16 sierpnia 2023

Algorytm wykryje fake newsy?; „Edukacja finansowa w cyberprzestrzeni”

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Algorytm wykryje fake newsy?

nauka.wiara.pl, 2 grudnia 2020 r. Nad algorytmem, który na podstawie cech stylistycznych tekstu informacyjnego wykryje, czy jest on fałszywy lub zmanipulowany, pracuje dr inż. Piotr Przybyła z PAN. Jego zespół chce w ten sposób nie tylko wykrywać fake newsy, ale też boty w mediach społecznościowych.

Algorytmy, które wykrywają zmanipulowane lub szkodliwe treści, nie są nowością. Korzystają z nich na przykład media społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter. Jednak wielkie korporacje niechętnie dzielą się informacjami, na jakiej zasadzie one pracują.

„Brakuje w tej kwestii transparentności z ich strony” – uważa dr inż. Piotr Przybyła z Instytutu Podstaw Informatyki PAN. Zespół pod jego kierownictwem zajął się budową algorytmu, który jest w dużej mierze nowatorski, bo do tej pory naukowcy skupiali się na analizie prawdziwości faktów podanych w treści. Przybyła stwierdził, że warto przyjrzeć się stylowi tekstów udostępnianych online, w formie artykułów newsowych i postów w mediach społecznościowych. „Chcemy sprawdzić, jaka będzie wydajność oceny wiarygodności dokumentu na podstawie cech czysto stylistycznych” – dodał. Czytaj więcej…

„Edukacja finansowa w cyberprzestrzeni”. Bądź bezpieczny podczas zakupów online

cyberdefence24.pl, 2 grudnia 2020 r. W czasie pandemii kolejne aspekty życia są przenoszone do cyberprzestrzeni – zdalna praca, zakupy online czy rozrywka. Internet staję się nierozerwalną częścią codzienności, dając wiele możliwości, ale równocześnie przynosząc wysokie ryzyko. Oszustwa i nadużycia ze strony sprzedających i subskrybentów stają się coraz częstszymi zjawiskami. Zagrożenie przestępczością w cyberprzestrzeni znacząco wzrosło w ostatnich latach, a metody i narzędzia są coraz bardziej wyrafinowane. Projekt „Edukacja finansowa w cyberprzestrzeni” ma pomóc użytkownikom w zrozumieniu skali zjawiska.

„Edukacja finansowa w cyberprzestrzeni” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, finansowany ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jest to odpowiedź na potrzebę edukacji społeczeństwa z zakresu ochrony ich praw podczas aktywności i zakupów online. Czytaj więcej…

Pracownik o swojej firmie: wiarygodna promocja, budowanie własnej marki

pulshr.pl, 2 grudnia 2020 r. Pracownik może być najgorszą reklamą albo najlepszą wizytówką marki. Employee advocacy pozwala wykorzystać zaangażowanie pracowników w promowanie firmy. – Jeżeli o danej firmie mówi pracownik, to jest to osoba bardziej wiarygodna niż np. celebryta, który co kilka dni zmienia promowaną firmę – wyjaśnia prof. Paweł Korzyński z Akademii Leona Koźmińskiego.

Z raportu serwisu Hootsuite „Digital 2020 – We Are Social” wynika, że z mediów społecznościowych w naszym kraju aktywnie korzysta 18 milionów osób. To o 6 proc. więcej niż w 2019 roku. Średnio z internetu za pomocą różnych urządzeń korzystamy ponad 6 godzin dziennie, z czego prawie dwie godziny przeznaczamy na media społecznościowe.

Weber Shandwick wylicza, że spośród wszystkich pracowników posiadających przynajmniej jedno konto w serwisie społecznościowym, średnio połowa zamieszcza posty na temat pracodawcy. Idąc dalej – z raportu Social Media Employee Advocacy: Tapping Into the Power of an Engaged Workforce wynika, że 56 proc. pracowników wierzy w swoją firmę i chce ją promować. Czytaj więcej…