16 sierpnia 2023

Dziwne wpisy na koncie Ministerstwa Cyfryzacji; Facebook ujawnia raport finansowy

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Dziwne wpisy na koncie Ministerstwa Cyfryzacji? Uwaga to fake!

cyberdefence24.pl, 5 listopada 2020 r. Konto twitterowe bliźniaczo podobne do konta Ministerstwa Cyfryzacji publikuje treści, które mogą wywołać zdziwienie i zaskoczenie użytkowników. Krytykuje aplikację STOP COVID oraz „zwalcza” ACTA2. Kto podszywa się pod resort cyfryzacji?

Konto twitterowe o nazwie Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) podało dalej informacje wskazujące na problemy z aplikacją STOP COVID-19, mapę z protestami przeciwko ACTA2 a także listę posłów którzy głosowali za tymi przepisami.

Jak widać autor nie za bardzo przepada również za rządową aplikacją stworzoną przez resort do pomocy w walce z koronawirusem. Czytaj więcej…

Czy znasz te zagrożenia w sieci?

kobieta.interia.pl, 5 listopada 2020 r. Nie ma wątpliwości, że internet zmienił nasze życie na lepsze. Sieć ma jednak również mroczne oblicze, o którym mówi się raczej rzadko. Razem z ekspertami NASK sprawdziliśmy, na jakie niebezpieczeństwa narażeni są dziś użytkownicy internetu.

Kategoria „cyberprzemocy” obejmuje wszystkie akty prześladowania, zastraszania, nękania, obrażania, wyśmiewania (za pośrednictwem forów internetowych, komunikatorów sieciowych, portali społecznościowych, wiadomości elektronicznych itp.). Według badań, z cyberprzemocą mogło się do tej pory zetknąć nawet 20 proc. polskich internautów (przypomnijmy, że dostęp do sieci ma obecnie ok. 80 proc. Polaków). Jest to zatem zjawisko stosunkowo rozpowszechnione.

– Sytuacji, w której padliśmy ofiarą przemocy w internecie, zazwyczaj nie zgłaszamy. To błąd. Problemu nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować. Na cyberprzemoc należy reagować niezwłocznie i w zdecydowany sposób – tłumaczy Anna Borkowska, ekspertka Akademii NASK. Czytaj więcej…

Facebook ujawnia raport finansowy. Platforma zalicza udany trzeci kwartał

ithardware.pl, 1 listopada 2020 r. Akcje Facebooka na giełdzie zmalały o ponad siedem procent po opublikowaniu danych o aktywnych użytkownikach miesięcznie na platformie społecznościowej w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Mimo wszystko gigant social media nadal nie może narzekać na finanse, ponieważ zgodnie z raportem w trzecim kwartale 2020 roku wygenerował 21,47 miliardów dolarów przychodów, przekraczając oczekiwania analityków Wall Street liczących na 19,8 miliarda dolarów. Zysk na akcję wyniósł 2,71 dolara i to również jest wzrost względem prognozowanego 1,91 dolara, a zysk netto to z kolei 7,85 mld dolarów. Jeżeli chodzi o liczbę aktywnych użytkowników miesięcznie, to na przestrzeni trzech miesięcy było to 2,74 mld osób, co oznacza 12-procentowy progres w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Czytaj więcej…