18 sierpnia 2023

Analiza · Drogerie online – porównanie aktywności topowych marek

W najnowszej analizie sprawdziliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat pięciu popularnych drogerii online w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

Badany okres obejmuje dyskusje od 15 grudnia 2022 r. do 14 marca 2023 r. Firmą z największą ilością wzmianek, zasięgiem oraz największą liczbą interakcji wśród internautów był Rossmann. Wynik ten osiągnął zdecydowaną przewagą nad konkurentami. Na drugim miejscu uplasowała się firma Super-Pharm. Firmy Cocolita, eZebra i Minti Shop osiągnęły niskie, w porównaniu do poprzedników wyniki.

Przez cały badany okres największą liczbę wzmianek osiągała firma Rossmann. Największy  wzrost odnotowała po opublikowaniu na TikTok’u filmiku z kapibarą, która aktualnie jest na topie w świecie internetowych memów. Zwiększone wzrosty firma osiągała głównie dzięki publikacjom filmików w social mediach. Wzrost wyników widoczny był w momentach publikacji filmików reklamujących produkty fitness dostępne w sklepie, czy lodówki na kosmetyki.

Drugie miejsce pod względem ilości wzmianek osiągnęła Super-Pharm. Wzrosty odnotowano w momencie publikowanie reklam firmy na różnych kanałach w social mediach.  Również konkurs organizowany przez firmę osiągnął zwyżkę rezultatów.

eZebra wzrosty odnotowywała głównie dzięki organizacji konkursów.

Cocolita najwięcej wzmianek odnotowała pod postem, dotyczącym podkładów do twarzy marki Revlon.

Minti Shop przez cały badany okres nie odnotowało zwiększonych zasięgów.

Przez większość badanego okresu największe zasięgi odnotowywała firma Rossmann. Zwiększone wyniki pojawiały się zarówno podczas promocji firmy na TikTok’u, jak również reklamom influencerskim, m. in. u @jullszaa i @szybkiemakijaze.

Super-Pharm dwa największe wzrosty odnotowała dzięki reklamom w social mediach na kontach @weronika.jagna@groszekcukierkowy oraz @maffashion_official.

eZebra odnotowała wzrosty, dzięki konkursowi i wzmiance sklepu w poście na Instagramie @sabinagomulka.

Największy zasięg, dotyczący Cocolity odnotował post reklamujący podkłady Revlon.

Minti Shop nie odnotowało zwiększonych zasięgów w badanym okresie.

W temacie kontekstów tematycznych, w każdej kategorii najwięcej pozytywnych opinii otrzymała firma Rossmann. Odnotowała ona najwięcej pozytywnych komentarzy dotyczących promocji i bonusów, czasu realizacji zamówienia, cen oraz wyboru produktów oraz obsługi klienta.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi odnotowała firma Minti Shop. Klienci docenili tutoriale makijażowe na TikTok’u oraz recenzje kosmetyków na Instagramie.

Drugie miejsce zajęła Cocolita. Internauci pozytywnie zareagowali na korzystne promocje oraz challenge zorganizowany przez firmę, dotyczący 5 minut w magazynie Cocolity. Pojedyncze negatywne opnie dotyczyły indywidualnych preferencji klientów co do poszczególnych produktów.

Trzecie miejsce zajęła eZebra. Firma otrzymała pozytywny feedback w social mediach. Negatywne komentarze dotyczyły kwestii obsługi klienta oraz niezadowolenia z wyników konkursów.

Super-Pharm odnotowało bardzo pozytywny odbiór reklam. Jednocześnie w sieci pojawiły się informacje, według których firma uchyla się od płacenia podatku dochodowego, przez co ruszyła fala wzburzonych komentarzy klientów.

Rossmann, który odnotowywał największe zasięgi, wzmianki i interakcje otrzymał jednak najmniejszy odsetek pozytywnych opinii, a największy negatywnych, co jest związane bezpośrednio ze skalą aktywności dyskusji odnośnie firmy. Pozytywne emocje wśród klientów wzbudziła nowa sportowa kolekcja w sklepie oraz reklamy na TikTok’u. Negatywne dotyczyły głównie afery, w której klienci otrzymywali otwarte kosmetyki oraz informacji o wycofaniu ze sprzedaży jednego z produktów spożywczych, za który klienci po zwrocie produktu mieli otrzymać zwrot pieniędzy.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku dyskusje dotyczyły produktów i kosmetyków do pielęgnacji skóry. W sieci dyskusje toczyły się ogólnie na temat aktualnych promocji w różnych sklepach oraz rekomendacji produktów.

Na podstawie przedstawionej analizy widzimy, że na prowadzeniu wśród analizowanych firm znajduje się Rossmann, który aktywnie działa w social mediach, dzięki czemu trafia do młodego pokolenia, silnie zainteresowanego produktami oferowanymi przez sklep. Warto zauważyć, że sieć ta generowała najwyższe rezultaty, co przyczyniło się też do wzrostu liczby komentarzy negatywnych (im bardziej popularna marka, tym więcej niezadowolonych). W tym zakresie rekomenduje się monitoring źródeł sieciowych, którego celem jest natychmiastowe wyłapywanie potencjalnych zagrożeń wizerunkowych.

W dzisiejszych czasach, kiedy życie wielu młodych ludzi toczy się online, warto zainwestować w dobry marketing internetowy oraz wejść we współpracę z najbardziej aktywnymi influencerami. Jak pokazuje niniejsze badanie, ten sposób reklamy jest aktywnie wykorzystywany przez topowe firmy w branży, co przekłada się także na ich wyniki, jak w przypadku Super-pharm i eZebra.

Warto zauważyć również przykład z Minti Shop, który przebił się na TikTok’u ze swoimi makijażowymi tutorialami, co także może stanowić formę reklamy produktów, utrzymaną w nurcie content marketingu.