18 sierpnia 2023

Analiza · Popularność w sieci topowych sklepów komputerowych online

W najnowsze analizie sprawdzamy jak pod względem popularności i opinii internautów wypadały czołowe sklepy komputerowe online. Zakres badania obejmuje okres od 1 grudnia 2022 do 28 lutego 2023.

Najwyższe wyniki w każdym z badanych aspektów osiągał KomputronikX-kom i Morele.net toczyły stosunkowo wyrównaną konkurencję – pierwszy z wymienionych bardziej angażował swoich fanów, a drugi generował więcej wzmianek oraz zasięgu. Na tym tle wyniki Sferisa były niskie.

Komputronik może pochwalić się największą liczbą wzmianek w sieci, prawie przez cały badany okres. Głównym typem przekazu prowokującym internautów do dyskusji były różnego rodzaju zapytania kierowane do odbiorców – ten model aktywności widoczny był też w przypadku innych sklepów widocznych w analizie. Warto pamiętać, że w danych pojawia się też okres świąteczny, który sprzyjał takim zabiegom marketingowym.

Rywalizacja pod względem zasięgu była już bardziej wyrównana. Patrząc na wykres można zauważyć, że Komputronik dalej dominuje, ale w tym przypadku bardziej widoczna jest różnica wyników między Morele.net i x-kom.pl. Jeżeli chodzi o ostatnią z wymienionych marek, zainteresowanie przykuwała przede wszystkim w związku z artykułem Business Insidera na temat właściciela sieci. Tytuł artykułu wiele wyjaśnia: „Prowadził sklepik w Częstochowie. Dziś jest właścicielem giganta e-commerce i klubu Raków”. Jednocześnie duże zainteresowanie zyskiwała komunikacja Samsunga, który w oficjalnym przekazie zawarł informacje o dostępności swojego najnowszego flagowca zarówno w Komputroniku jak i w x-komie.

X-kom.pl i Morele.net w pozytywnych opiniach internautów najbardziej konkurowały pod względem atrakcyjnych cen oraz szerokiej oferty, choć w ostatnim z tych aspektów na prowadzenie wysuwał się Komputronik. Sklep ten dodatkowo uzyskał najwięcej wpisów w kategorii „obsługa klienta„. X-kom wyraźnie dominował pod względem promocji. Trzy najpopularniejsze sklepy osiągały też podobne wyniki w kontekście funkcjonalności strony internetowej i sklepu online.

Morele.net cieszyły się najlepszymi opiniami internautów – przeważały przychylne słowa wobec produktów dostępnych w sklepie oraz realizacji zamówień. Na drugim miejscu w kontekście wpisów pozytywnych uplasował się x-kom – w tym przypadku wielu internautów wyrażało pozytywne emocje wewnątrz komunikacji marketingowej marki, co przesądza o jej sukcesie. Zainteresowanie graczy angażował też team e-sportowy x-kom AGO. Trzecią lokatę zajął Sferis – tutaj również widoczne było głównie zadowolenie klientów z realizacji zamówień oraz jakości sprzedawanych produktów. Warto pamiętać także o dobrych wynikach Komputronika, który, jak już widzieliśmy wcześniej, zyskiwał sobie sympatię użytkowników i.dobrą obsługą klienta oraz ciekawymi promocjam  Trzeba zauważyć też, że każdy z badanych sklepów uzyskał wyjątkowo niski udział procentowy negatywnego sentymentu wypowiedzi.

Wśród najpopularniejszych słów widocznych w przekazach internautów, wyraźnie przeważał Komputronik. W poniższej chmurze haseł dobrze widoczny był także x-kom. W dyskusjach najczęściej pojawiały się konteksty związane z cenami produktów oraz ich jakością. Nie zabrakło także zainteresowania nowościami. Dodatkowo istotnym kontekstem w tym czasie były święta.

Według zgromadzonych danych, największa rywalizacja toczy się obecnie między sklepami x-kom.plmorele.net oraz Komputronik. Każdy z nich zyskiwał sobie sympatię odbiorców, zarówno dzięki przemyślanym i angażującym działaniom marketingowym, jak i dbałości o jakość realizacji zamówień. Pozytywny odbiór wśród internautów zyskiwał również Sferis – sklep ten prowadził podobne działania marketingowe i także ma swoje grono oddanych klientów, jednak w toku badania okazało się, że prezencja tej marki w sieci jest zauważalnie niższa.

Znaczna część komunikacji sklepów opierała się na pytaniach angażujących ich odbiorców, co biorąc pod uwagę charakter potencjalnego klienta (specjalista, gracz, człowiek raczej młody, obyty w świecie komputerów, Internetu i social media), sprawdziło się całkiem dobrze. Nie bez znaczenia są też kroki w postaci ekspansji do świata e-sportu, co widoczne było w przypadku x-kom – działania w rodzaju wsparcia sponsoringiem popularnej drużyny niewątpliwie przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku marki wśród graczy (choć oczywiście trzeba się liczyć także z pewnymi zagrożeniami, związanymi np. z charakterem tego środowiska).