18 sierpnia 2023

Analiza · Biura podróży

Sezon wakacyjny w pełni – to czas relaksu i wypoczynku… Jednak nie dla wszystkich –  to czas wzmożonej pracy dla sektora turystycznego. W dzisiejszej analizie sprawdziliśmy jak pod względem aktywności w sieci w ciągu 3 ostatnich miesięcy wypadały popularne w Polsce biura podróży: Itaka, Rainbow Tours, TUI oraz Travelplanet.

Analizie poddano dane pochodzące z okresu od 12 kwietnia do 11 lipca 2023 roku. Z przeprowadzonego badania wynika, że największą aktywnością cechuje się polskie biuro podróży Itaka. Publikacje dot. biura uzyskały wysoki zasięg oraz silnie angażowały odbiorców (wysoka liczba interakcji). Następnie wysoko angażujące były wpisy związane z Rainbow Tours oraz TUI (zbliżony zakres zaangażowania odbiorców). Najmniej widoczne w sieci były wzmianki dot. firmy Travelplanet.

Największą liczbę wzmianek odnoszących się do biura Itaka odnotowano z początkiem maja, gdy sieć zalała informacja o odwołanych lotach z lotniska Warszawa-Radom do tunezyjskiego Monastyru. Informację w tej sprawie przekazał mediom Piotr Henicz – wiceprezes Itaka Holdings. Zaobserwowano wysoką ekspozycję medialną komunikatu, która przyczyniła się do wzrostu zasięgu. Pobudzenie dynamiki dyskusji zaobserwowano także początkiem lipca – w tym okresie zainteresowaniem cieszyły się publikacje własne biura w kanale Facebook.

W połowie maja ogromną liczbę odpowiedzi uzyskał post własny Rainbow Tours na fanpage’u, pytający odbiorców o to jak będą spędzać wakacje. Miesiąc później podobne zainteresowanie wzbudziło pytanie o miejsce w jakie chcieliby teleportować się fani biura. Wśród publikacji nt. biura podróży TUI wyróżnić możemy post własny z pytanie do obserwujących o to jak spędzają majówkę. Największe zainteresowanie biurem Travelplanet odnotowano w maju. Do wzrostu przyczynił się film opublikowany w kanale YouTube przez Paulinę Kobus „ZROBIŁAM NIESPODZIANKĘ MOJEMU CHŁOPAKOWI  *NIE WIEDZIAŁ GDZIE LECIMY*”.

Zwiększony zasięg publikacji związanych z biurem Itaka towarzyszył wystąpieniu Piotra Henicza w programie Rozmowa RMF FM, gdzie dyskusja dotyczyła rosnących cen w turystyce. Z początkiem maja do wzrostu doprowadził komunikat o uruchomieniu lotów Itaki z lotniska w Radomiu. Najwyższy zasięg dla biura Rainbow Tours wygenerowała relacja w kanale Instagram z dnia 4 maja. Odnośnie wpisów dot. firmy TUI zaobserwowano wzrost zasięgu wygenerowany artykułem portalu Onet „Dramatyczna relacja belgijskich turystów z Egiptu. Do sieci trafiły zdjęcia” – gdzie wspomniani turyści mieli podróżować liniami TUI fly. Końcówką miesiąca niewielką uwagę wzbudził artykuł własny Travelplanet „Jak działa ubezpieczenie turystyczne i czy warto kupić?” W tym samym okresie ofertę biura polecał portal WakacyjniPiraci.

Stosunek pozytywnych wypowiedzi do negatywnych wskazuje, że analizowane biura cieszą się raczej dobrą opinią w sieci. Najwięcej pozytywnych treści dla wszystkich czterech analizowanych firm odnotowano w kategorii hotele.

Dla biur Itaka i TUI widoczna była także wysoka liczba pozytywnych rekomendacji dotyczących oferty. Wśród wzmianek związanych z ofertą Rainbow Tours możemy wyróżnić pozytywne komentarze odnoszące się do komunikatu o zwiększeniu liczby turnusów do Turcji. Przychylne opinie nt. hoteli oferowanych przez Travelplanet regularnie pojawiały się na stronie biura. Opinie odnosiły się głównie do obiektów w Turcji.

Najczęściej używane słowa w dyskusji, w głównej mierze odnosiły się bezpośrednio do  odwołanych lotów z lotniska Warszawa-Radom do tunezyjskiego Monastyru – wysoka ekspozycja medialna tematu oraz duże zainteresowanie komentujących.

Podsumowując, w ciągu ostatnich 3 miesięcy Itaka była biurem podróży z największą popularnością w sieci. Zbliżone zainteresowanie uzyskały biura Rainbow Tours oraz TUI, a najmniejszą uwagę budziły wzmianki związane z TravelplanetPozytywne opinie dotyczące wszystkich analizowanych firm skupiały się głównie w temacie hoteli. Duży odsetek dyskusji stanowiły publikacje związane z odwołanymi lotami z lotniska Warszawa-Radom do tunezyjskiego Monastyru – to okoliczność niezależna, która może powodować pewne napięcia wśród komentujących. Porównując stosunek wypowiedzi pozytywnych do negatywnych, można określić, że analizowane biura cieszą się dobrą opinią wśród polskich internautów.