17 sierpnia 2023

Analiza · Czołowe kluby piłkarskie Ekstraklasy sezonu 2021/2022

Prawie co drugi Polak deklaruje zainteresowanie piłką nożną. Warto przyjrzeć się jak radzą sobie nasze rodzime zespoły. W poniższej analizie ukazaliśmy sposób, w jaki kształtowały się dyskusje na temat czołowych polskich klubów piłkarskich. 

Porównaliśmy trzy aktywne kluby, które przykuwały częste zainteresowanie internautów. Prześledziliśmy ich komunikację własną oraz zdanie kibiców na ich temat. Analizowaliśmy zakres czasowy od 29 kwietnia do 28 lipca 2022 r. Z pośród poddanych analizie klubów w kategorii zasięgu wpisów, liczby wzmianek oraz interakcji dominował Lech PoznańRaków Częstochowa oraz Pogoń Szczecin osiągnęły ponad dwukrotnie niższe wyniki. Raków Częstochowa zajął drugie miejsce, z kolei Pogoń Szczecin – trzecie.

Największe zainteresowanie przykuwał Lech Poznań. W badanym okresie zagrał on dwa mecze z Rakowem Częstochowa, które przegrał. Jednak kibice wiernie śledzili oba wydarzenia. Dodatkowe zainteresowanie wzbudziła rezygnacja ówczesnego trenera Macieja Skorży ze swojej funkcji. O Lechu sporo się wtedy mówiło. Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin utrzymywały się na przeważnie stałym poziomie. Zwiększenie ilości wzmianek na temat Rakowa zauważono w dniu Finału Pucharu Polski. Wzrost zainteresowania we wszystkich klubach odnotowano na przełomie czerwca i lipca, kiedy to ogłosiły one nowe stroje meczowe. Dodatkowo 30.06.2022 r. Raków ogłosił nowego sponsora technicznego klubu, którym zostało 4F, co pozytywnie wpłynęło na ilość wzmianek.

Analiza zasięgu komunikacja, dotycząca poszczególnych klubów wykazała spore wahania w przypadku Lecha Poznań. Pozostałe kluby utrzymywały się na podobnym, niskim w porównaniu do Lecha, poziomie. Główne wzrosty zasięgów zapewniły klubom odbywające się mecze. Dużo udostępnień padło również w momencie rezygnacji trenera Lecha – Macieja Skorży. W przypadku Pogoni Szczecin wymiana strojów klubowych zbiegła się w czasie w odejściem Kamila Grosickiego oraz przyjęciem do zespołu braci Żuk, co również wpłynęło pozytywnie na zasięgi.

W analizowanym okresie wszystkie kluby odnotowały podobny udział wypowiedzi pozytywnych, neutralnych i negatywnych.

Lech Poznań zyskał pozytywny feedback po dołączeniu do klubu nowych zawodników: Afonso Sousa oraz Gio Tsitaishvili. Negatywne opinie dotyczyły w tym przypadku meczu, przez który Lech stracił możliwość awansu do Ligii Mistrzów.

O Rakowie Częstochowa było głośno podczas zwycięskich meczów w Finale Pucharu Polski oraz Superpucharze Polski. Wiele pozytywnych opinii Raków uzyskał po ogłoszeniu nowego sponsora technicznego – 4F. Kibice negatywnie odebrali natomiast wypowiedź właściciela klubu, dotyczącą wyniku meczu Lecha, zarzucając mu zbyt wysoką pewność siebie.

W kolei, w przypadku Pogoni Szczecin, kibice ochoczo i pozytywnie komentowali przyjęcie do zespołu braci Żuk, po powrocie w Barcelony, oraz zwycięskie mecze drużyny. Najwięcej dyskusji z negatywnym wydźwiękiem miało miejsce się po przegranym meczu z KR Reykjavik.

Konteksty wypowiedzi, które dominowały były „polski” i „mecz” – najsilniejszy element łączący wszystkie drużyny. Warto zwrócić również uwagę na zainteresowanie internautów treściami dotyczącymi Lecha Poznań, który jest najbardziej rozpoznawalnym klubem, z analizowanych w zestawieniu.

Całokształt danych wskazuje na silną konkurencję na polskim rynku między klubami piłkarskimi.

Z przedstawionych danych wynika, że Lech Poznań jest najbardziej rozpoznawalnym klubem. W analizowanym okresie zyskał on sympatię kibiców po przejęciu nowych zawodników Afonso Sousa oraz Gio Tsitaishvili, ale na dyskusje miały wpływ też dwa przegrane mecze z Rakowem Częstochowa.

Pomimo mniejszego nasilenia działań marketingowych, Raków Częstochowa cieszy się sympatią kibiców, co przekłada się na niesłabnące zainteresowanieZwycięstwa w Finale Pucharu Polski oraz Superpucharze Polski miały pozytywny wydźwięk w świecie piłkarskim. Również pozyskanie nowego sponsora technicznego, którym jest 4F, spodobało się kibicom klubu.

Pogoń Szczecin utrzymywała stałe zainteresowanie kibiców, które wzrastało podczas istotnych zmian, jak powrót braci Żuk do Polski i wybór tego właśnie klubu do dalszego rozwoju młodych zawodników.