Na rynku telefonii komórkowej w ostatnich latach pojawiło się wielu operatorów alternatywnych telefonii komórkowych, tzw. operatorów wirtualnych.

W przedstawionej analizie sprawdziliśmy aktywność czterech alternatywnych podmiotów telefonii komórkowej, które w badanym okresie przyciągały ponadprzeciętne zainteresowanie społeczności. Prześledziliśmy zarówno komunikację własną marek, jak również opinie internautów na ich temat.

Przez większość badanego przedziału czasowego (20.06.2022 r. – 19.07.2022 r.) sieć Mobile Vikings zyskiwała wysokie zainteresowanie, wyprzedzając pozostałych operatorów ujętych w zestawieniu. Wysokie wyniki związane były m.in. z dobrze prowadzoną akcją marketingową na Facebook’u oraz atrakcyjnymi promocjami.

Sieć Virgin Mobile również wykazała podwyższone zainteresowanie internautów. Uwagę na siebie skupiła także kuszącymi promocjami. Jednym z obszarów wpływających na popularność tego operatora były jego promocje dla nowych użytkowników.

Pozostali operatorzy utrzymywali się na stosunkowo niskim, w porównaniu do wymienionych wcześniej, poziomie.

.

.

W kontekście pozytywnych wypowiedzi najwięcej mówiło się o Mobile Vikings. Internauci pozytywnie odbierali wszelkie akcje marketingowe na Facebooku. Ponadto Vikingowie oferowali dodatkowe 20 GB, do wykorzystania w ciągu dwóch lat oraz do standardowej oferty dodali darmowe krajowe MMSy.

Sieć Lajt Mobile, z kolei, ogłosiła wyniki konkursu fotograficznego zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka, co wywołało sporo pozytywnych reakcji internautów.

Virgin Mobile i a2mobile generowały umiarkowany poziom pozytywnego odbioru przez internautów.

.

.

Przeanalizowaliśmy również najaktywniejsze konteksty wypowiedzi, obecne w obrębie dyskusji pozytywnych na temat alternatywnych operatorów telefonii komórkowej. W większości kontekstów prym wiódł Mobile Vikings. Uzyskał on najwięcej pozytywnych wypowiedzi w kontekstach zasięgu, Internetu, promocji i bonusów oraz ceny. Możliwe, że tak dobre wyniki uzyskał dzięki angażowaniu internautów i aktywny udział w komunikacji. Virgin Mobile i Lajt Mobile natomiast uzyskały najwięcej pozytywnych komentarzy spośród wszystkich operatorów w kontekście obsługi klienta.

.

.

Sieć Mobile Vikings osiągała największą liczbę wzmianek, pośród których istotną część stanowiły treści przychylne. Był to najlepszy wynik w zestawieniu, co świadczy o zadowoleniu użytkowników z poziomu usług świadczonych przez tego operatora. Wśród wypowiedzi pozytywnych przeważała prostota obsługi sieci, bezproblemowy dostęp do Internetu oraz korzystne bonusy dla użytkowników.

Podwyższone rezultaty w tym zakresie uzyskały także sieci Lajt Mobile i a2mobile. Na uwagę zasługuje tutaj sprawnie działający Internet oraz atrakcyjne promocje.

Warto odnotować też bardzo niski poziom udziału procentowego wpisów negatywnych w przypadku Mobile Vikings i Lajt Mobile. Internauci byli zadowoleni z poziomu obsługi klienta.

W przypadku Virgin Mobile, z kolei przeważają wpisy negatywne. Warto w tym wypadku poświęcić uwagę poprawie wizerunku marki. Użytkownicy skarżą się głównie na brak zasięgu, słabą jakość łącza internetowego oraz problemy z rozmowami w roamingu. Ponadto negatywnie oceniano jakość obsługi na infolinii.

.

.

Najaktywniejsze konteksty wypowiedzi w dyskusjach internautów związane były przede wszystkim z działaniem sieci – nieco mniej uwagi przykuwały konkretne oferty i pakiety, choć kontekst ten również był widoczny na tle pozostałych.

Znaczne zainteresowanie przykuwała kwestia Internetu i darmowych gigabajtów. Widoczne były też treści odnoszące się do tematów związanych z utrzymaniem numerów.

Przewijały się też nazwy większych sieci standardowej telefonii komórkowej, na zasadzie porównania ofert.

.

.

Niniejsze zestawienie zdominowane zostało przez sieć Mobile Vikings. Sieć ta była najbardziej rozpoznawalna, na tle porównywanej konkurencji. Swoją pozycję zawdzięcza zarówno swojej atrakcyjnej ofercie cenowej, jak również dobrej komunikacji z użytkownikami.

Lajt Mobile i a2mobile osiągnęły umiarkowane wyniki. Użytkownicy chwalili sprawne działanie Internetu oraz korzystne promocje. Marki te mają pole do zwiększenia zaangażowania społeczności w swojej komunikacji marketingowej.

Mimo dobrej akcji marketingowej, w przypadku Virgin Mobile widoczne były wypowiedzi negatywne – być może potrzebne są tu kroki, które skierują ruch medialny dotyczący tego operatora w bardziej przychylne obszary. Głównym tematem omawianym w dyskusjach była konieczność poprawy jakości zasięgu. Warto poświęcić też uwagę pracy infolinii, która budziła negatywne emocje u społeczności.