18 sierpnia 2023

Analiza · Producenci kosmetyków

Czas na cotygodniową analizę. Tym razem pod lupę wzięliśmy polskich producentów kosmetyków, cenionych także zagranicą. W dzisiejszym zestawieniu sprawdziliśmy jak pod względem aktywności w Internecie wypadają takie znane marki jak: Bielenda, Ziaja, Eveline Cosmetics oraz Dr Irena Eris. Zakres badania obejmował publikacje, które pojawiły się w dniach 04.05-03.08.2023 r.

Najszerszą dyskusję dla Eveline wzbudził film YouTube influencerki Hi Hania, w którym polecane były zestawy pielęgnacyjne marki. W dyskusji dominował sentyment pozytywny wobec proponowanych kosmetyków. Materiał filmowy był sponsorowany przez firmę Eveline Cosmetics.

Wzrost dynamiki dyskusji nt. Bielendy zaobserwowano w drugiej połowie maja, głównie za sprawą publikacji własnych marki w kanale TikTok – szczególną uwagę budziły nowe produkty do włosów HairCoach oraz balsam do ciała Body Coctail. Natomiast w czerwcu dyskusja rozwinęła się pod nagraniem w serwisie YouTube użytkownika Kacper Beauty Ekspert – polecane było Power Mezo Serum z 15% witaminy C. Za wzrost liczby wzmianek na początku sierpnia odpowiada także nagranie influencera Kacper Beauty Ekspert – tym razem rekomendowany był krem nawilżający Bielenda Coconut Milk.

Dynamika dyskusji nt. produktów Ziaja była raczej stabilna. Najwięcej wzmianek ukazało się w związku z transmisjami live na Facebooku Ziaja Polska. Dodatkowo w drugiej połowie maja marka Ziaja ogłosiła promocje -15% na swoje żele pod prysznic i płyny do kąpieli, dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online. Promocja cieszyła się pozytywnym zainteresowaniem.

Wzrost dynamiki dyskusji dot. marki Dr Irena Eris nastąpił w drugiej połowie czerwca i miał związek z zapowiedziami debiutu giełdowego firmy. Następnie media branżowe zalała informacja, że zarząd spółki podjął decyzję o odwołaniu oferty publicznej akcji, tłumacząc ją panującymi niesprzyjającymi warunkami rynkowymi. Temat, mimo wysokiej ekspozycji medialnej i zwiększonego zasięgu, nie budził szerszych dyskusji internautów. Do sytuacji w swoich publikacjach odnosili się komentatorzy giełdowi – wydźwięk publikacji można określić  jako neutralny dla wizerunku spółki. Kolejny wzrost liczby wzmianek związanych z marką nastąpił w drugiej połowie lipca, wraz ze startem festiwalu filmowego Nowe Horyzontyktórego jednym z partnerów była marka Dr Irena Eris. Wątek silnie widoczny był także w komunikacji własnej miasta Wrocław.

Wyraźne skoki zasięgu dla Bielendy miały związek z loterią brandu BodyBoom (maj) ogłoszoną w serwisie TikTokkonkursem BodyBoom (czerwiec) oraz artykułem serwisu Allegro (lipiec) nt. nowych super składników używanych w kosmetykach – m.in. śliwka kakadu w kremie Eco Nature od Bielendy.

Marka Eveline wzrost zasięgu również zawdzięcza artykułowi portalu Allegro, tym razem nt. najlepszych samoopalaczy (maj) – w zestawieniu polecana była pianka brązująca Brazilian Eveline; oraz publikacjami własnymi Eveline w kanale TikTok (czerwiec) zawierającymi porady pielęgnacyjne z użyciem kosmetyków marki.

Dla firmy Ziaja odnotowano dwa istotne skoki zasięgu. Początkiem czerwca ukazał się artykuł portalu Allegro polecający TOP 10 produktów do ciała z filtrem SPF 50 – polecane było mleczko w spreju Ziaja Sopot Sun. Natomiast pod koniec miesiąca uwagę budziły wspomniane już transmisje live na Facebooku – materiały dot. produktów przeciwsłonecznych dla dzieci oraz nowej serii błyszczyków.

Poza komunikatami związanymi z zapowiedziami, a następnie odwołaniem debiutu giełdowego, zwiększony zasięg dla Dr Ireny Eris (maj) wygenerował artykuł portalu Pudelek: Od zera do miejsca na liście najbogatszych Polek. Dr Irena Eris dorobiła się POKAŹNEJ FORTUNY: „Nie myślałam o wielkim przedsiębiorstwie”. Materiał wzbudził dyskusję internautów, w której dominowały wypowiedzi o sentymencie pozytywnym wobec twarzy firmy. Pojedyncze, nieprzychylne komentarze sugerowały, że sukces zawdzięcza ona swoim majętnym rodzicom.

Porównując stosunek wypowiedzi pozytywnych do negatywnych – analizowani producenci kosmetyków cieszą się bardzo dobrą opinią w sieci. Polskie kosmetyki cenione są przede wszystkim za ich konkurencyjne, w porównaniu do zagranicznych marek, ceny. Analizowane marki uzyskują wiele przychylnych opinii nt. jakości i składów produktów. Użytkowniczki raczej nie zgłaszały problemów z dostępnością produktów badanych marek w drogeriach. Uwagę i szerokie dyskusje, w których dominuje sentyment pozytywny, budzą wpisy informujące o nowościach kosmetycznych.

Dobrze przyjęte przez użytkowników sieci zostały nowe kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla mężczyzn SKIN LIKE PRO – produkty polecane były na TikToku. Pozytywnym zainteresowaniem cieszyła się także promocja na kosmetyki Bielenda dostępna w drogeriach Hebe.

Wśród publikacji influencerskich dot. Eveline szczególnie wyróżniała się współpraca marki z wizażystką Maxineczka. Pozytywny wydźwięk wywołała także informacja, że oficjalną wizażystką marki została Karolina MatraszekMarka ceniona jest przez użytkowniczki przede wszystkich za odpowiedni stosunek ceny do jakości. Pozytywne emocje budziły również promocje produktów marki w drogeriach Rossmann. Wśród produktów marki, dobrą opinią w sieci cieszy się seria z witaminą C.

Produkty marki Ziaja często polecane były przez użytkowników Pondi oraz Kacoer Beauty Ekspert w kanale YouTube. Dobre opinie wśród użytkowników Instagrama zebrały: nowa seria do pielęgnacji twarzy z mocznikiem, antyoksydacyjna pielęgnacja włosów oraz limitowana seria na lato mirabelka.

Wśród wpisów pozytywnych nt. produktów Dr Irena Eris wyróżnić można polecenia dermokremu ujędrniającego CLINIC WAY, który znalazł się w boxie od PUREbeauty – produkt szczególnie polecany był przez influencerki w kanale Instagram. Dużym uznaniem cieszą się także nowości marki. Kosmetyki Dr Irena Eris cenione są przez internautki za ich cenę i łatwą dostępność, a sama postać Ireny Eris postrzegana jest jako pracowita bizneswomen i wzór do naśladowania dla wielu Polek.

Najczęściej występujące hasła w dyskusji odnosiły się bezpośrednio do kosmetyków do pielęgnacji skóry i makijażu. O wiele mniejsza część dyskusji dot. produktów do włosów. Część popularnych słów kojarzy się jednoznacznie pozytywnie: dobry, używam, polecam. W dyskusjach często podkreślane jest, że produkty pochodzą z polski.

Na podstawie powyższych danych można śmiało stwierdzić, że polskie marki kosmetyczne cieszą się bardzo dobrą opinią wśród internautek – liczba wypowiedzi pozytywnych znacznie przewyższa liczbę treści nieprzychylnych. Publikacje własne uzyskują wysokie zasięgi i angażują odbiorców – najbardziej angażujące okazały się posty firmy Bielenda i to one uzyskały najwyższe zasięgi w badanym okresie. Największą dynamiką wzmianek charakteryzowała się dyskusja nt. Eveline Cosmetics. Na trzeciej pozycji uplasowała się Ziaja, a wpisy nt. Dr Ireny Eris były najsłabiej widoczne.  Duży wpływ na budowanie komunikacji w sieci miały publikacje influencerów w kanałach YouTube i Instagram – głównie recenzje i polecenia o pozytywnych charakterze. W kanale TikTok mocno obecna jest marka Bielenda. Popularnością cieszyły się również artykuły portalu Allegro prezentujące zestawienia kosmetyków. Odbiorców angażowały także informacje o promocjach. Omawiani producenci szczególnie cenieni są za nowości które wprowadzają na rynek, ich łatwą dostępność oraz odpowiedni stosunek jakości do ceny. Całość komunikacji buduje pozytywny wizerunek polskich brandów kosmetycznych.