16 sierpnia 2023

Przez epidemię częściej kłócimy się w internecie; Dlaczego właściwie korzystacie z Facebooka?

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Prof. Eliza Grzelak. Hejt w czasach pandemii

uniwersyteckie.pl, 9 lipca 2020 r. W ostatnim czasie coraz więcej złych słów, a nawet czynów doświadczają górnicy i ich rodziny, wcześniej stygmatyzowani byli pracownicy służby zdrowia. Czy w czasach pandemii problem ten narasta? O tym z prof. Elizą Grzelak z Instytutu Kultury Europejskiej rozmawia Jagoda Haloszka. „Od około 10 lat badam komunikację międzyludzką, szczególnie komunikację wirtualną. W pierwszej fazie badań, jako językoznawca zwracałam głównie uwagę na zmiany systemu językowego. Odnotowałam także modyfikację form etykietalnych, postępującą wulgaryzację wypowiedzi. Usprawiedliwiano to anonimowością i brakiem przeniesienia reguł ze świata realnego do wirtualnego. Był to początek przesuwania granic akceptacji społecznej dla zachowań nienormatywnych i niekonwencjonalnych”. Czytaj więcej…

Przez epidemię częściej kłócimy się w internecie

serwisy.gazetaprawna.pl, 9 lipca 2020 r. Przyczyny zachorowań i statystyki, zaraz potem działania rządu oraz konsekwencje zamknięcia kraju. O tym najczęściej dyskutowaliśmy w sieci – wynika z analizy Collegium Civitas. – Koronawirus nie zasypał różnic światopoglądowych. Przeciwnie, mur stał się bardzo wyraźny – mówi dr Marek Troszyński z Collegium Civitas. Nasz rozmówca i jego koledzy naukowcy zebrali ponad 11 mln tekstów, które zawierały słowa „koronawirus” lub „COVID-19”. Pochodziły z mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter, a także z komentarzy pod artykułami w portalach. Szukali odpowiedzi na pytanie, o czym rozmawialiśmy w czasach pandemii. Posłużyli się algorytmem, który podzielił ten wielki zbiór tekstów na podzbiory. A potem pokazał, które tematy były najważniejsze i jak mocno nas one zajmowały. Czytaj więcej…

Dlaczego właściwie korzystacie z Facebooka?

antyweb.pl, 4 lipca 2020 r. Facebook: społecznościowy fenomen. Od lat informacja o tym, że ktoś nie ma konta w serwisie Zuckerberga budzi zdziwienie. Od lat też słyszę narzekania, jak tam źle i niedobrze. Jak wszystko jest nie tak, aplikacje straszne. Słucham, słucham, słucham i zastanawiam się: to właściwie po co ludziom tam konta, skoro jest tak źle? Czytaj więcej…