17 sierpnia 2023

„Super promocja” pozwoliła przejąć dane logowania użytkowników Facebooka; Nowy projekt pomoże w ochronie urządzeń internetu rzeczy

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Maffashion walczy z hejtem na synka. „Nie publikowałabym tego, gdyby nie ohydne komentarze”

natemat.pl, 4 stycznia 2021 r. Julia Kuczyńska, jedna z najpopularniejszych polskich blogerek modowych, kilka mięsięcy temu została mamą Bastiana. Młodzi rodzice często muszą mierzyć się z hejtem, jaki wylewa się w internecie. Na ich Instagramowych profilach pojawił się poruszający wpis. Para chce walczyć z obrzydliwymi komentarzami na temat ich synka.

Julia Kuczyńska i Sebastian Fabijański we wrześniu ubiegłego roku zostali rodzicami Bastiana. Mały chłopiec momentalnie skradł serca internautów.

Na profilu blogerki pojawił się poruszający post, w którym pokazała obraźliwe wiadomości i komentarze od pewnego użytkownika. Rodzice małego Basta postanowili na nie zareagować. Czytaj więcej…

„Super promocja” pozwoliła przejąć dane logowania ponad 600 tysięcy użytkowników Facebooka

cyberdefence24.pl, 4 stycznia 2021 r. Dane do logowania ponad 615 tysięcy użytkowników serwisu Facebook udało się przejąć cyberprzestępcom w trakcie zaawansowanej kampanii phishingowej przeprowadzonej m.in. za pomocą ukierunkowanych reklam na Facebooku. Przebadana próbka danych wskazuje, że ofiarami są facebookowicze z ponad 50 krajów.

O sprawie kradzieży danych poinformował ThreatNix – nepalska firma zajmującą się sprawami cyberbezpieczeństwa. Kampania phishingowa przeprowadzona za pomocą ukierunkowanych reklam na Facebooku oraz wykorzystujących strony GitHub ukierunkowana była na użytkowników serwisu Marka Zuckerberga głównie z Nepalu, Egiptu, Filipin, ale również użytkowników z całego świata.

Cała kampania jako wabik wykorzystuje posty i strony na Facebooku podszywające się pod legalnie działające podmioty. Linki w postach przekierowywały do strony na GitHub, która zawierała panel logowania imitujący serwis Facebook. Czytaj więcej…

Nowy projekt pomoże Polakom w ochronie urządzeń internetu rzeczy

cyberdefence24.pl, 4 stycznia 2021 r. Konsorcjum Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracuje nad projektem CyberEva, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa urządzeniom internetu rzeczy (IoE/IoT) w Polsce. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jak poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego Politechniki Opolskiej, konsorcjum opolskich uczelni otrzymało ponad 10 mln złotych wsparcia ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na prace przy programie „CyberEva – System oceniający i monitorujący poziom cyberbezpieczeństwa urządzeń IoE/IoT obywateli Rzeczpospolitej Polskiej”.

Zdaniem prof. Krzysztofa Zatwarnickiego, koordynatora projektu z ramienia PO, ze względu na rosnącą liczbę urządzeń domowych, które często samodzielnie kontaktują się z internetem, z wyników pracy naukowców skorzystają wszyscy mieszkańcy kraju. Czytaj więcej…