17 czerwca 2024

Aktywność głównych sponsorów piłkarskiej reprezentacji Polski

Tuż po rozpoczęciu piłkarskich Mistrzostw Europy, przyglądamy się jak w ostatnich trzech miesiącach radziły sobie główne marki wspierające polską reprezentację. Na tapet wzięliśmy Biedronkę, InPost, STS, Tarczyński oraz Leroy Merlin. W badaniu nie uwzględniono Orlenu – obecność tej firmy znacząco zaburzyłaby wyniki analizy.

Kto był najbardziej widoczny?

Największa liczba wzmianek dotyczących Biedronki ukazała się na początku badanego przedziału czasowego, w związku z zaangażowaniem firmy w działania marketingowe związane ze sponsorowaniem polskiej kadry narodowej. Wraz z upływem czasu aktywność dyskusji spadała. Głównymi tematami związanymi z Biedronką w tym czasie były treści odnośnie marnowania jedzenia, wojny cenowej z Lidlem, czy też konfliktu z popularnym influencerem. Widoczne były również wątki o charakterze pracowniczym – tutaj zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym tonie. Jednoznacznie przychylnie odbierano również inwestycje w zieloną energię.

W kontekście InPostu, w badanym przedziale czasowym obserwowano podwyższone zainteresowanie nowymi usługami firmy – InPost Pay i InPost Fresh, a także jej ekspansją na zagraniczne rynku. Zwyżkę zainteresowania notowano też w kontekście współpracy firmy z PZPN, co zostało dostrzeżone przez społeczność kibiców w sieci. Uwagę przykuwały także wątki związane z kwestią innowacyjności i zrównoważonego rozwoju – celem firmy jest osiągnięcie zeroemisyjności do 2040 roku.

Na tle wszystkich firm widoczny był też bukmacher STS. Ze względu na specyfikę działalności, firma ta aktywnie publikowała wiele treści o charakterze sportowym i przykuwała zainteresowanie związane z tym tematem. Ponadprzeciętnie angażujące były zróżnicowane posty konkursowe.

Pozostałe dwie firmy – Tarczyński i Leroy Merlin – były niezbyt widoczne na tle rywali.

Przekazy dotyczące firmy Tarczyński skupiały się przede wszystkim na szerokiej ofercie jej flagowych produktów, czyli kabanosach. Godne zauważenia są także treści promujące różnego rodzaju wydarzenia, w tym sportowe i charytatywne, czy też współprace influencerskie – m.in. z Julią Żugaj.

Leroy Merlin przyciągał uwagę przede wszystkim projektami wnętrz oraz aktywnością medialną – np. w formie programu „Weekendowa metamorfoza”. W przekazach związanych z firmą widoczne były również treści odnoszące się do współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim.

Analiza sentymentu

Największy udział procentowy wpisów pozytywnych wśród wszystkich treści dotyczących badanych firm uzyskały InPost i Leroy Merlin. Dobry wynik odnotowała także Biedronka. Warto zauważyć też, że wszystkie badane firmy osiągały przewagę treści pozytywnych nad negatywnymi.

Największym hitem InPostu są Paczkomaty – flagowy projekt niezmiennie przyciąga zdecydowaną przewagę pozytywnych opinii. Zainteresowanie budziły też nowe usługi, a warto nadmienić, że przychylne treści widoczne były także w kontekście współpracy z PZPN.

W przypadku Leroy Merlin, internauci skupiali się głównie na szerokim wachlarzu asortymentu dostępnego w sklepach, niskich cenach i atrakcyjnych programach lojalnościowych. Przychylność budził także program TV związany z firmą.

Biedronka chwalona była głównie za szeroki wybór produktów i dostępność sklepów. Pozytywnie odbierane były też rozmaite promocje i obniżki cen.

STS, promując liczne wydarzenia i drużyny sportowe, zaskarbiał sobie przychylność kibiców. Nie bez znaczenia jest tu także bardzo wysoka aktywność firmy w social media.

Tarczyński, za sprawą sponsoringu Śląska Wrocław oraz lokalnego stadionu, również generował podwyższony poziom pozytywnego sentymentu wśród kibiców. Oprócz tego komentarze pozytywne widoczne były w kontekście wyrobów firmy.

Kto budził najszersze dyskusje?

Wśród fanpage’y na Facebooku, które wzmiankowały kwestię sponsoringu kadry narodowej, najszersze dyskusje widoczne były na profilu Biedronki. Drugą spośród badanych firm, która pojawia się w zestawieniu jest InPost.

Oprócz nich ożywione dyskusje widoczne były przede wszystkim na profilach o charakterze sportowym – czy to na profilach drużyn i klubów, czy też na fanpage’ach medialnych lub komentatorskich.

Zainteresowanie budzi także obecność firmy Kuchnia Vikinga, która w ostatnim czasie nawiązała współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

Podsumowanie

Wśród głównych sponsorów kadry narodowej w piłce nożnej, najbardziej widoczne były firmy Biedronka i InPost. Wsparcie sportowców jest istotnym elementem ich kampanii marketingowych, jednak w bieżącej komunikacji, w dużej mierze, w dyskusjach dominują inne tematy.

Sytuacja wygląda w przypadku firm przyciągających nieco niższe zainteresowanie – przede wszystkim Tarczyńskiego i STS. W kontekście Leroy Merlin tematy sportowe nie były zbyt widoczne.

Każda z badanym firm osiągała przewagę treści pozytywnych nad negatywnymi. Dyskusje najczęściej były ściśle związane z ich codzienną aktywnością – kontekst sportowy miał tutaj znaczenie drugorzędne.

Tego rodzaju współprace mają najczęściej charakter długofalowy i ich zadaniem jest konsekwentne budowanie świadomości marki wśród określonej grupy klientów – działania bardziej doraźne wykorzystują np. znanych influencerów, którzy są w stanie szybko wygenerować pokaźne rezultaty, co mogłoby być widoczne np. w analizie średnioterminowej.