18 sierpnia 2023

Analiza · Fotowoltaika – jak kształtują się dyskusje o firmach z branży?

Fotowoltaika zyskuje coraz więcej zwolenników. W zaprezentowanej poniżej analizie sprawdziliśmy aktywność dyskusji w sieci na temat pięciu rozwijających się dostawców energii odnawialnej w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

Badany okres obejmuje dyskusje od 31 października 2022 r. do 30 stycznia 2023 r. Firmą z największym zasięgiem postów była Columbus Energy S.A.. Revolt Energy, z kolei, odnotowało największą ilość wzmianek i interakcji wśród internautów.

W badanym okresie największą liczbę wzmianek osiągnęła firma Revolt Energy. Gigantyczny wzrost odnotowała po reklamie opublikowanej przez Filipa Chajzera w mediach społecznościowych.

Columbus Energy S.A. uplasowało się na drugim miejscu pod względem ilości wzmianek. Głównie mówiło się tutaj o stratach, jakie firma odnotowała oraz o sprzedaży pierwszej transzy spółek z projektami PV na rzecz Engie.

Polenergia Fotowoltaika odnotowała wzrost ilości wzmianek, dzięki kongresowi ESG, na którym mowę wygłosił przedstawiciel firmy. Informacja z firmy o tym jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki również pozytywnie wpłynęła na ilość wzmianek.

SunRoof w badanym okresie większość wzmianek odnotował po reklamie paneli w fanpage’u nowoczesnej STODOŁY, na której zamontowane zostały panele firmy.

Zielona-energia.com wzrosty odnotowywała głównie dzięki sponsoringowi klubu Włókniarz Częstochowa, co również było dobrą reklamą dla firmy.

Największy sumaryczny zasięg w badanym okresie odnotowała firma Columbus Energy. Wzrosty te dotyczyły głównie publikowanych informacji na temat zmian w funkcjonowaniu firmy, poniesionych strat, sprzedaży spółek oraz przedłużenia strategii rozwoju.

Największy jednorazowy wzrost zasięgu odnotowała firma Revolt Energy. Wszystko za sprawą reklamy u Filipa Chajzera.

Firma SunRoof zwiększone zasięgi odnotowała dzięki reklamie paneli zamontowanych na nowoczesnej STODOLE.

W temacie kontekstów tematycznych, na prowadzeniu była firma Polenergia Fotowoltaika. Firma ta odnotowała najwięcej pozytywnych komentarzy dotyczących jakości wykonania instalacji oraz czasu i kosztu realizacji.

Firma Revolt Energy odnotowała najwięcej pozytywnych opinii w kontekstach promocji i bonusów oraz wyboru paneli.

Jeśli chodzi o obsługę klienta firmy Polenergia Fotowoltaika, Columbus Energy S.A. oraz zielona-energia.com odnotowały takie same wyniki.

Dyskusje na temat SunRoof, przy relatywnie niewielkiej aktywności treści na temat tej firmy, dotyczyły najczęściej innych obszarów tematycznych – nie odnotowano widocznych treści w obrębie badanych kontekstów wypowiedz.

Najwyższy odsetek pozytywnych wypowiedzi odnotowała Polenergia Fotowoltaika. Klienci doceniali dobrą jakość paneli oraz oszczędność wynikającą z ich montażu. Docenione zostały również korzystne warunki finansowania montażu paneli. Negatywne opinie dotyczyły błędnych danych w umowie i problemów z prośbami o dopłatę środków, ponad ustalone stawki.

Revolt Energy pozytywne opinie otrzymało głównie dzięki stylowym, niewidocznym na pierwszy rzut oka panelom, które pasują do nowoczesnych obiektów.

Zielona-energia.com przyciągała klientów głównie, dzięki sponsoringowi klubu Włókniarz Częstochowa oraz jego zawodników. Nie odnotowano widocznych treści negatywnych.

SunRoof pozytywne opinie zbierał dzięki aktywności na swoim fanpage’u oraz reklamie paneli na nowoczesnastodola.pl. W tym przypadku również nie odnotowano negatywnych opinii internautów.

Columbus Energy S.A. pozytywne opinie zdobył, dzięki swojemu zaangażowaniu w szybką realizację i obsługę klienta. Pojawiające się negatywne komentarze dotyczyły trudności w otrzymaniu zwrotu środków po odstąpieniu od umowy. Ponadto niektórzy internauci skarżyli się na zbyt nachalnych przedstawicieli handlowych.

Biorąc pod uwagę aktywność poszczególnych kontekstów wypowiedzi, na polskim rynku dyskusje dotyczyły polskich spółek, oferujących nowe źródła energii. W obrębie tego kontekstu aktywne były m.in. treści odnoszące się do zawirowań na rynku. Internauci dyskutowali też na temat cen montażu paneli fotowoltaicznych.

Na podstawie przedstawionej analizy zauważyć można dość przeciętne rezultaty w kontekście aktywności dyskusji w sieci odnośnie firm oferujących dostawę energii odnawialnej w Polsce. Spory odsetek z nich próbuje nawiązać współprace reklamowe w mediach społecznościowych, jak np. Revolt Energy z Filipem Chajzerem, czy SunRoof z nowoczesnastodola.pl. Tego rodzaju działania korzystnie wpływają na kreowanie świadomości marki wśród odbiorców, szczególnie biorąc pod uwagę współczesne trendy i rosnące  zainteresowanie nowoczesną technologią.

Co oczywiste, zainteresowanie przyciągają zarówno korzystne ceny, jak i dobra jakość świadczonych usług – treści dotyczące tych obszarów widoczne były w dyskusji odnośnie firmy Polenergia Fotowoltaika, co korzystnie wpływało na jej odbiór wśród internautów.

Zielona-energia.com zdecydowała się na sponsoring klubu żużlowego, co zapewnia niemały rozgłos i wpisuje się w trend rozszerzania sieci kontaktów medialnych, widoczny także w przypadku innych firm.