17 sierpnia 2023

Facebook chce walczyć z Apple; Fake newsy to współczesna broń

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Facebook chce walczyć z Apple. Giganci nie zgadzają się w kwestiach prywatności

komputerswiat.pl, 14 lutego 2021 r. Apple chce w nowej wersji systemu iOS informować otwarcie o tym, które aplikacje śledzą użytkowników i zbierają o nich informacje. Nie jest więc dziwne, że ogromnym przeciwnikiem tego rozwiązania jest Facebook. Co dla użytkownika oznaczać może ten spór?

Nadchodzi iOS 14, w którym pojawia się niewielka z perspektywy użytkowania zmiana, która jednak mocno uderza w każdą firmę, która przez swoje aplikacje chce zbierać o nas informacje. Tak, większość z nich oferuje możliwość wyłączenia śledzenia, a na starcie „pyta” nas, czy zgadzamy się na ich warunki, ale powiedzmy szczerze – większość użytkowników nie znajdzie sama ukrytej gdzieś głęboko w menu funkcji wyłączenia śledzenia, nie mówiąc o czytaniu nawet kilkudziesięciu stron regulaminów i umów przed włączeniem aplikacji. Czytaj więcej…

Facebook na wojnie z hejtem. Prawie 27 mln usuniętych postów 

wirtualnemedia.pl, 15 lutego 2021 r. W czwartym kwartale 2020 roku Facebook usunął ze swojego serwisu 26,9 mln wpisów zawierających mowę nienawiści. To więcej niż w poprzednim kwartale oraz wszystkich wcześniejszych okresach walki z hejtem – wynika z raportu transparentności Facebooka. Firma zaznacza, że wciąż usprawnia wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozpoznawania i blokowania szkodliwych treści, a rozwijane mechanizmy są coraz bardziej skuteczne.

Facebook opublikował cykliczny raport, w którym podaje rezultaty swoich działań przeciwko szkodliwym i groźnym treściom podejmowanych zarówno na Facebooku, jak też na platformie Instagram.

Więcej hejtu i agresywnych treści

Raport podaje najważniejsze liczby dotyczące okresu od początku października do końca grudnia 2020 r., a więc obejmujące m.in. moment wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W czwartym kwartale ub.r. z Facebooka zostało usuniętych 26,9 mln wpisów zawierających przejawy mowy nienawiści. To więcej niż kwartał wcześniej (22,1 mln) oraz w każdym innym okresie w przeszłości serwisu. Czytaj więcej…

Fake newsy to współczesna broń. Trzy techniki, którymi posługują się farmy trolli i agenci wpływu

businessinsider.com.pl, 15 lutego 2021 r. Jessika Aro w książce „Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej” (Wydawnictwo SQN, 2020) pisze o ludziach, którzy – tak jak ona – na własnej skórze doświadczyli skutków wojny informacyjnej, w której bronią są fake newsy i zmasowane ataki trolli. Historie te pokazują, że siła rażenia anonimowych trolli, hejterów ale i profesjonalnych agentów wpływu, jest potężna także w realnym świecie, a ofiarami padają nie tylko politycy z najwyższych szczebli władzy, ale również cywile.

Aro przypomina, że fake newsy, dezinformacja, ale też cyberszantaż czy próby kneblowania ust niezależnym dziennikarzom, nie są nowymi narzędziami. W swojej książce opisuje też najpowszechniej stosowane techniki wojny informacyjnej. Czytaj więcej…