Facebook testuje wyłącznik kłamstw; Ministerstwo Cyfryzacji walczy z kłamstwami na temat 5G
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
Facebook testuje wyłącznik kłamstw – jednak kto ustali, co jest prawdą?
android.com.pl, 24 sierpnia 2020 r. Facebook podobno testuje nowy sposób sprawdzania wirusowych kampanii pod kątem błędnych informacji. W ten sposób chce je zablokować, zanim rozpowszechnią się one zbyt mocno. Metoda ta jest swego rodzaju wirusowym wyłącznikiem, który spowalnia rozprzestrzenianie się treści, zanim moderatorzy będą mieli szansę przejrzeć je pod kątem błędnych informacji. Sam ten fakt może jednak budzić pewny niepokój. W końcu pytanie Quis custodiet ipsos custodes?, czyli któż kontrolować będzie kontrolerów?, pozostaje aktualne. Czytaj więcej…
Rząd pokazał skutki niszczenia masztów. Ministerstwo Cyfryzacji walczy z kłamstwami na temat 5G
spidersweb.pl, 24 sierpnia 2020 r. Miłośnicy teorii spiskowych uwielbiają wypowiadać się na temat sieci 5. generacji i stają się coraz głośniejsi. Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi postanowiło walczyć z fake newsami o 5G. Przedstawiciele rządu już na początku miesiąca informowali, że będą walczyć z fake newsami szerzonymi przez miłośników teorii spiskowych. Taka deklaracja pojawiła się przewrotnie w odpowiedzi na poselską interpelację dotyczącą przeprowadzenia analiz wpływu sieci 5G w Polsce na zdrowie obywateli. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło przeciwdziałać dezinformacji w kwestii sieci 5. generacji oraz norm PEM za pomocą dwóch klipów wideo oraz strony internetowej gov.pl/5G, która rozprawia się z mitami na temat tej technologii. Rządzący chcą w ten sposób zarówno uspokajać, jak i edukować obywateli akurat przed nadchodzącą aukcją 5G. Czytaj więcej…
Deepfakes są bardzo przekonujące i skutecznie wpływają na ludzi
nltimes.nl, 24 sierpnia 2020 r. Deepfakes – filmy, które zostały zmanipulowane – skutecznie wpływają na ludzi. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Amsterdamie, nawet stosunkowo złe podróbki mogą być bardzo przekonujące. Za pomocą sfałszowanego wideo możesz na przykład przedstawić kogoś wypowiadającego seksistowskie stwierdzenia. Możesz też sfilmować celebrytę i zmanipulować film tak, aby wyglądało na to, że mówi on rzeczy, których nigdy nie powiedział. Czytaj więcej…