16 sierpnia 2023

Rosyjskie i francuskie sieci dezinformacyjne na Facebooku; Facebook pozwoli na odpłatne interakcje z celebrytami podczas wideoczatów

Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz fake news, hejtu, mowy nienawiści i kryzysów w sieci.

Twitter rezygnuje z zachęcania użytkowników do udostępniania tweetów z komentarzem

proto.pl, 17 grudnia 2020 r. Twitter kończy eksperyment, w ramach którego zachęcał użytkowników do dodawania komentarza do udostępnianych tweetów zamiast samego retweetowania – podaje engadget.com. Jak czytamy, próba ta nie odniosła sukcesu.

Źródło przypomina, że opcja ta została wprowadzona w 2020 roku w ramach przygotowań do wybór prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Twitter tłumaczył wtedy, że ma nadzieję, że w ten sposób zachęci użytkowników, aby bardziej zastanawiali się nad treściami, które udostępniają.

Dalej dowiadujemy się jednak, że zdaniem serwisu pomysł ten się nie sprawdził. Czytamy, że portal podaje, że rzeczywiście „wykorzystanie tweetów z cytatami wzrosło”, ale większość z nich zawierała pojedyncze słowa – 70 proc. komentarzy do podanych dalej tweetów miało mniej niż 25 znaków. Dodatkowo próba ta doprowadziła do spadku udostępniania postów za pośrednictwem samych retweetów. Czytaj więcej…

Rosyjskie i francuskie sieci dezinformacyjne na Facebooku

cyberdefence24.pl, 17 grudnia 2020 r. Facebook zidentyfikował oraz zamknął trzy sieci – dwie rosyjskie i francuską, które naruszały politykę platformy odnośnie obcej lub rządowej ingerencji oraz wykazywały skoordynowane i nieautentyczne zachowanie. Jak wskazano na oficjalnym blogu serwisu obie sieci były skierowane do osób spoza ich kraju pochodzenia, głównie w Afryce, a także do niektórych krajów na Bliskim Wschodzie.

Siatka francuska ukierunkowała swoje działania głównie na użytkowników Republiki Środkowoafrykańskiej i Mali, a także w mniejszym stopniu do Nigru, Burkina Faso, Algierii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Czadu. Grupa wykorzystywała fałszywe konta udające lokalnych użytkowników z tych państw. Treści publikowane w języku francuskim i arabskim odnosiły się do kwestii politycznych, twierdzeń o możliwości ingerencji Rosji w wybory w Republice Środkowoafrykańskiej, wspieraniu działań wojsk francuskich oraz krytykę Kremla. Czytaj więcej…

Facebook pozwoli na odpłatne interakcje z celebrytami podczas wideoczatów

wirtualnemedia.pl, 21 grudnia 2020 r. Facebook testuje nowy produkt wideo, dzięki któremu użytkownicy będą mogli za opłatą wejść w interakcję z popularnymi twórcami treści czy celebrytami podczas transmisji na żywo.

Jak informuje agencja Bloomberg, powołująca się na anonimowe źródła, Facebook pracuje nad narzędziem o nazwie „Super”, które umożliwi twórcom, firmom i celebrytom organizowanie interaktywnych eventów wideo.

Oglądający takie wydarzenia internauci będą mogli obdarować prowadzących cyfrowymi prezentami bądź też zapłacić za możliwość „pojawienia” się podczas livestreamu obok twórcy w celu zadania mu pytania czy zrobienia selfie. Oprócz tego, twórcy przy okazji takiego eventu będą mogli sprzedawać swoje produkty lub usługi.

Podobne funkcjonalności oferuje aplikacja Cameo, w której celebrytom można zapłacić za wysłanie komuś z rodziny czy znajomemu spersonalizowanej wiadomości wideo. Półtora roku temu Cameo wyceniono na 300 mln dolarów. Czytaj więcej…