znienawidzony. Prowadzi aktywne artystyczne życie, które jest pasmem medialnych sukcesów. Film o nim i jego twórczości trafi do dystrybucji w roku jego 50. urodzin i jednocześnie 30-lecia jego kariery solowej. Dokładnie 14 lutego 2020 r.

Jednym się podoba, drugim nie

„Są różne gatunki muzyki, różni wykonawcy, jednym się podoba, drugim się nie podoba. Ja po prostu robię swoje, widać, że mam dużą rzeszę swoich fanów, którzy przychodzą na moje koncerty i bawią się.”

Już po ostatnim benefisie z okazji 30 lat pracy artystycznej ruszyła lawina negatywnych opinii. Nasiliła się jednak w czasie Sylwestra. Internauci narzekali głównie na to, że publiczna telewizja z podatków promuje muzykę taneczną dla mało wymagającego słuchacza. Jak wszystkim wiadomo, lider zespołu Akcent jest gwiazdą organizowanej przez TVP pod Tatrami imprezy sylwestrowej już od 2016 r.

Hejt na Zenka – ile go jest?

Jak widać na poniższym wykresie, najwięcej o artyście pisze się w okresie Sylwestra. Ostatnie dwa „Sylwestry Marzeń” TVP były głównym powodem dyskusji o Zenku.

hejt na zenka wykres 01

Jeśli chodzi o sentyment dyskusji, o wiele gorzej pisano o Zenku w czasie Sylwestra, niż w drugi świąteczny dzień, kiedy wyemitowano benefis artysty w TVP2. Jednak jak można zauważyć, nie brakowało opinii pozytywnych, które równoważyły hejt na Zenka.

hejt na zenka wykres 02

Jeśli chodzi o sentyment dyskusji (tu mierzony punktami sentymentu opinii dla każdej wzmianki z osobna), o wiele gorzej pisano o Zenku w czasie Sylwestra, niż w drugi świąteczny dzień, kiedy wyemitowano benefis artysty w TVP2 (wtedy m.in. za sprawą miejsca wydarzenia, czyli Opera i Filharmonia Podlaska). Jednak jak można zauważyć, nie brakowało opinii pozytywnych, które równoważyły hejt na Zenka. Negatywne opinie miały niezwykle często kontekst polityczny, ale trudno powiedzieć, czy mamy do czynienia z masowym hejtem.

Co z hejtem?

Jeśli chodzi o typowe negatywne opinie na temat Zenka i jego występu w czasie Sylwestra Marzeń, pisano najczęściej że to żenada, wstyd, dno, porażka, hańba, dramat i lipa. Najczęściej komentarze zawierające takie stwierdzenia zamieszczano na Facebooku i na portalach informacyjnych (pod artykułami redakcyjnymi). Zbadane opinie dotyczą wzmianek tylko i wyłącznie negatywnych.

hejt na zenka wykres 03

Na koniec warto zauważyć, że hejt najczęściej nie dotyka bezpośrednio artysty. Komentarze negatywne z reguły były krytyczne przede wszystkim względem odbiorców jego twórczości.

Zenka Martyniuka w obronę wziął polski poeta, Szymon Zychowicz. Na swoim oficjalnym profilu Facebookowym napisał słowa skierowane do hejterów, którzy „sami nic w życiu nie robią, a jedyne co potrafią, to oceniać innych i czekać na porażkę.”

Co o tym wszystkim myśli sam artysta? Jego zdaniem narastający „hejt na Zenka” jak i innych artystów disco polo spowodowany jest zazdrością, sukcesem i rosnącą popularnością. Piosenkarz jest na celowniku internautów nie pierwszy raz. Jakiś czas temu sieć obiegła informacja o śmierci artysty, która okazała się zwykłym fake newsem. Wielu się nabrało.

Mimo chęci podmiotów i osób promujących takie gwiazdy, nie ma tu miejsca żadna kulturalna rewolucja. Disco polo wyszło z cienia i przeżywa drugą młodość. Działalność discopolowych muzyków to dziś mała gospodarka. Koncerty organizowane są na wielkich, czasem prestiżowych obiektach, a artyści obracają milionami złotych i prowadzą jeszcze inne dochodowe biznesy. Z racji efektów swojej działalności mają oni zarówno silną bazę hejterów, jak i zwolenników, a najlepszym miernikiem popularności będzie zawsze liczba odsłon klipów na YouTube i liczba sprzedanych biletów.

Przykładowe opinie negatywne

wiocha, wiocha, wiocha, Zenek to świadectwo części Polski 😀

Zenek na Prezydenta ????? chyba jeb.e ???? ten kraj schodzi na dno artystyczne…..żenada

żal kur… tylko nasze państwo jest zdolne żeby płacić jakimś wieśniakom za playback… za tą kasę mogli wziąć naszych artystów i sylwester trwałby trzy dni.

ŻENADA WSTYD I HAŃBA ! KRÓL ŻENADA I PLAGIATÓW

Nie będzie Zenek wył mi w twarz. ?

K…a, co za żenada!!! ??

…toż to hańba, infamia, zmaza, srom, przykrość, zniewaga, upokorzenie, obrażanie, blamaż, obraza, pohańbienie, hańba, dyshonor, poruta, upodlenie, wstyd, ujma, upadek, znieważenie, niesława, haniebność, obsuwa, kompromitacja, wiocha, poniżenie, skandal, obciach, plama, kaszana, …jeżeli młodsi znają więcej synonimów hańby – niech popiszą…

Totalne dno. Takiego badziewia już dawno nie pokazywano. Brak słów i szkoda komentarzy bo tego się nawet nie da skomentować.

Totalna porażka, benefis discopolowca.

Byłem, widziałem. Dno i metr mułu. Tandeta, żenada, zwykłe badziewie. Osoba, która wpadła na ten pomysł niech jedzie zabawiać tłumy w Lubaniu albo do Chocenia.

Przykładowe opinie pozytywne

Piękny głos przez tyle lat dobry człowiek niech służy głosem jak najdłużej

„Zenek Martyniuk” wymiata.

Pan „Zenek” delikatnie i klasą wypowiedział się no bo on jest kulturalny

Bardzo lubię piosenki disco polo a szczególnie w wykonaniu Pana Zenona…

No i najważniejsze pytanie: Kto jest najwybitniejszym wokalistą wszech czasów w Polsce oraz uzasadnij dlaczego właśnie Z. „Martyniuk”? 🙂

Panie Zenku…super ..super..super..proszę się tym nie przejmować..Pana muzyka i słowa czynią nas lepszym chce się żyć i kochać…Pozdrawiam serdecznie..?

A ja wam powiem, że „Zenek Martyniuk” jest super!! Wyjątkowy i wspaniały.A ci co innego gadają tylko mu zazdroszczą

Oglądałam program,był super.Czy to ważne jak śpiewał, ,dla ucha i nóg było przyjemne??


Fot. zrzut ekranu z YouTube