17 sierpnia 2023

Analiza · Wizerunek aplikacji z jedzeniem na dowóz

W ostatnich latach rynek portali oferujących dowóz gotowych posiłków lub zakupów znacznie się poszerzył.

W przedstawionej analizie sprawdzamy aktywność czterech aplikacji, oferujących jedzenie na dowóz, które w badanym okresie (26.06.2022 r. – 25.07.2022 r.) przyciągały ponadprzeciętne zainteresowanie społeczności. Prześledziliśmy zarówno komunikację własną marek, jak również opinie internautów na ich temat.

Przez większość badanego przedziału czasowego sieć Glovo zyskiwała wysokie zainteresowanie, wyprzedzając pozostałe aplikacje, ujęte w zestawieniu. Wysokie wyniki związane były m. in. z poruszeniem internautów na temat prawdopodobnego otwarcia sieci sklepów „Biedronka” w niedziele oraz możliwości zamówienia poprzez aplikację cukru.

Pozostali operatorzy, oferujący usługi zamówienia jedzenia utrzymywali się na stosunkowo niskim, w porównaniu do Glovo, poziomie.

W kontekście pozytywnych wypowiedzi najwięcej mówiło się o Glovo. Internauci pokochali kuriera firmy, który na bieżąco dzielił się na TikTok’u swoją codziennością z pracy kuriera żywności. Wizerunek firmy zdecydowanie na tym zyskał. Glovo, jako jedyne z wymienionych aplikacji obsługuje zakupy w sieci „Biedronka”, przez co w momencie wystąpienia „kryzysu cukrowego” i reglamentacji tego produktu firma odnotowała znaczny wzrost ilości pozytywnych wzmianek na swój temat.

Strona Pyszne.pl, z kolei, zyskiwała wzmianki w sieci od restauracji, reklamujących się na Facebook’u i obecnych na portalu.

Pyszne.pl, Uber Eats i Wolt utrzymywały zainteresowanie na stałym, niższym w porównaniu do Glovo, poziomie.

Przeanalizowaliśmy również najaktywniejsze konteksty wypowiedzi, obecne w obrębie dyskusji pozytywnych na temat aplikacji, oferujących jedzenie na dowóz. W większości kontekstów prym wiodło Glovo. Uzyskało ono najwięcej pozytywnych wypowiedzi w kontekstach aplikacji (user experience – aplikacja przystosowana do urządzeń mobilnych, łatwa w obsłudze, intuicyjna), czasu realizacji dostaw, jakości obsługi klienta oraz kosztów zamówienia usługi. Możliwe, że tak dobre wyniki uzyskał dzięki angażowaniu internautów i aktywny udział w komunikacji. Pyszne.pl natomiast uzyskało najwięcej pozytywnych komentarzy spośród wszystkich aplikacji w kontekście łatwości składania zamówień.

W analizowanym okresie Pyszne.pl uzyskało najwyższy udział procentowy wypowiedzi pozytywnych. Przeważyły tutaj pozytywne opinie, dotyczące intuicyjności składania zamówień. Wiele restauracji, zarejestrowanych w serwisie, wypowiadało się pozytywnie na jego temat, przez co również dostarczało firmie dodatkowego rozgłosu.

Pozostałe portale odnotowały podobny poziom pozytywnych wypowiedzi, na poziomie nieco ponad 10%.

Najwięcej negatywnych opinii uzyskał Uber Eats – opinie krytyczne przeważały nad pozytywnymi. Klienci narzekali głównie na jakość dostawy: opóźnienia, niesprawdzonych dostawców, anulowane zamówienia.

Jednym z kluczowych dla internautów czynnikiem wyboru serwisu zamówień jedzenia online był smak potraw, oferowanych przez restauracje. Oprócz tego aktywne dyskusje toczyły się w obrębie kontekstów związanych z ludźmi (klientów), czy też dostępnych w aplikacjach sklepów i dostaw.

Powyższe zestawienie zdominowane zostało przez portal Glovo. Sieć ta była najbardziej rozpoznawalna, na tle porównywanej konkurencji. Swoją pozycję zawdzięcza w dużej mierze kurierowi, zatrudnionemu pod swoim banerem, który aktywnie udziela się na TikTok’u, pokazując jak wygląda na co dzień praca kuriera. Może firma Glovo powinna zastanowić się nad szerszą współpracą z owym kurierem?

Pyszne.pl uzyskało największy odsetek pozytywnych wypowiedzi na swój temat, jednak warto zauważyć, że stopniowo ustępuje ono z piedestału. W końcu najwięcej mówi się o Glovo.

W przypadku Uber Eats widoczne były wypowiedzi negatywne – zdaniem internautów konieczna tutaj jest bardziej szczegółowa weryfikacja kurierów, którym często zdarza się anulować zamówienia bez podania żadnej przyczyny lub powodować opóźnienia w dostawie, przez co firma zbiera negatywny feedback.