Czy Twitter i Facebook mają prawo kasować nasze posty?; Rząd będzie mógł wyłączyć serwisy internetowe
Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.
Dezinformacja: Jak walczyć z fake newsami? Czy Twitter i Facebook mają prawo kasować nasze posty?
euractiv.pl, 28 stycznia 2021 r. Jak rozbrajać fake newsy nie ograniczając wolności słowa? Czy Twitter i Facebook powinny mieć prawo kasować nasze posty? – o tym z dr. Maciejem Kaweckim, prezesem Instytutu Przyszłości im. S. Lema, dziekanem Wyższej Szkoły Bankowej rozmawia Karolina Zbytniewska.
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Podcastu Europejskiego w serwisach Spotify, Soundcloud i Apple Podcasts, w którym redaktor naczelna EURACTIV.pl, Karolina Zbytniewska rozmawia z dr Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii, prezesem Instytutu Lema oraz dziekanem Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Czytaj więcej…
Anne Hathaway zachęca ludzi do mierzenia się z hejtem, bo to wzmacnia
rmfclassic.pl, 25 stycznia 2021 r. Choć rola w głośnym dramacie „Les Miserables: Nędznicy” zagwarantowała jej uznanie krytyków i statuetkę Oscara, przyczyniła się również do drastycznego spadku jej popularności wśród fanów. Jak przyznaje po latach gwiazda, hejt, którego padła ofiarą po premierze słynnego filmu, paradoksalnie wzmocnił ją psychicznie. „Internet nagle zwrócił się przeciwko mnie. Ale okazało się, że to było dla mnie dobre. Takie doświadczenia mogą cię niesamowicie wzmocnić i uodpornić” – wyznała aktorka.
Rola w filmie „Les Miserables: Nędznicy” była bardzo ważnym punktem w karierze Anne Hathaway. Za swój występ w głośnej adaptacji musicalu na podstawie powieści Victora Hugo otrzymała ona w 2013 roku statuetkę Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA. Krytycy nie kryli w swoich recenzjach zachwytu kreacją amerykańskiej gwiazdy, która na potrzeby roli poddała się imponującej fizycznej metamorfozie i poświęciła mnóstwo czasu na drobiazgowe przygotowania. Czytaj więcej…
Rząd będzie mógł wyłączyć serwisy internetowe. Brak konkretnych zapisów budzi zastrzeżenia
wirtualnemedia.pl, 29 stycznia 2021 r. W projekcie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa są zapisy pozwalające na odłączenie serwisów internetowych na polecenie premiera. „Dziennik Gazeta Prawna” informując o tych przepisach określił je „furtką do wyłączenia Internetu”. Eksperci wytykają jednak pewne nieprawidłowości, jak zbyt ogólną definicję zagrożeń pozwalających takie rozwiązanie zastosować. – Znacznie lepszym rozwiązaniem jest albo bardzo ścisły, konkretny katalog zagrożeń, albo brak cenzury – mówi prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego.
W „Dzienniku Gazecie Prawnej” ukazał się tekst „Nowelizacja ustawy o cyberbezpieczeństwie: Furtka do wyłączenia Internetu”. Jego autorka, Elżbieta Rutkowska, opisały projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Pojawia się w nim tzw. polecenie zabezpieczające, „jakie minister właściwy do spraw informatyzacji – te kompetencje są obecnie w gestii premiera – może wydać m.in. operatorom telekomunikacyjnym w przypadku wystąpienia incydentu krytycznego”. Czytaj więcej…