16 sierpnia 2023

Nie tylko hejt, pacjenci dziękują; KE poparła hiszpańską komisję ds. walki z dezinformacją w mediach

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Gliwice: nie tylko hejt, pacjenci dziękują

rynekzdrowia.pl, 11 listopada 2020 r. Listy, kartki, rysunki, a nawet statuetka znalazły się na zorganizowanej ad hoc mini wystawie prezentującej podziękowania wyleczonych pacjentów, w dyżurce leczącego chorych na Covid-19 Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

– W lawinie hejtu, wrogości i agresji, wciąż mamy, na szczęście, wyrazy wdzięczności od pacjentów oraz ich rodzin. To bardzo ważne i wzruszające momenty, a każdy list od pacjenta jest pieczołowicie przechowywany i ma dla całego personelu medycznego wielką wartość – powiedziała we wtorek (10 listopada) rzeczniczka placówki Anna Ginał.

„Nadzieja przychodzi od człowieka wraz z drugim człowiekiem” – napisała pani Katarzyna w liście skierowanym do pracowników gliwickiego szpitala. Do przesyłki dołączony był rysunek od jej córki – wnuczki pacjenta, który w gliwickiej placówce walczył z COVID-19 przeszło dwa tygodnie. Wygrał.

Na początku września, po szczęśliwie zakończonym leczeniu do szpitala napisał pan Paweł: „Gdy Zegarmistrz Światła postanowił wcisnąć kij w moje szprychy, Wasz trud, poświęcenie i praca w tych nieludzkich warunkach, pozwoliły mi pozostać po tej jasne stronie życia. (…) Jesteście wielcy!”. Czytaj więcej…

KE poparła hiszpańską komisję ds. walki z dezinformacją w mediach

bankier.pl, 11 listopada 2020 r. Komisja Europejska poparła utworzenie przez rząd hiszpański specjalnej komisji ds. walki z dezinformacją w mediach i sieciach społecznościowych. „Celem rozporządzenia ministerialnego (powołującego komisję) jest zagwarantowanie udziału Hiszpanii w planie działań UE przeciwko dezinformacji” – powiedział rzecznik KE Johanes Bahrke.

KE wypowiedziała się w sprawie komisji po skargach złożonych w ub. tygodniu w Brukseli przez opozycyjną prawicową PP i liberalną Ciudadanos, które posądziły socjalistyczny rząd Pedro Sancheza o utworzenie „orwellowskiego Ministerstwa Prawdy” dla oceniania treści informacyjnych mediów.

Po przeanalizowaniu hiszpańskiego planu walki z nieprawdziwymi informacjami, KE uznała jednak, że jest on zgodny z Planem Działania UE Przeciwko Dezinformacji z 2018 r. – wyjaśnił Bahrke. Czytaj więcej…

Dezinformacja i fake newsy. „Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy Facebook usunął 6 miliardów fałszywych kont”

dziendobry.tvn.pl, 11 listopada 2020 r. Plaga fake newsów bezlitośnie od lat zalewa Internet. W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele błędnych przekonań dotyczących koronawirusa. Niestety sukcesywnie przybierają one na sile, szerząc wśród społeczeństwa błędne informacje. Jak zatrzymać tę falę i jak jej przeciwdziałać? O to zapytaliśmy eksperta ds. nowych technologii Macieja Kaweckiego.

Czym jest fake news?

Fake newsy towarzyszą nam praktycznie każdego dnia. Czym dokładnie są? Jak przyznał nasz specjalista, tak naprawdę termin ten nie ma określonej definicji. Fake newsy to wiadomości mające na celu wprowadzenie odbiorcy w błąd. Choć sprawiają wrażenie prawdziwych i rzetelnych, tak naprawdę są wymysłem autora danego zdjęcia czy postu zamieszczonego w mediach społecznościowych. Czytaj więcej…