17 sierpnia 2023

Hejt w internecie okiem policji; Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą?

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Hejt w internecie okiem policji

ostrowmaz24.pl, 24 stycznia 2021 r. Internet jest częścią naszego życia, coraz częściej możemy się tam spotkać z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami, często kłamliwymi. Zdarzają się również wrzucane do sieci nagrania, obrazki, memy które mają na celu ośmieszenie, gnębienie, obrażanie.

Zjawisko, z jakim mamy do czynienia to tzw. hejt, czy też mowa nienawiści, która występuje najczęściej na różnych portalach społecznościowych, forach, czy stronach internetowych. Użytkownicy w internecie czują się anonimowi i przekraczają granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Zapominają, że nawet ukrywając swoją tożsamość pod pseudonimem, są osobami tylko pozornie anonimowymi, co daje możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

Stereotypy i uprzedzenia są najczęstszymi z powodów hejtowania kogoś w internecie. Ofiarami padają przedstawiciele mniejszości narodowych, religijnych, a także osoby o odmiennych poglądach seksualnych, czy innym kolorze skóry. Czytaj więcej…

Powstrzymać hejt. Obejrzyj film profilaktyczny o zapobieganiu mowie nienawiści w sieci (wideo)

moja-ostroleka.pl, 24 stycznia 2021 r. W sieci coraz częściej możemy spotkać się z negatywnymi, krzywdzącymi, pełnymi nienawiści komentarzami. Zjawisko to nazywane jest hejtem, czy też mową nienawiści, które występuje najczęściej na różnych portalach społecznościowych, forach, czy stronach internetowych.

Z hejtem mamy do czynienia coraz częściej, ponieważ użytkownicy w internecie czują się anonimowi i przekraczają granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Zapominają, że nawet ukrywając swoją tożsamość pod pseudonimem, są osobami tylko pozornie anonimowymi, co daje możliwość pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej. Czytaj więcej…

Hejt w sieci. Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą?

zdrowie.radiozet.pl, 22 stycznia 2021 r. Zapewne słyszysz lub czytasz o przemocy w sieci, której sprawcami i ofiarami są dzieci i młodzież. Może się zastanawiasz, dlaczego świadkowie tej przemocy milczą. Jak to możliwe, że Twoje dziecko tygodniami nie mówi ci, że dzieje się coś złego? O cyberprzemocy pisze Beata Kulig ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Nie da się dziś żyć bez internetu. Nawet szkoła jest teraz w internecie. A przemoc rówieśnicza zawsze istniała. Czy to oznacza, że jako rodzice nie mamy możliwości ochrony dziecka przed hejtem w internecie? Co może sprawić, że nasze dziecko nie będzie sprawcą, nie stanie się ofiarą, a jeśli będzie świadkiem przemocy w internecie – zareaguje, chociażby mówiąc nam o niepokojącej sytuacji?

Podział na czas on-line i off-line, w sieci i poza siecią się zaciera. Mamy smartfony i tablety. Te narzędzia są nieustannie podłączone do internetu. Dzisiejsze dzieci i dzisiejsi nastolatkowie nie znają czasów „bez sieci”. Pandemia COVID-19 zmusiła wszystkich do zwiększenia obecności w sieci. Nauczanie zdalne to teraz codzienność wszystkich uczniów. Wielu dorosłych pracuje zdalnie. Zlewa się czas nauki i pracy z czasem odpoczynku i… prawie nie wychodzimy z aktywności on-line. Czytaj więcej…