17 sierpnia 2023

Analiza · Co przyciąga użytkowników platform sprzedażowych?

Na Polskim rynku operują cztery najbardziej rozpoznawalne platformy sprzedażowe. W niniejszej analizie zbadaliśmy aktywność dyskusji w sieci na ich temat, a także skupiliśmy się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że użytkownicy najchętniej korzystają właśnie z tej platformy? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.

Analiza obejmuje zakres czasowy od 1 marca do 31 maja 2022 r. Biorąc pod uwagę całokształt zgromadzonych rezultatów, Allegro generowało najwyższe wyniki sumaryczne. Na drugim miejscu pod względem sumy interakcji oraz potencjalnego zasięgu znalazło się Shopee. Mimo najmniejszej liczby wypowiedzi, Aliexpress osiągało zbliżony wynik w zakresie dotarcia. Amazon generował nieco więcej interakcji niż konkurencja z Chin, ale uzyskał najniższy zasięg w zestawieniu.

Przez cały badany okres Allegro przyciągało najbardziej aktywne dyskusje internautów – okoliczność ta wynika m.in. z szeroko zakrojonych akcji pomocowych dla uchodźców z Ukrainy (także innej działalności charytatywnej , współpracy z uznanymi markami z szerokiego wachlarza branż (także ze świata kultury).

Amazon na początku marca borykał się z problemami powodowanymi sprzedażą kontrowersyjnych koszulek z symbolem „Z”, które później wycofano z platformy. W tym czasie spółka podjęła też decyzję o wycofaniu się z rynku Federacji Rosyjskiej.

W kwietniu widoczny jest też wzrost aktywności dyskusji na temat Shopee – jest to efekt nasilonych działań promocyjnych.

Z punktu widzenia potencjalnego dotarcia komunikacji, największym wydarzeniem była kampania marketingowa Shopee, jednak uwadze internautów nie uszła również pomoc, jaką platforma przekazywała obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną.

Poza tym wydarzeniem, przez cały badany okres najwyższe wyniki w tym zakresie zyskiwało Allegro. Krzywa zasięgu kształtowała się w sposób stabilny – nie odnotowano widocznych spadków zainteresowania platformą.

Allegro, jako firma dominująca w polskojęzycznej sieci pod względem pobudzanej aktywności komunikacji, uzyskała największą liczbę wypowiedzi pozytywnych. Zauważalna część treści przychylnych wobec platformy odnosiła się do licytacji charytatywnych, organizowanych za jej pośrednictwem. Oprócz tego internauci doceniają obecność wielu oficjalnych kont sklepów i firm.

Dodatkowo serwis ten przez lata obecności na polskim rynku nawiązał liczne współprace z przedstawicielami właściwie każdej branży – wysoką popularność zyskiwała np. pula biletów na Męskie Granie, dostępna w przedsprzedaży tylko na Allegro. 

Aliexpress uzyskał najwyższy udział procentowy wypowiedzi pozytywnych, przekraczając próg 20% wpisów o takim wydźwięku i wyraźnie wyprzedzając konkurentów. Okoliczność ta może być efektem pozytywnie odbieranej kampanii marketingowej, a także szeroką ofertą produktów, które zaczynają konkurować z uznanymi markami już nie tylko na polu cenowym.

W tym zakresie na drugiej pozycji znalazło się Allegro, jednak znaczenie ma tutaj także o wiele większa liczba wypowiedzi opublikowanych na temat tego serwisu – w mniejszej dyskusji łatwiej utrzymać podwyższony poziom liczby wpisów pozytywnych.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku platform sprzedażowych dominuje Allegro. Nieco bardziej w tle zauważyć można też Aliexpress i Shopee – zainteresowanie Amazonem było najmniejsze.

Dla użytkowników ważne są takie tematy jak dostępność produktów, ceny (zarówno samych towarów, jak i ich wysyłki), funkcjonalność platform (także aplikacji mobilnych) oraz czas oczekiwania na dostawę.

Dane odnośnie komunikacji świadczą o tym, że Allegro piastuje czołową pozycję na rynku platform sprzedażowych w Polsce. Wiele lat doświadczenia w branży i dostosowanie standardów do wymagań klienta (np. pakiet Allegro Smart, niski czas oczekiwania na dostawę, wygodna platforma) sprawiły, że obecnie nie ma ona mocnego rywala.

Jednocześnie warto zauważyć, że w siłę rośnie Aliexpress, który prężnie prowadzi działania marketingowe, kusząc także użytkowników szeroką ofertą produktów coraz lepszej jakości. Prężnie promuje się również Shopee.

Według zainteresowania internautów poszczególnymi markami, Amazon jest obecnie najmniej popularny, jednak relatywnie łatwa dostępność towarów z rynku Europejskiego może w przyszłości kusić coraz szersze grono odbiorców.