17 sierpnia 2023

#Szanujmedyka odpowiedzią na hejt ze strony pacjentów; Nie wierz w to, co widzisz na Instagramie

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Akcja SUM i Śląskiej Izby Lekarskiej #Szanujmedyka odpowiedzią na hejt ze strony pacjentów

pulsmedycyny.pl, 21 kwietnia 2021 r. Zniewagi, wulgarne ataki słowne, a nawet fizyczne – z tym codziennie mierzą się pracownicy ochrony zdrowia. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, jeden z jego szpitali i Śląska Izba Lekarska organizują w odpowiedzi akcję #szanujmedyka.

Jej celem jest przypomnienie o potrzebie wzajemnego szacunku, który należy się wszystkim, a zwłaszcza ludziom ratującym innym życie.

Nie tylko agresja słowna

„Pacjenci coraz częściej próbują wywierać na nas presję poprzez straszenie, hejt, próbę agresji słownej, grożenie pisaniem skarg. Ludzie oczekują od nas empatii, ale ta empatia nie narodzi się z hejtu i agresji. Akcja ma zwrócić uwagę na tak elementarne potrzeby, jakimi są wzajemne zaufanie i życzliwość w relacji pacjent – medyk. Medycy służą pacjentom i starają się zawsze jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Oczekują jednego – zrozumienia – że nie wszystko zależy od nich, że nie zawsze proces leczenia kończy się sukcesem” – wskazuje prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Tadeusz Urban. Czytaj więcej…

Nie wierz w to, co widzisz na Instagramie. „Podróbki sławy” to dokument o zakłamaniu influencerów

natemat.pl, 15 kwietnia 2021 r. Z influencerów często się śmiejemy, chociaż nie do końca wiemy, co się za nimi kryje. Rąbka tajemnicy uchyla film dokumentalny „Podróbki sławy”. Co odkrywa? Armię botów i fałszywe sesje zdjęciowe, ale również ciężką pracę, stres i stany lękowe. Mimo że „Fake Famous” nie jest tak odkrywczy, jak chciałby być i nie do końca udaje mu się dotknąć całego zjawiska, eksperyment społeczny HBO jest naprawdę intrygujący.

„Fake Famous” otwierają ujęcia osób pozujących na tle różowej ściany butiku Paula Smitha w Los Angeles. Ta ściana to obecnie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Mieście Aniołów. Co jest w niej tak przyciągającego, że specjalnie dla niej przyjeżdżają ludzie z całego świata? Dobrze wychodzi na zdjęciach i jest idealnym tłem do postów influencerów na Instagramie. Czytaj więcej…

Instagram ma być lepszym miejscem. Pomogą w tym nowe narzędzia do walki z nadużyciami

tabletowo.pl, 21 kwietnia 2021 r. Aplikacja Instagram, jak i także cała platforma, rozwijana jest w kierunku bardziej bezpiecznego miejsca. Celem jest zapewnienie użytkownikom odpowiedniej ochrony. W związku z tym, nowe narzędzie koncentrują się na wiadomościach bezpośrednich.

Problem z nieodpowiednimi treściami w wiadomościach bezpośrednich

Instagram służy przede wszystkim do udostępniania zdjęć i filmów, a funkcję komunikatora należy raczej traktować jako dodatek. Oczywiście jest ona nawet dość często wykorzystywana przez użytkowników, aczkolwiek większość osób do komunikacji ze znajomymi wybiera raczej Messengera czy WhatsAppa. Czytaj więcej…