18 sierpnia 2023

Analiza · Producenci słodyczy

W dzisiejszej analizie zbadaliśmy jak pod względem aktywności w sieci wypadały popularne marki słodyczy – Mentos, Haribo, Zozole i Chupa Chups. Okres badania obejmuje daty od 21.04 do 23.07.2023 r.

Największą aktywnością, zarówno pod względem zasięgu, ilości wzmianek, jak i generowanych przez nie interakcji, cechowała się marka MentosWysoką liczbę wzmianek uzyskało Haribo, nieco mniejszą Zozole, jednak te drugie charakteryzowały się stanowczo wyższym zasięgiem, a publikacje o wiele bardziej angażowały odbiorców (wysoka liczba interakcji). Najmniej widoczny w polskojęzycznej sieci był światowy producent lizaków – Chupa Chups.

Najszersze dyskusje, które jednocześnie wygenerowały najwyższy zasięg dla marki Mentos związane były z konkursem opublikowanym na fanpage FB firmy oraz wpisami IG foodnewspolska oraz biedronkowe.love polecającymi nowe napoje Mentos z kawałkami galaretki kokosowej.

W przypadku marki Haribo dyskusje pobudzane były przez nowości, które trafiły na sklepowe półki – kwaśne żelki Haribo Rainbow Pixel wege, żelki o smaku grejpfrutowym, kwaśne żelki paski. Produkty rekomendowane były przez profil na Instagramie foodnewspolska i cieszyły się dobra opinią komentujących. W kanałach własnych uwagę zwrócił post nt. kwaśnej odsłony złotych misiów Haribo. Zainteresowanie wzbudził film w kanale YouTube opublikowany przez Focix –  SPEŁNIAM ŻYCZENIA 10 LETNIEJ SIOSTRY! – w nagraniu pojawia się box słodyczy marki.

Najszersza dyskusja związana z marką Zozole wywiązała się pod filmem YouTube Palion Games – OTWORZYŁEM SWOJĄ FABRYKĘ SŁODYCZY w ZOZOLE LAND TYCOON!

W połowie lipca zanotowano pobudzenie aktywności tematu Chupa Chups. Wzrost związany był głównie z pojawieniem się w sklepach nowych smaków napoju Chupa Chups Sour – zielone jabłko i jagoda. O nowościach informował profil IG foodnewspolska – komentujący zwracali uwagę na problemy z dostępnością produktów w sklepach. Drobną dyskusję wzbudził także tweet użytkownika Kacper Kapsa, zawierający informację, że logo marki Chupa Chups zostało zaprojektowane przez artystę Salvadora Daliego.

Nowości od Haribo przyczyniły się do wzrostów zasięgów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na tweety Janusza Piechocińskiego z początku czerwca, które dotyczyły: rezygnacji ze sprzedaży produktów marki w dyskontach Lidl; wykrycia w zagranicznych produktach Haribo Matador Mix zanieczyszczenia cząstkami metalu; strajków pracowników Haribo, Bahlsen, Storck i Nestlé.

Zarówno wzrost zasięgu jak i pobudzenie dyskusji dla marki Zozole miały miejsce końcem kwietnia, podczas trwania akcji promocyjnej Loteria Zozole. Akcja szczególnie widoczna była w kanale TikTok.

Najwyższy zasięg dla marki Chupa Chups miał miejsce w drugiej połowie maja i wygenerował go post foodnewspolska rekomendujący lody wodne – publikacja budziła pozytywne reakcje. Produkty te polecane były również przez Dealz Polska. Następnie wysoki zasięg zanotowano w czerwcu wraz z postem IG lovin_maternity polecającym książkę „Olé! Hiszpania dla dociekliwych”. Post zawierał ciekawostkę dot. Salvadora Daliego, który zaprojektował logo firmy. W pierwszej połowie lipca do piku zasięgu przyczynił się wspomniany już wpis foodsewspolska oraz film YouTube Michała Wrzoska – Ile cukru jest w napoju Chupa Chups?

Pozytywnym wydźwiękiem charakteryzował się post konkursowy Mentos opublikowany na FB. Natomiast nowe napoje marki z kawałkami galaretki kokosowej budziły mieszane emocje. Produkty Chupa Chups chętnie polecane były przez instagramowy profil foodnewspolska. Publikacje generowały raczej pozytywny wydźwięk. Wątki negatywne związane były z dostępnością produktów w sklepach oraz cenami. Wśród przychylnych komentarzy nt. produktów Haribo powtarza się opinia, że marka produkuje najlepsze kwaśne żelki dostępne na polskim rynkuPozytywne reakcje budziła również Loteria Zozole.

Najczęściej używane słowa w dyskusjach były bezpośrednio związane produktami analizowanych marek – szczególnie wyróżniały się frazy Zozol i Mentos. Pozostałe popularne hasła budziły raczej pozytywne skojarzenia – warto zwrócić uwagę na wysoką częstotliwość używania haseł takich jak: mam, chce, dobry, nowe – hasła te używane były wprost do oceny produktów badanych firm.

Podsumowując, badanie wykazało, że w analizowanym okresie najbardziej widoczna była marka Mentos, uzyskując wysoki zasięg i liczbę interakcji. Tuż za Mentosami plasowały się Haribo i Zozole. Haribo co prawda uzyskało większą liczbę wzmianek, jednak wpisy nt. Zozoli o wiele bardziej angażowały odbiorców. Najmniej widoczny w sieci był Chupa Chups. Główne wątki dotyczyły nowości jakie marki oferowały swoim klientom. W dyskusjach dominował sentyment pozytywny.