17 sierpnia 2023

Lista ofiar wyzwań z TikToka jest dłuższa; Posłowie forsują ślepy pozew

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Nie tylko 10-latka z Włoch. Lista ofiar wyzwań z TikToka jest dłuższa

onet.pl, 26 stycznia 2021 r. Wyzwania promowane przez użytkowników TikToka przyczyniły się do śmierci nastolatków z różnych części świata – jedne polegały na przedawkowaniu leków, inne na podduszaniu, były też takie, które wyglądały na niewinną zabawę – jak podłożenie nogi znajomemu – ale również miewały tragiczny finał. Przypominamy najgłośniejsze sprawy.

Styczeń 2021 r. 10-latka z Włoch owinęła szyję skórzanym paskiem i pozbawiała się dostępu do tlenu, aż do utraty przytomności, podążając za modnym na TikToku wyzwaniem. Jej rodzice powiedzieli później mediom, że ta platforma, razem z Youtubem, to był jej cały świat. Nieprzytomną 10-latkę znalazła o jej pięć lat młodsza siostra – leżała w łazience, obok swojego telefonu. Zabezpieczyli go śledczy, którzy badają m.in. czy to właśnie wyzwanie z TikToka doprowadziło do śmierci dziewczynki. Czytaj więcej…

Posłowie forsują ślepy pozew. Ma ukrócić hejt w sieci

nczas.com, 26 stycznia 2021 r. Posłowie opozycji chcą wprowadzić do polskiego prawa tzw. ślepy pozew. Pozwala on na ściganie „anonimowych” internautów, którzy naruszyli nasze dobra osobiste.

Ślepy pozew to działające od lat w USA rozwiązanie prawne, które pozwala na pozywanie anonimowych osób w sieci. Pozywający musi tylko wskazać miejsce naruszenia jego dóbr.

Po otrzymaniu takiego pozwu, sąd zwraca się do operatora telekomunikacyjnego o udostępnienie danych, na podstawie których można zidentyfikować pozwanego. Teraz takie rozwiązanie forsują w Polsce posłowie opozycji, ale też koalicji rządzącej.

Pierwszy ślepy pozew promował rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar. Co ciekawe, resort sprawiedliwości przychylił się do tego pomysłu i zapowiedział projekt ustawy zakładającej ochronę wolności słowa w Internecie, w którym ślepy pozew ma być uwzględniony. Czytaj więcej…

Twitter Birdwatch: nowy sposób na zwalczanie fake newsów

telepolis.pl, 25 stycznia 2021 r. Twitter Birdwatch to nowe narzędzie, dzięki któremu użytkownicy platformy będą mogli oznaczać i zgłaszać posty zawierające nieprawdziwe informacje.

Narzędzie Birdwatch ma umożliwić użytkownikom oznaczanie wpisów zawierających nieprawdziwe informacje oraz dodawanie do nich krótkich adnotacji ze sprostowaniem i odniesieniem do źródeł.

Nowa funkcja znajduje się obecnie w fazie testów, w związku z czym skorzystać z niej mogą wyłącznie użytkownicy z USA. Jest ona dostępna na specjalnej stronie internetowej, z poziomu której można przeglądać, dodawać i oceniać adnotacje pozostawione przez innych.

Twitter Birdwatch

Po zakończeniu testów mają się one pojawiać także bezpośrednio przy postach na stronie głównej Twittera. O tym, które adnotacje będą w ten sposób widoczne, ma decydować wypracowany przez społeczność konsensus. Czytaj więcej…

„Fake Famous” – czyli jak zostać influencerem w nowym dokumencie HBO

rytmy.pl, 26 stycznia 2021 r. Dokument Fake Famous to eksperyment społeczny, który pokaże, jak nieznane nikomu osoby stają się podziwianymi przez miliony celebrytami. Sprawdźcie szczegóły.

Fake Famous, czyli jak zostać influencerem?

Influencerów, którzy w mediach społecznościowych dzielą się swoim codziennym życiem, śledzą miliony obserwatorów. W sieci zaistnieć mogą osoby wcześniej nikomu nieznane. To właśnie pokaże nowy film dokumentalny produkcji HBO, Fake Famous, stworzony przez Nicka Biltona.

Jest to eksperyment społeczny, w którym wzięła udział trójka mieszkańców Los Angeles. Ze zwykłych ludzi, staną się oni influencerami. Czytaj więcej…