17 sierpnia 2023

Facebook wycofa przycisk Lubię to!; Krótki przewodnik po fake newsach o koronawirusie

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Facebook wycofa przycisk Lubię to! ze stron marek i osób publicznych, stawia na interakcje. „Kosmetyczna zmiana, porządkowanie nazewnictwa”

wirtualnemedia.pl, 11 stycznia 2021 r. Facebook rozpoczął testy nowego rozwiązania w swoim głównym serwisie, zgodnie z którym oficjalne strony marek, a także profile artystów czy osób publicznych zostaną pozbawione przycisku Lubię to, a także wskaźnika liczby polubień. Facebook zamierza postawić na narzędzia pomagające w zaangażowaniu obserwujących strony za pomocą dodatkowych narzędzi i kanałów komunikacji. – To kosmetyczna zmiana. Przede wszystkim dlatego, że nadal licznik będzie widoczny (teraz pozostanie tylko liczba obserwatorów, która jest i tak zwykle większa od liczby polubień) – zaznacza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Filip Cieślak, szef 110% Social.

Facebook od kilku lat eksperymentuje w swoim ekosystemie z większym zaangażowaniem użytkowników swoich platform, co obejmuje także znany wszystkim przycisk Lubię to wyrażający sympatię internautów dla treści publikowanych na platformach społecznościowych.

Facebook nabrał z czasem wątpliwości, czy liczba polubień na profilach użytkowników oznacza faktyczne zaangażowanie odbiorców w publikowane treści. W połowie 2019 r. serwis rozpoczął próby ukrywania liczby polubień pod postami. Według Facebooka ogólnie dostępny licznik lajków może zniechęcać część użytkowników do zamieszczania większej liczby treści w serwisie. Czytaj więcej…

Prawicowy serwis Parler w „akcji ratunkowej”. Platforma wznowi działalność?

cyberdefence24.pl, 11 stycznia 2021 r. Prezes serwisu „Parler” John Matze podkreślił, że dostawcy odmawiają współpracy z platformą, co uniemożliwia jej funkcjonowanie. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej wrócić do trybu online, ale wszyscy dostawcy, z którymi się kontaktujemy, mówią nam, że nie chcą z nami współpracować, jeśli Apple czy Google nie wyrażą na to zgody” – powiedział na łamach Fox News John Matze. Prawicowy serwis przestał działać po wypowiedzeniu mu platformy i odcięciu od serwerów przez Amazon.

Amazon ogłosił w niedzielę, że zawiesi serwis Parler od godz. 23.59 w niedzielę czasu lokalnego (godz. 8.59 w Polsce), wyjaśniając w liście do kierownictwa tej witryny, że „ostatnio zaobserwował stały wzrost zawartości zawierającej przemoc”. Czytaj więcej…

Krótki przewodnik po fake newsach o koronawirusie [Aktualizacja 05.01.2021]

cyberdefence24.pl, 5 stycznia 2021 r. Spiskowe narracje i fake newsy są zawsze tam, gdzie występuje niepewność, strach oraz panika. Informacji odnośnie koronawirusa pojawia się tak wiele, że niezbędna jest ich selekcja, aby nie paść ofiarą nieprawdziwej informacji lub co gorsza, aby nie przelać swoich środków na konto czekających na chwilę nieuwagi przestępców. Co nowego, lecz nieprawdziwego w sprawie koronawirusa już wiemy?

W ostatnich tygodniach koronawirus stał się niemalże numerem jeden we wszystkich telewizjach informacyjnych. Obecnie w mediach praktycznie żadne informacje poza tematyką patogenu się nie pojawiają. Za coraz dynamiczniej rozwijającą się pandemią, dzielnie próbują nadążyć cyberprzestępcy oraz “producenci” fake newsów. Czytaj więcej…