16 sierpnia 2023

Twitter przed Pinterestem i Wykopem; Facebook ma problem. Pozew prokuratorów

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Media społecznościowe i tradycyjne. Co skrywają kulisy ich działania?

polskieradio.pl, 7 grudnia 2020 r. – Chciałabym Państwu dziś polecić dwa niezwykle wartościowe reportaże, które odpowiadają na kilka najważniejszych pytań obecnego czasu. W tym na to, kto lub co czerpie konkretne zyski z internetowego hejtu, który coraz częściej zastępuje realną debatę publiczną – zapowiadała Magdalena Piejko.

„Dylemat społeczny” film dokumentalny Jeffa Orlowskiego ukazujący historię rozwoju mediów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy Twitter. Ukazuje on pozytywne strony ich funkcjonowania, związane z ideą demokratyzacji czy wolnego przepływu informacji, ale przede wszystkim skupia się na tych coraz dotkliwszych dla społeczeństw ciemnych stronach korporacji internetowych. – Kapitalizm inwigilacyjny, eksploracja danych czy pielęgnacja uzależnień od mediów to nie jedyne problemy, o których usłyszymy od wypowiadających się w filmie byłych już pracowników wielkich korporacji – mówiła Magdalena Piejko, zachęcając do obejrzenia obrazu „Dylemat społeczny”. Czytaj więcej…

Twitter przed Pinterestem i Wykopem, TikTok ma już 2,4 mln polskich użytkowników (TOP 10)

wirtualnemedia.pl, 5 grudnia 2020 r. Wśród serwisów społecznościowych w Polsce dominuje Facebook, a na kolejnych miejscach są Instagram i Twitter. Wykop ma ponad dwa razy więcej użytkowników niż Reddit, natomiast TikTok w październiku odwiedziło 2,43 mln polskich internautów.

Według badania Mediapanel w październiku br. przeglądarkowa wersja Facebooka zanotowała 21,67 mln polskich użytkowników, co dało 74,76 proc. zasięgu.

Portal Marka Zuckerberga jest drugą po Google.com (w październiku miało 27,25 mln użytkowników) najpopularniejszą domeną w polskim internecie, wyprzedza m.in. YouToube’a (20,82 mln), Allegro.pl (18,55 mln), Onet (18,48 mln) i WP.pl (18,2 mln).

Na drugiej pozycji wśród serwisów społecznościowych jest należący do Facebooka Instagram, którego przeglądarkową odsłonę w październiku odwiedziło 8,29 mln polskich internautów (28,61 proc. zasięgu). Natomiast Twitter.com miał 7,65 mln użytkowników (26,38 proc.). Czytaj więcej…

Facebook ma problem. Pozew prokuratorów

cyfrowa.rp.pl, 3 grudnia 2020 r. Pozew przeciw Facebookowi złoży grupa amerykańskich prokuratorów stanowych pod przewodnictwem Nowego Jorku. Chodzi o poważne zarzuty antymonopolowe.

Sprawa wygląda dość podobnie do pozwu przygotowanego również przez kilkunastu prokuratorów stanowych przeciwko Alphabet, właścicielowi Google.

Jak podaje agencja Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła pozew przeciwko Facebookowi ma zostać złożony w przyszłym tygodniu.

Według jednego ze źródeł ponad 40 stanów planuje przystąpić do pozwu. Nie wiadomo, co planują uwzględnić w swojej skardze. Jednym z zarzutów często stawianych Facebookowi jest to, że starał się strategicznie kupować małych potencjalnych rywali, często z dużą premią. Należą do nich Instagram w 2012 r. i WhatsApp w 2014 r. Czytaj więcej…